Tıp dilinde BT olarak da kullanılan bilgisayarlı tomografi; çeşitli hastalıkların tanısında kullanılan ve vücudun belirli bölgelerinden kesitler alınmasına yardımcı olan bir radyolojik işlemdir. Bilgisayarlı tomografinin üç boyutlu ve ayrıntılı olması onu röntgenden farklı kılmaktadır. İlaçlı ve ilaçsız olmak üzere iki şekilde çekilmektedir. Vücudun hemen hemen her yerinin tomografisi çekilmektedir. Bunlar; beyin tomografisi, boyun tomografisi, toraks tomografisi, batın tomografisi ve buna benzer tomografi çeşitleridir. Bilgisayarlı tomografi çektirecek olan hastanın çekim esnası öncesi bir takım eşyalarını üzerinde bulundurmaması gerekir. Hasta takı, saat ve buna benzer metal içerikli eşyalar ile çekim yaptıramamaktadır. Bilgisayarlı tomografi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için bilgisayarlı tomografi nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda larenks tomografisinin ne olduğu, hangi durumlarda çekildiği, nasıl çekildiği ve zararlı bir işlem olup olmadığı hakkında bilgiler vereceğiz.

Larenks tomografisi nedir?

Larenks yani halk arasında bilinen adıyla gırtlak, ses ve solunumda görevli olan bir organdır. Larenks tomografisi; larenks kanseri varlığında kanserin tam teşhis ve tanısında kullanılan bir radyolojik işlemdir. Gırtlak kanseri çokça kullanılan sigara ve alkol tüketimi sonucu oluşan bir kanser türüdür. Hızlı ilerleyen ve gelişen bir kanser türü olduğu için erken teşhis önemli bir yer tutmaktadır. Teşhisinde en çok larenks tomografisi kullanılmaktadır ve buna ek olarak MR ve pozitron emisyon tomografisi de tercih edilmektedir.

Larenks tomografisi hangi durumlarda çekilir?

Larenks bt gırtlak bölgesindeki var olan hastalıkların teşhisinde kullanılmaktadır. Larenks tomografisi ile gırtlak bölgesindeki hastalıkların evresi ve şiddeti bilinmekte ve gırtlak bölgesinden kesitler elde edilmektedir. Larenks tomografisi bilgisayarlı tomografi çeken hastanelerde radyoloji birimleri eşliğinde çekilmektedir.

Larenks tomografisi nasıl çekilir?

Larenks tomografisi gırtlak bölgesinde anormal durumların varlığının tespiti için çekilen bir işlemdir. Larenks tomografisi isteği radyoloji birimine ulaştıktan sonra hastalığın seyrine göre ilaçlı ya da ilaçsız şekilde çekilmesi netleştirilir. Hasta tomografi için hazır hale getirilir, üzerinde bulunan metal eşyaların çıkarılması istenir ve gırtlak bölgesi baz alınarak X ışınları yardımı ile gırtlak bölgesinden üç boyutlu kesitler elde edilmektedir. Anormal durumların varlığı uzman doktorlar tarafından sonuçlara bakılarak tespit edilmektedir. Larenks tomografisi yardımı ile gırtlak bölgesinde gelişen hastalıklar tedavi edilmektedir.

Larenks tomografisi zararlı mı?

Larenks tomografisi gırtlak bölgesinde hastalıkların teşhisinde başvurulan bir yöntemdir. Çoğunlukla gırtlak kanseri var olup olmadığının anlaşılması adına larenks tomografisi kullanılmaktadır ve gırtlak kanseri olan kişiler tomografi hakkında pek fazla bilgi sahibi olmadıkları için bir takım şüpheler yaşamaktadır. Sonuçta hastanelerde radyoloji birimlerinde yer alan uyarı levhalarının herkes farkındadır. X ışınları yardımı ile çekim sağlandığı için ufak çaplı risk taşımaktadır fakat tedavi için oldukça fayda sağlaması bu durumu geri planda tutmaktadır. Sağlık kuruluşları tarafından uygun bulunmadığı takdirde kullanımı söz konusu değildir.

Larenks tomografisi çekimi ne kadar sürer?

Larenks tomografisi; larenks yani gırtlak bölgesinde meydana gelmiş ya da gelebilecek olan hastalıkların teşhisi için uygulanan bir bilgisayarlı tomografi çeşididir. Bilgisayarlı tomografi cihazları incelenecek olan bölgeyi üç boyutlu olarak gösterime sunmakta ve hastalıkların tedavi yöntemini belirlemede önemli bir yer tutmaktadır. Tomografi çeşitlerinden olan larenks tomografisi, gırtlak kanserinin olup olmadığı yönünde araştırma yapılmak için kullanılmaktadır. Gırtlak kanseri çoğunlukla sigara ve alkol kullanımı sonucu oluşmaktadır. Her kanser türünde olduğu gibi gırtlak kanserinde de erken teşhis oldukça önemli olup larenks tomografisi sayesinde kanserin ilerlemesi önlenebilmektedir. Larenks tomografisi çektirecek olan hastalar işleme tabii tutulmadan bir takım endişeler yaşamaktadır ve işlemin kötü sonuç vermesinden de korkmaktadırlar. Larenks tomografisi sayesinde gırtlak bölgesi hastalıkları ayrıntılı olarak görüntülenir ve var olan hastalıklara tanı konmaktadır, tedavi yöntemi de bu şekilde belirlenmektedir. Larenks tomografisi çekimi öncesi tomografi cihazını engelleyecek olan metal içerikli eşyalar çıkarılmalıdır. Aksi taktirde işlem tekrarlanabilir, hastalar zarar görebilmektedir. Larenks tomografisi çekimi esnasında tomografi cihazı hedef bölgeye tutulur ve x ışınları yardımı ile hedef bölgeden kesitler elde edilerek sonuçlar radyoloji uzmanları tarafından değerlendirilir. Larenks tomografisi bazı hastalar tarafından zararlı gibi düşünülüyor fakat bu düşünce yanlış bir düşünce olup larenks tomografisi zarardan çok hastalıkların teşhisi yönünde yararlı bir görüntüleme yöntemidir. Larenks tomografisi öncesi hastalar sonuçlarını merak ettikleri kadar çekimin ne kadar süreceğini de merak etmektedir. Larenks tomografisi çekim süresi genellikle 3 dakika gibi bir zaman diliminde tamamlanmaktadır.

Larenks tomografisi sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Larenks tomografisi sonuçlarının ne zaman çıkacağı hastaların dört gözle beklediği bir durumdur. Larenks tomografisi sonuçları işlemden 1 hafta sonra çıkmakta olup ardından alanında uzman doktor eşliğinde yorumlanır ve hasta için uygun tedavi belirlenmektedir.

Larenks tomografisinde neler belli olur?

Larenks tomografisi; gırtlak bölgesinde var olan anormal durumların araştırılması için geliştirilen bir görüntüleme tekniğidir. Larenks tomografisi ile çoğunlukla gırtlak kanserinin varlığı, gırtlak kanserinin derecesi, yayılım gösterip göstermediği gibi durumlar belirlenmektedir.

Larenks tomografisi ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Larenks tomografisi; adından da anlaşılacağı üzere gırtlak bölgesi hastalıklarını hedeflemektedir. Gırtlak bölgesinde gelişen anormal durumların teşhisi ve tedavi yönteminin belirlenmesinde larenks tomografisi devreye girmektedir. Larenks tomografisi çoğunlukla gırtlak kanserinin varlığını, derecesini, hastanın tıbbi durumumu araştırmak üzere uygulanmaktadır.

Larenks tomografisi fiyatları ne kadar?

Larenks tomografisi fiyatları; hastalığın derecesine ve işlemin uygulanacağı hastaneye göre değişkenlik göstermektedir. Larenks tomografisi, bilgisayarlı tomografi, BT fiyatları, larenks tomografisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir ve konu ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde uzman radyoloji ekibimiz ile larenkt tomografisi çekimi imkanı sunmaktayız. Larenks tomografisi, bilgisayarlı tomografi, larenks tomografisi fiyatları ve bt fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz radyoloji servisinde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar