Bilgisayarlı tomografi, birçok hastalığın tespitinde kullanılan ileri teknolojilerin başında gelmektedir. Son yollarda büyük atılım gösteren tıp teknolojisinin ürünlerinden olan ve kısaca BT olarak bilinen cihaz, vücudun iç yapılarının ayrıntılı görüntülerini üretmek için X ışınlarını kullanan bir tıbbi yardımcıdır.

Pulmoner BT Nedir?

Pulmoner BT, akciğer başta olmak üzere havanın geçebileceği her noktaya odaklanan tomografi türüdür. Cihaz, solunum yollarında oluşan tümör, amfizem, akciğer kanseri gibi rahatsızlıkları tespit etmek amacıyla kullanılmaktadır. Pulmoner CT taramaları, akciğerlerdeki kan damarlarını görüntülemek için de zaman zaman kullanılabilmektedir.

Pulmoner BT Hangi Durumlarda Çekilir?

Pulmoner BT, kişilerin solunum yolu ile ilgili rahatsızlıklarını daha iyi teşhis edebilmek için çekilir. Özellikle nefes darlığı, öksürük, göğüs ağrısı veya hırıltılı solunum gibi bir akciğer veya hava yolu sorunu gözlenen hastalar Pulmoner BT’ye yönlendirilir.

Pulmoner BT Nasıl Çekilir?

Pulmoner BT, hastanede makinenin içerisine doğru hareket eden bir masaya hastanın yatması sayesinde çekilir. Hastalardan zaman zaman daha doğru görüntü alabilmek için nefeslerini tutması istenir. Bu birkaç saniye kadar sürebilir.

Pulmoner BT’de akciğerlerdeki kan damarları veya tümör gibi bazı yapıları daha iyi tespit edebilmek ve görüntüleri daha net bir şekilde alabilmek için kişinin sağlığını tehlikeye atmayacak kontrast ürünler kullanılabilir.

Pulmoner BT Zararlı mı?

Pulmoner BT doğrudan doğruya zararlıdır diyemeyiz. Ancak elbette kullandığı teknolojinin zaman zaman kişilerin sağlığını etkilediği de bilinmektedir. Ancak işlem doğru yapıldığında ve radyasyon dozu olabildiğince düşük tutulduğunda hastalara herhangi bir zarar vermediğini de söyleyebiliriz. Bu anlamda riski çok fazla düşük olan bir tanı şeklidir.

Pulmoner BT Çekimi Ne Kadar Sürer?

Pulmoner BT çekimi yaklaşık olarak 10 ila 30 dakika arasında sürmektedir. Bu süre hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Gerçek tarama süresi genellikle birkaç dakikadır ve bu sırada hastadan görüntüler çekilirken her seferinde birkaç saniye nefesini tutması istenir.

Pulmoner Tomografide Neler Belli Olur?

Pulmoner tomografide akciğer ve çevresinde yer alan hastalıkların dışında olmaması gereken hareketler de belli olur. Örneğin iç kanama, organların doğru bir şekilde çalışıp çalışmaması gibi birçok sorun pulmoner tomografi içerisinde ortaya çıkar.

Pulmoner Tomografi ile Hangi Hastalıklar Teşhis Edilir?

Pulmoner BT’de akciğer ve solunum yollarında oluşan rahatsızlıklar belli olur. Bunlar arasında akciğer kanseri, enfeksiyonlar, KOAH olarak da bilinen Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, interstisyel akciğer hastalığı, pulmoner emboli, atelektazi gibi hastalıklar yer almaktadır.

Pulmoner BT Fiyatları Ne Kadar?

Pulmoner bt fiyatları, görüntüleme merkezinin konumu, kullanılan CT tarayıcı tipi ve kontrast madde kullanılıp kullanılmadığı gibi bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir. Ek olarak, fiyatlar sağlık kuruluşu, tesis ve bölgeye göre değişebilir. En doğru ve güncel fiyatlandırma bilgileri için yerel görüntüleme merkezlerine veya hastanelere danışmak daha sağlıklı olabilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar