Dental BT (diş tomografisi) nedir?

Bilgisayarlı tomografi; kişinin vücudundan x ışınları eşliğinde görüntüler elde edilmesine olanak sağlayan görüntüleme yöntemidir. Gelişen teknolojiler ile birlikte bilgisayarlı tomografi sayesinde hastalıklar daha kolay teşhis edilmekte ve teşhisin ardından tedavi imkanı doğmaktadır.

Bilgisayarlı tomografi çektirerek olan hastaların çoğunun aklında zararlı bir işlem olup olmadığı, işlemin acı verip vermediği gibi sorular bulunmaktadır. Bilgisayarlı tomografi hastalara zarar teşkil eden bir işlem değildir, aksine hastalıklara tanı konulmasında oldukça fayda göstermektedir. Günümüzde vücudun hemen hemen her yerinin tomografisi çekilmektedir. Beyin tomografisi, batın tomografisi, akciğer tomografisi ve larenks tomografisi bunlardan bazılarıdır.

Bilgisayarlı tomografide görüntüler kesitler halinde çekilerek birleştirilip detaylı görüntüler ortaya çıkmaktadır. Hastalıkların tanı ve tedavisinde oldukça fayda sağladığı için hastaya büyük avantaj sağlamaktadır.

Bilgisayarlı tomografi çeşitlerinden olan diş tomografisi; istenilen bölgenin x ışınları yardımıyla ayrıntılı olarak incelenmesini amaçlamaktadır. Diş tomografisi; damak yarığı durumlarında, çene kistlerinde, çene kemiğine gömülmüş dişlerin görüntülenmesinde ve herhangi bir diş operasyonu öncesinde uygulanmaktadır. Dental tomografi olarak da bilinen diş tomografisi, diş hastalıklarının teşhis edilmesi ve tedavi planının yapılması adına fayda sağlamaktadır. Dental(diş tomografisi) kemik ve yumuşak dokuların net görünmesi, daha iyi görüntü kalitesi, hızlı ve ağrısız çözüm, düşük radyasyon ile hastalara avantaj sağlamaktadır. Diğer tomografi çeşitlerinde olduğu gibi diş tomografi öncesi de yüzük, gözlük, diş protezi, saç tokası gibi metal eşyalar çıkarılmalıdır.

Bu yazımızda dental bt (diş tomografisi) nedir, dental BT hangi durumlarda çekilir, dental BT nasıl çekilir, dental BT zararlı mı ve dental BT fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Dental BT hangi durumlarda çekilir?

Dental tomografi; diş eğrilikleri, diş taşı, çürüme riski olan dişler, köprü tedavisi, dişte dolgu ihtiyacı, kanal tedavisi, damak yarığı durumları, çene kistleri, çene kemiğine gömülmüş diş yapılarında çekilmektedir.

Dental BT nasıl çekilir?

Dental tomografi(diş tomografisi) işlemi öncesi hastanın herhangi bir hazırlık yapmasına gerek olmayıp sadece metal içerikli eşyalar çıkarılır. Öncelikle iki yönlü rehber olabilecek görüntü alınır. Hasta tomografi cihazından çıkarılmadan önce çekim yapılacak bölge belirlenmektedir. Hedef bölgeden görüntüler elde edilir ve kısa sürede sonuç çıkarak hastalara bildirilmektedir.

Dental BT zararlı mı?

Dental BT çektirecek olan hastalar kendileri için zarar teşkil edip etmeyeceğini konusunda endişe duymaktadır. Dental tomografisi hastalar için zararlı bir görüntüleme yöntemi değildir. Dental tomografisi ile hastaların diş problemleri tespit edilip uygun tedavi sağlanmaktadır.

Dental BT fiyatları ne kadar?

Dental BT fiyatları; hastanın tıbbi durumuna ve işlemin yapılacağı hastaneye göre değişkenlik gösterebilir. Bilgisayarlı tomografi, bilgisayarlı tomografi fiyatları, BT, dental BT fiyatları hakkında detaylı bilgiyi hastanemiz radyoloji servisinden alabilir, daha fazla bilgi için whatsapp irtibat hattından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar