Kardiyak / koroner bt (kalp tomografisi) nedir?

Bilgisayarlı tomografi; günümüzde pek çok hastalığın teşhisinde devreye giren, vücudun kemik, yumuşak doku ve damarlarını görüntüleyebilen bir görüntüleme tekniğidir. Günümüzde sıklıkla kullanılan bir cihaz olmakla beraber hastalıkların teşhisi için de büyük bir öneme sahiptir. Bilgisayarlı tomografi ile kemik kırıkları, tümör varlığı, iç organ yaralanmaları, karaciğer kitleleri, ameliyat, biyopsi gibi tedavilerin planlanması, kanser evresinin belirlenmesi, kemik direncinin ölçülmesi, kemik tümörleri gibi hastalıklar kolaylıkla teşhis edilmektedir.

Kardiyak Koroner BTBt çekimi öncesi Mr ‘da olduğu gibi metal eşyalar çıkarılmalıdır ve aksi bir durumun gelişmesine olanak verilmemektedir.

Tomografi çektirecek olan hastalar öncesi bir tereddüt yaşamaktadırlar, ne kadar süreceği konusunda merak etmektedir. Tomografi çekimi esnasında hasta tomografi yatağına yatmaktadır ve hangi bölge görüntülenecekse o bölge hedef alınarak çekim yapılmaktadır. Hastaya işlem boyu hareket edilmemesi önerilir ve bazı hastalıkların teşhisi sırasında daha iyi görüntüler elde edilmesi adına kontrast madde verilmektedir.

Hemen hemen her bölgenin tomografisi çekilmektedir ve tomografi çeşitlerinden biri olan kardiyak-koroner bt; kalp ve çevresindeki yapıların değerlendirilmesini sağlayan bir görüntüleme yöntemidir. Bu görüntüleme tekniği ile kalbin yapısı ve kalbin damarları net bir şekilde görüntülenmektedir. Kalp ile ilgili problemlerde başvurulan asıl teknik ekokardiyografi denilen bir yöntemdir fakat ilerlemiş olan sorunlarda Mr veya Bt uzman bir hekim tarafından talep edilmektedir.

Bu yazımızda kardiyak- koroner BT( kalp tomografisi) nedir, kalp tomografisi hangi durumlarda çekilir, kalp tomografisi nasıl çekilir ve kalp tomografisi zararlı mı sorunlarını detaylıca cevaplandıracağız.

Kalp tomografisi hangi durumlarda çekilir?

Kalp tomografisi adından da anlaşılacağı üzere kalp ile ilgili sorunlarda çekilen bir tomografidir. Kalp tomografisine ihtiyaç duyulan bazı durumlar vardır ve bu hastalıklar şunlardır:

 • Koroner arter hastalığı
 • Kalp ve etrafındaki yapıların tümörleri
 • Kalbin ve çevresindeki yapıların doğumsal hastalıkları
 • Kalp kasını ya da zarını tutan hastalıkların değerlendirilmesi

Kalp tomografisi nasıl çekilir?

Kalp tomografisi çekimi, kişinin tomografi yatağına uzanması ile başlamaktadır. İçi boşluk yani yatağın gireceği kadar boşluk bulunan cihazın içine hasta sürülür. İşlem sırasında daha ayrıntılı görüntüler elde edilmesi adına hastaya kontrast madde uygulanmaktadır. Aynı zamanda kişi tomografi cihazının içindeyken kalp ritmi EKG cihazı ile kayıt altına alınmaktadır. İşlem kısa süre içinde tamamlanır ve sonuç çıktıktan sonra var olan hastalıklar alanında uzman doktorlarla değerlendirilir ve uygun olan tedavi planı devreye sokulmaktadır.

Kalp tomografisi zararlı mı?

Kalp tomografisi, hastalar için zararlı bir tetkik değildir aksine onların hastalıklarının teşhisi ve tedavi yönteminin belirlenmesinde etkili bir yoldur. Kalp tomografisi zararlı bir uygulama değildir, hastalar var olan hastalıkları ve kullandığı ilaçlar hakkında doktoru bilgilendirmesi gerekmektedir.

Kardiyak / Koroner tomografi çekimi ne kadar sürer?

Bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme de olduğu gibi hastalıkların görüntülenip tedavi sağlanmasında büyük oranda etkili olmaktadır. Günümüzde BT çeşitleri artmış ve bu sayede vücudun her alanı incelenerek hastalıklar kolaylıkla teşhis edilir hale gelmiştir. Bilgisayarlı tomografi grubunda incelenen kardiyak- koroner tomografi, hayati bir organ olan kalpte oluşan ya da oluşacak olan hastalıklara teşhis konulmasına yardımcı olmaktadır. Kardiyak tomografi, kalbin yapılarını incelemekte, koroner tomografi ise kalp damarlarını incelemek üzere kullanılmaktadır. Kardiyak / Koroner BT, uygulanması gereken ve ihtiyaç duyulan bazı durumlar vardır ve bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kalp damarı hastalığı
 • Kalp ve çevre dokuların tümörü
 • Kalp ve çevre yapıların doğumsal hastalıkları
 • Kalp kasını ve zarını tutan hastalıkların değerlendirilmesi

Bilgisayarlı tomografi çekimi bazı kuralları içermektedir ve bu kurallardan biri metal içerikli eşyaların çekime girmeden hemen önce çıkarılmasıdır. Aksi taktirde tomografi cihazları metalleri algıladığında istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir. Kardiyak koroner tomografi çekimi öncesi hastaya bazı durumlar karşısında daha net görüntü elde edilmesi adına kontrast madde verilmektedir. Hasta tomografi yatağına uzanır ve cihaz kalp bölgesini hedef alarak bölgeden kesitler almakta olup bilgisayara aktarmaktadır. İşlem kısa sürede tamamlanır ve sonuçların çıkmasının ardından uzman hekim tarafından incelenir ve tedavi planı oluşturulmaktadır. Tomografi çektirecek olan hastalar öncesi bir korku yaşarlar, acaba zararlı bir işlem mi diye aklından geçirirler. Tomografi işlemi hastaya zarar teşkil edecek bir işlem değildir aksine onların hayatları adına oldukça faydalı olmaktadır.

Kardiyak/Koroner tomografi sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Kardiyak/ koroner tomografi çektiren hastalar sonuçlarını bir an önce görmek isterler ve bir hastalıkları olup olmadığı konusunda da endişe duymaktadırlar. Kardiyak koroner tomografi sonuçları bir hafta içinde çıkmaktadır fakat aciliyet gerektiren hastalarda bu süre daha da erkene alınabilmektedir.

Kardiyak / Koroner tomografisinde neler belli olur?

Kardiyak- koroner tomografisinde adından da anlaşıldığı üzere kalp ile ilgili sorunların teşhisi sağlanmaktadır. Kardiyak – koroner tomografisinde kalp damarı hastalıkları, kalp ve çevre dokuların tümörleri, kalple ilgili doğumsal hastalıklar ve kalp kasını ve zarını tutan hastalıklar belli olmaktadır.

Kardiyak / Koroner tomografisi ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Kardiyak- koroner tomografisi ile kalp ve çevre dokularda meydana gelmiş ya da gelebilecek olan hastalıklar teşhis edilmektedir. Her hastalık için geçerli olan erken teşhis çoğu zaman hayat kurtarmaktadır. Kardiyak tomografisi ile kalp hastalıkları, kalp tümörleri, kalpte doğumsal hastalıklar ve buna benzer daha birçok hastalığa tanı konulmaktadır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar