Beynin ile ilgili hastalık ve travmaların oluşturabileceği hasarların tespiti için kullanılan beyin bt veya beyin tomografisi adı ile bilinen bilgisayarlı tomografi çeşidi hakkında bilgiler vereceğimiz bu yazımızda beyin tomografisi nedir, beyin tomografisi nasıl çekilir ve beyin tomografisi hangi durumlarda çekilir konularına değineceğiz. Bilgisayarlı tomografinin ne olduğu ve bilgisayarlı tomografi çeşitleri hakkında bilgi almak için bilgisayarlı tomografi nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Beyin tomografisi nedir?

Beyin tomografisi, beynin kesitler halinde ayrıntılı olarak görüntülenebilmesine olanak sağlayan vücudun kafa bölgesini hedef alan bilgisayarlı tomografi çeşitlerinden biridir. Beyin tomografisi bir tedavi değil, tedavi yönteminin belirlenmesine yardımcı olan bir tanı yöntemidir. Vücudun en hassas bölgelerinden biri olan kafa bölgesindeki hastalıklar ve fiziksel travmaların tedavisi için uygulanacak tedavinin belirlenmesi ve yönteminin belirlenmesinde beyin tomografisi önemli rol oynamaktadır.

Beyin tomografisi hangi durumlarda çekilir?

Bilgisayarlı tomografi vücudun çoğu bölgesi için gelişmiş bir görüntüleme tekniğidir. Peki beyin tomografisi neden çekilir? Beyin tomografisi, beyin kanaması, beyin tümörü, anevrizma, baş yaralanmaları çoğunlukta olmak üzere kara travmalarının neden olduğu hasarların ve ciddi baş ağrılarının tespiti için tanı yöntemi olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Beyin tomografisi bilgisayarlı tomografi çeken hastanelerde radyoloji birimleri tarafından çekilir.

Beyin tomografisi nasıl çekilir?

Beyin tomografisi isteği radyoloji birimine ulaştığında aranan hastalığın durumuna göre ilaçlı / ilaçsız olarak çekilmesi kararlaştırılır. İlaçlı bt için hastaya damar yolu ile kontrast sıvısı tatbik edilir. Beyin tomografisi çekimi için hastanın üzerindeki eşyalar çıkartılır. Duruma göre mevcut elbiseleri yerine hastane elbisesi giydirilir. Bilgisayarlı tomografi cihazında tarayıcı cihaza paralel masaya uzanarak cihazın dönen kısmı kesitler halinde görüntüler çeker. Beyin tomografisi çekimi sırasında hastadan kısa bir süre nefesini tutması istenebilir. Hareketi kısıtlamak için kemer ve yastıklar kullanılabilir.

Beyin tomografisi zararlı mı?

Beyin tomografisi hastalıkların teşhis ve tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde çok önemli bir tanı yöntemidir. Bilgisayarlı tomografi ile görüntüleme yöntemi x ışınları ile çekim yaptığı için bir miktar zararı mevcuttur ancak tedavi için faydaları göz önünde bulundurulduğunda göz ardı edilebilmektedir. Sağlık kuruluşları tarafından ihtiyaç duyulmadığında kullanımı söz konusu olmayan bilgisayarlı tomografinin örneğin her baş ağrısında kullanımı zararlı olup, kafa travması yaşayan hastanın sağlık durumunu öğrenmek ve tedavi metodunu belirlemek için kullanımı hayat kurtarıcı olmaktadır.

Beyin tomografisi çekimi ne kadar sürer?

Beyin tomografisi; teşhis amaçlı olarak uygulanan, beyindeki var olan ya da olabilecek hastalıkların tanısı için başvurulan bir görüntüleme yöntemidir. Bilgisayarlı tomografi cihazları, görüntülenmek istenen bölgeyi kesitler halinde yansıtarak o bölgedeki hastalıkların teşhisini ve tedavi yöntemini belirlemekte önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde mr yöntemine başvurulduğu kadar tomografi yöntemine de bir o kadar başvurulmaktadır çünkü her ikisinin de görüntüleme yöntemi farklı olup farklı amaçlarda kullanılmaktadır. Vücudun en önemli organlarından biri olan beyin, görevleri bakımından çok önemli olan bir organ olup orada gerçekleşen herhangi bir hasar kişinin yaşamını olumsuz etkilemektedir. Beyin tomografisi ile beyinde oluşmuş ya da oluşacak hastalıklar teşhis edilerek tedavi yönteminin belirlenmesi ile hastalıkların önüne geçilmektedir. Beyin tomografisinin amacı; kafa yaralanmaları, inme, beyin tümörleri, beyinde damar genişlemesi ve daha birçok beyin hasarlarını görüntüleyerek tedavinin belirlenmesini sağlamaktır. Beyin tomografisi çektirerek olan hastalar işlem hakkında birtakım şüphelere düşmekte olup zararlı olup olmadığı, ağrılı bir işlem olup olmadığı hakkında merak sahibidirler. Beyin tomografisi kişiler için zararlı bir yöntem değildir aksine kişinin yararına olan, hastalıkların teşhisi için önemli olan bir yöntemdir. Beyin tomografisi sırasında hastalar ağrı ve acı gibi bir hisle karşı karşıya kalmazlar. Beyin tomografisi, hastanın görüntülenecek bölgesi baz alınarak kafa bölgesine odaklanarak çekilmektedir. Beyinde medyada gelen hasara göre ilaçlı ya da ilaçsız olarak çekilmektedir. Beyin tomografisi çekim süresi taranacak bölgeye ve hastalığın şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Beyin tomografisi çekim süresi ortalama yarım saat ile 45 dakikadır.

Bu yazımızda beyin tomografisi çekimi ne kadar sürer, beyin tomografisi sonuçları ne kadar zamanda çıkar, ilaçlı beyin tomografisinin yan etkileri nelerdir, beyin tomografisinde neler belli olur, beyin tomografisinde hangi hastalıklar teşhis edilir ve beyin tomografisi fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Beyin tomografisi sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Beyin tomografisi çektiren hastalar sonucunu ne zaman alacaklarını merak etmektedirler. Beyin tomografisi sonuçları hastalığın çeşidine ve şiddetine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Beyin tomografisi sonuçları yaklaşık 1 hafta gibi bir sürede sonuçlanmaktadır.

İlaçlı beyin tomografisinin yan etkileri nelerdir?

İlaçlı tomografi, incelenecek olan bölgeyi daha net görebilmek adına uygulanmakta olup hastaya damar yolundan enjekte edilmektedir. Kontrast madde nadir olarak alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir. İşlem öncesi onam formu imzalatılmaktadır. İlaçlı beyin tomografisi yan etkileri şunlardır:

 • Döküntü
 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Mide bulantısı

Boğazda şişlik, nefes darlığı gibi durumlar da nadir olarak görülen durumlardır. Beyin tomografisi ilaçlı olarak yapıldığında bu gibi geçici reaksiyonlar görülebilir.

Beyin tomografisinde neler belli olur?

Beyin tomografisi ile beyinde meydana gelmiş ya da gelebilecek olan hastalıklar kolaylıkla teşhis edilip tedavi yönteminin belirlenmesine olanak sağlamaktadır. Beyin tomografisi sayesinde inme, beyin tümörü, beyinde gelişen hasarlar, kafa yaralanmaları gibi durumların tanısı konmaktadır.

Beyin tomografisinde hangi hastalıklar teşhis edilir?

Beyin tomografisinde beyin hastalıklarının tanısı rahatlıkla konulmaktadır. Beyin tomografisinde beyini ilgilendiren her hastalık ortaya çıkmakta olup erken tedavi ile hastalar tedavi edilerek sağlıklarına kavuşmaktadır.

Beyin tomografisi fiyatları ne kadar?

Beyin tomografisi fiyatları hastanın tıbbi durumuna ve işlemin yapılacağı hastaneye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Tomografi fiyatları, beyin tomografisi, beyin tomografisi fiyatları hakkında detaylı bilgi için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir, whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde son teknoloji bilgisayarlı tomografi cihazları  ve uzman radyoloji ekibimiz ile beyin tomografisi çekimi hizmeti vermekteyiz. Beyin tomografisi hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz radyoloji biriminde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ