Batın ile ilgili hastalık ve travmaların oluşturabileceği hasarların tespiti için kullanılan batın bt veya batın tomografisi adı ile bilinen bilgisayarlı tomografi çeşidi hakkında bilgiler vereceğimiz bu yazımızda batın tomografisi nedir, batın tomografisi nasıl çekilir ve batın tomografisi hangi durumlarda çekilir konularına değineceğiz. Bilgisayarlı tomografinin ne olduğu ve bilgisayarlı tomografi çeşitleri hakkında bilgi almak için bilgisayarlı tomografi nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Batın tomografisi nedir?

Batın tomografisi, alt ve üst karın bölgesinin kesitler halinde ayrıntılı olarak görüntülenebilmesine olanak sağlayan vücudun iç organlar bölgesini hedef alan bilgisayarlı tomografi çeşitlerinden biridir. Karın bölgesinin tomografi çekilen bölümüne göre alt batın tomografisi ve üst batın tomografisi olarak ayrılabilir. Batın tomografisi bir tedavi değil, tedavi yönteminin belirlenmesine yardımcı olan bir tanı yöntemidir. Batın bölgesindeki hastalıklar ve fiziksel travmaların tedavisi için uygulanacak tedavinin belirlenmesi ve yönteminin belirlenmesinde batın tomografisi önemli rol oynamaktadır.

Batın tomografisi hangi durumlarda çekilir?

Bilgisayarlı tomografi vücudun çoğu bölgesi için gelişmiş bir görüntüleme tekniğidir. Peki, batın tomografisi neden çekilir? Batın tomografisi, iç kanama, batın bölgesindeki travmalar ve iç organ hastalıklarının tespiti için tanı yöntemi olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Batın tomografisi bilgisayarlı tomografi çeken hastanelerde radyoloji birimleri tarafından çekilir.

Batın tomografisi nasıl çekilir?

Batın tomografisi isteği radyoloji birimine ulaştığında aranan hastalığın durumuna göre ilaçlı / ilaçsız olarak çekilmesi kararlaştırılır. İlaçlı bt için hastaya damar yolu ile kontrast sıvısı tatbik edilir. Batın tomografisi çekimi için hastanın üzerindeki eşyalar çıkartılır. Duruma göre mevcut elbiseleri yerine hastane elbisesi giydirilir. Bilgisayarlı tomografi cihazında tarayıcı cihaza paralel masaya uzanarak cihazın dönen kısmı kesitler halinde görüntüler çeker. Batın tomografisi çekimi sırasında hastadan kısa bir süre nefesini tutması istenebilir. Hareketi kısıtlamak için kemer ve yastıklar kullanılabilir.

Batın tomografisi zararlı mı?

Batın tomografisi hastalıkların teşhis ve tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde çok önemli bir tanı yöntemidir. Bilgisayarlı tomografi ile görüntüleme yöntemi x ışınları ile çekim yaptığı için bir miktar zararı mevcuttur ancak tedavi için faydaları göz önünde bulundurulduğunda göz ardı edilebilmektedir. Her iç organ hastalığının tespitinde batın tomografisine başvurmak yerine hızlı ve acil karar verilmesi gereken veya diğer tanı yöntemleriyle tespit edilemeyen durumların tespitinde kullanıldığı durumlarda batın tomografisi hayat kurtarıcı olabilmektedir.

Batın tomografisi çekimi ne kadar sürer?

Batın tomografisi; alt ve üst karın bölgesindeki organ ve dokuların kesitler halinde görüntülenmesini sağlayan görüntüleme çeşitlerinden biridir. Karın bölgesinde hangi bölge incelenecekse hedef alt karın ise alt karın tomografisi, hedef üst karın ise üst karın tomografisi olarak adlandırılmaktadır. Karın bölgesinde gelişen anormal durumlar batın tomografisi sayesinde erken teşhis edilmekte ve tedavi süreci başlatılmaktadır. Batın tomografisi gelişen hastalığın çeşidine bağlı olarak ilaçlı veya ilaçsız olmak üzere iki şekilde uygulanmaktadır. Tüm tomografi çeşitlerinde olduğu gibi batın tomografisi sırasında hastanın metal içerikli eşyalarını çıkarması gerekmektedir. Batın tomografisi, nedeni anlaşılmayan anormal durumların ortaya konmasına olanak sağlamaktadır. Tomografi çektirerek olan hastalar tomografi hakkında zararlı olduğu, ağrı ve acı verdiği gibi konularda yanlış düşüncelere kapılmaktadır. Tomografi hastalar için zararlı ya da acı veren bir işlem değildir aksine hastalıkların teşhisi için oldukça önemli bir uygulamadır. Batın tomografisi genellikle karın ağrısı şikayeti ile hastaneye başvuran hastalara tanı amaçlı yapılan bir görüntüleme yöntemidir. Batın tomografisi öncesi hastaların karınlarının aç olması gerekir ve hastalar metal eşyaları üzerinde bulundurmamalıdır. Tomografi cihazı çekim yapılacak olan bölgeye yani karın bölgesine doğru yöneltilerek çekim işlemi yapılmaktadır. Batın tomografisi sonuçları çıktığında bir radyoloji uzmanı tarafından değerlendirilir ve uygun tedaviye başlanmaktadır. Batın tomografisi çekim süresi taranacak alana bağlı olarak değişmektedir. Batın tomografisi çekim süresi diğer tomografi çeşitlerinde de olduğu gibi yaklaşık yarım saat ile 45 dakika sürmektedir.

Bu yazımızda batın tomografisi çekimi ne kadar sürer, batın tomografisi sonuçları ne kadar zamanda çıkar, ilaçlı batın tomografisinin yan etkileri nelerdir, batın tomografisinde neler belli olur, batın tomografisinde hangi hastalıklar teşhis edilir ve batın tomografisi fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Batın tomografisi sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Batın tomografisi sonuçları doktorun yan görüntü istemesinin dışında 10 içinde çıkmaktadır. Doktorun bazı durumlarda yan görüntüler istemesi üzerine sonuçların çıkması zaman alabilir. Batın tomografisi sonuçları çıktığında uzman doktor tarafından değerlendirilir ve tedaviye başlanmaktadır.

İlaçlı batın tomografisinin yan etkileri nelerdir?

İlaçlı batın tomografisi hastalarda bazı yan etkilere sebebiyet verebilir. İlaçlı tomografiler genellikle hastalarda döküntü, kaşıntı, kızarıklık gibi etkiler bırakabilir fakat bunlar geçici durumlardır.

Batın tomografisinde neler belli olur?

Batın tomografisinde karın bölgesi hastalıklar teşhis edilerek tedavi planı hazırlanmaktadır. Batın tomografisi sayesinde iç kanama, batın bölgesi travmalar ve iç organ hastalıkları kolaylıkla teşhis edilmektedir.

Batın tomografisinde hangi hastalıklar teşhis edilir?

Batın tomografisinde karın bölgesinde meydana gelmiş ya da gelebilecek olan hastalıklar teşhis edilmektedir. İç kanama riski, batın bölgesi yaralanmaları, iç organ hastalıkları batın tomografisi sayesinde sonuç bularak uygun tedavi ile iyileşme sağlanmaktadır.

Batın tomografisi fiyatları ne kadar?

Batın tomografisi fiyatları hastalığın çeşidine ve uygulamanın yapılacağı hastaneye bağlı olarak değişmektedir. Batın tomografisi, tomografi fiyatları, batın tomografisi fiyatları hakkında detaylı bilgi için hastanemiz radyoloji servisi ile irtibata geçebilir, whatsapp hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde son teknoloji bilgisayarlı tomografi cihazları ve uzman radyoloji ekibimiz ile batın tomografisi çekimi hizmeti vermekteyiz. Batın tomografisi ve bilgisayarlı tomografi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz radyoloji biriminde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar