Bademcik iltihabı nedir?

Bademcikler, küçük dilin arkasında ve boğazın iki yanında bulunan lenfatik yapılardır. Enfeksiyona karşı vücudu koruma görevini üstlenirler. Bademciklerin iltihaplanmasına tonsilit adı verilmektedir. Çoğunlukla 2 yaş üzeri çocuklarda görülmektedir. Bademcik iltihabının akut ve kronik olmak üzere iki tipi vardır. Akut bademcik iltihabı çocukluk çağının en çok görülen hastalığıdır ve kendiliğinden iyileşebilir. Kronik bademcik iltihabı ise akut tonsilitten farksızdır. Tek farkı ileri derecede büyük tonsillerin görülmesidir. Bademcik iltihabı virüslerden kaynaklanan bir enfeksiyon çeşididir. Fakat bakteriler de neden olabilmektedir. Doğru tanı ve erken tanı büyük önem taşımaktadır. Genellikle okul çağı ve ergenlik dönemi yaşlarında görülmektedir. Fakat genç ve yetişkinlerde de görülebilir.

Bademciklerdeki enfeksiyonun sık tekrarlaması kronik olarak isimlendirilmekte ve kronik bademcik iltihabı çocukluk çağındaki kişilerde sık hastalanma, solunum ve yutma güçlükleri oluşturmaktadır. Bu yazımızda bademcik iltihabı nedir, kronik bademcik iltihabı nedir ve kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir sorularına cevaplar vereceğiz.

Bademcikler vücutta mikroplara karşı ilk savunma mekanizması olan adenoid organlardan biridir. Bademcik ameliyatının bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi hakkında bilgi almak için bademcik ameliyatı bağışıklık sistemini olumsuz etkiler mi yazımızı okuyabilirsiniz.

Kronik bademcik iltihabı geçiren hastalar nasıl tedavi edilmektedir?

Kronik bademcik iltihabı geçiren hastalar sık olarak takip edilmelidir. Sık iltihap geçiren hastaların bademcikleri tamamen alınmalıdır. Eğer geride bademcik dokusu bırakılırsa tekrar enfeksiyon oluşumu gözlenir. Bademciklerde sık görülen durum ve ameliyatlarının sebebi bademciklerin normal boyutundan büyük olmalarıdır. İri bademciklere sahip olan kişilerde solunum sıkıntısı gözlemlenmektedir. Solunum sıkıntısı yaşayan hastalar gece solunum durması yaşarlar. Bu durum daha çok çocuk yaşlarda görülmektedir. Kronik bademcik iltihabı geçiren kişilere önerilen iki tip tedavi vardır. Birincisi bademciklerin tamamen alınması, bir diğeri ise küçültülmesidir. Bademciklerin alınması sorunu gidermek adına çözüm olabilir fakat içerisinde bir takım riskler barındırmaktadır. Çünkü bademcikler kan damarlarının çok yoğun olduğu bölgededir. Hastalarda ameliyattan sonra ilk 3-4 gün boğaz ağrısı oluşmaktadır. Bu durum da yutma güçlüğünü beraberinde getirmektedir. Bademciğin küçültülmesinde ise kan damarlarından uzakta kalındığı için hasta ameliyattan sonraki günlerde ağrı kesici kullanmasına gerek duyulmaz. Bademcik küçültme ameliyatlarında plazma yöntemi kullanıldığında hastada kanama oranı oldukça düşük olmaktadır. Asıl sorun sık enfeksiyon değil de solunum sıkıntısı ise çocuklarda bademciğin alınmaması, bunun yerine bademciğin küçültülmesi önerilir.

Bademcik ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler ve iyileşme sürecinde karşılaşılabilecek durumlar hakkında bilgi almak için bademcik ameliyatı iyileşme süreci yazımızı, bademcik ameliyatı hakkında ayrıntılı bilgi almak için bademcik ameliyatı hakkında en çok merak edilenler yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında bademcik tedavisi imkanı sunmaktayız. Bademcik tedavisi, bademcik ameliyatı ve bademcik ameliyatı fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kulak burun boğaz servisinde bulabilirsiniz. Bademcik ve bademcik tedavisi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bademcik Küçültme Ameliyatı

  Bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademcikler bazı durumlarda normalden daha büyük olabilir. Bu durum hastada yutma güçlüğü, uykuda nefes almada zorluk, horlama ve uyku apnesi gibi problemlere yol açabilmektedir. Bademcik küçültme ameliyatı ile bademciklerin büyük kısmı alınır ancak bir kısmı yerinde bırakılır. Yerinde bırakılan bademcikler zamanla kendiliğinden normal boyutlarına geri gelmekte ve bağışıklık sistemindeki işlevini devam ettirmektedir.

  Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

  Bademciklerin sıklıkla iltihaplandığı ve hastalığa neden olduğu, bademcik iltihaplanması tedavisine yanıt alınamadığı, enfeksiyonun aylarca sürdüğü, kronik bademcik iltihaplanmasının hastanın günlük aktivitelerini ve konuşmasını etkilediği, bademciklerin yutmada zorluk çıkarttığı veya bademciklerin şiddetli bir biçimde kanadığı durumlarda tonsillektomi ile bademciklerin tamamı yada bir kısmı alınabilmektedir.

  Çocukluk çağında en çok beta mikrobu ve virüsler bademcik iltihabına sebep olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bademcik iltihabına neden olan faktör saptanamaz. Aşırı yorgunluk, yetersiz beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlarda daha çok ortaya çıkar.

  • Boğazda yanma ve ağrı
  • Bademcik üzerinde lekelenmeler, kırmızı ve şişkin görünüm
  • Yutkunma zorluğu
  • Ateş, sıtma
  • Halsizlik
  • Ağızda kötü koku
  • Hastalık virüs kaynaklı ise hapşırma, burun tıkanıklığı, öksürme, burun akıntısı

  Bademcik ameliyatları genellikle 3 yaş üzerindeki çocuklarda uygulanır. Yetişkinler için herhangi bir sınır yoktur.

  Çocuklarda operasyonun daha sağlıklı geçebilmesi için genel anestezi uygulanır. Ancak yetişkinlerde bu ameliyat lokal anestezi ile de uygulanabilmektedir.

  • Bir yada iki hafta boyunca sulu, yumuşak tüketilmelidir
  • Sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır
  • Sert, acı, baharatlı veya gazlı yiyecek içeceklerden uzak durulmalıdır
  • Soğuk su, süt ve dondurma gibi gıdalar tüketilmelidir
  • Alkol ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır
  • Doktorunuzun verdiği tüm ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır
  • Fiziksel aktivite, seyahat gibi konularda doktorunuza danışınız
  • İyileşme süresince ılık suyla duş alınmalıdır

  Merkezimizden Fotoğraflar