Bilgisayarlı tomografi nedir?

Bilgisayarlı tomografi radyoloji alanında sıklıkla kullanılan görüntüleme yöntemlerinden biridir. Tomografi sözcüğü Yunanca kesim anlamına gelen tomos kökünden türemiştir. Bilgisayarlı tomografide vücudu görüntülemek için özel ışınlar kullanır. Bu yazımızda bilgisayarlı tomografi nedir, bilgisayarlı tomografi niçin çekilir, bilgisayarlı tomografi çeşitleri ve btnin önemi hakkında bilgiler vereceğiz. Farklı açılardan çekilen görüntüler bilgisayar sistemi tarafından birleştirilir. Bilgisayarlı tomografi ile elde edilen yüksek kaliteli görüntüler hastalığın tanı ve tedavisinde büyük önem taşır.

Tomografi çeşitleri nelerdir?

Tomografi çeşitleri çekildikleri bölgeye ve ilaçlı, ilaçsız olma durumuna göre isimlendirilebilir. En çok kullanılan tomografi çeşitleri aşağıda belirtilmiştir.

Beyin Tomografisi: kafa bölgesinde yaralanma durumlarına, tümör vb beyin ile ilgili hastalıkların tanısında kullanılan bilgisayarlı tomografi çeşididir.

Boyun Tomografisi: boyun bölgesi yaralanmaları, tiroid, guatr hastalıkları vb boyun ile ilgili hastalıkların tanısında kullanılan tomografi çeşididir.

Toraks Tomografisi: göğüs bölgesi yaralanmaları ve göğüs bölgesinde bulunan organlar, kas dokuları, damar ve sinirlerin görüntülemesinde kullanılan tomografi çeşididir.

Batın Tomografisi: karın bölgesi yaralanmaları ve batın bölgesinde bulunan organlar ile ilgili hastalıkların tanısında kullanılan tomografi çeşididir.

Bu tomografi çeşitlerinin dışında vücudun diğer bölgeleri için boyun tomografisi, larenks tomografisi, nazofarenks tomografisi, paranazal sinüs tomografisi, temporal kemik tomografisi, üst ve alt abdomen tomografileri, eksremite tomografisi, servikal, torakal, lomber ve sakrum tomografisi bulunmaktadır.

Bilgisayarlı tomografi ne için çekilir?

Bilgisayarlı tomografi bir tedavi yöntemi değildir. Hastalıkların tanısı için kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Bilgisayarlı tomografi ani gelişen travmalarda veya hastalıkların tanısına yardımcı olması için hekimler tarafından istenir. Bilgisayarlı tomografi genellikle aşağıdaki durumlarda çekilir.

 • Kaza, düşme gibi travmatik durumlarda iç organların ve iç kanamanın tespiti için
 • Tümörlerin saptanması için
 • Kemik kırıklarının detaylı görüntülenmesi için
 • Kafa, boyun, göğüs, batın bölgelerinde ve iç organlarda şüphelenilen hastalıklara tanı konulması için
 • Kanser tedavisinde kanserin evresini saptamak için

Bilgisayarlı tomografinin avantajları nelerdir?

Bilgisayarlı tomografi klasik röntgene göre gelişmiş bir görüntüleme sistemidir. Bilgisayarlı tomografi ile çekilen görüntüler kesitler halinde çekilerek birleştirilir ve ayrıntılı görüntüler oluşturulur. Travma durumlarında hızla tanı konulması ve tedaviye başlanmasını sağlar. Bilgisayarlı tomografi ile kesin tanı sonucunda doğru tedavi planı uygulanabilir. Bilgisayarlı tomografi kemik, organ ve dokuların üç boyutlu görüntülerinin alınmasını sağlar.

Bilgisayarlı tomografi çekilirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bilgisayarlı tomografi çekimine geçilmeden önce hamilelik şüphesi olanların doktoru ile bu bilgiyi paylaşması önem arz etmektedir. Hamile hastalara başka görüntüleme yöntemi çekilmesi düşünülebilir. İlaçlı tomografi çekilecek ise alerji geçmişi hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Kapalı alan korkusu olan hastalar, kalp pili olan hastalar yine bu bilgiyi doktoru ile paylaşmalıdır. Doktorunuz bilgisayarlı tomografinin aç karna çekilmesini istediyse bu kurala riayet etmeniz önemlidir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde son teknoloji bilgisayarlı tomografi cihazları ve uzman radyoloji ekibimiz ile hizmet vermekteyiz. Bilgisayarlı tomografi hakkında bilgi ve randevu almak için bilgisayarlı tomografi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar