Sakrum/koksiks tomografisi nedir?

Bilgisayarlı tomografi günümüzde sıklıkla kullanılan görüntüleme yöntemlerinden biridir. Bilgisayarlı tomografi hastalıkların net bir şekilde görüntülenmesi ve tedavi yönteminin belirlenmesinde etkin rol oynamakta olup oldukça yararlı olmaktadır. Birçok tomografi çeşidi bulunmaktadır ve vücudun hemen hemen her bölgesi için uygulanmaktadır. Hastalıklı olan bölgeye yani hedef bölgeye kitlenen tomografi cihazı hastalığın şiddetini, seyrini an be an yansıtmaktadır. Tomografi çekimi esnasında hangi bölgeye yapılırsa yapılsın mutlaka metal içerikli eşyalar çekime girilmeden çıkarılmalıdır. Aksi taktirde çekim esnasında olası durumlar yaşanabilir ya da çekim işlemi kısa sürecekken uzayabilmektedir. Tomografi işlemi hastaya ilaçlı ve ilaçsız olarak iki şekilde yapılmaktadır. İlaçlı tomografi yani kontrast madde görüntülenecek alanın daha net gözlenmesi amacı ile hastaya verilmektedir. Hastalıkların tanısında büyük bir yeri bulunan tomografi, tedavi planı için de büyük bir avantaj sağlamaktadır. Tomografi çeşitlerinden olan sakrum koksiks tomografisi, leğen kemiği ve kuyruk sokumu kemiğinde oluşabilecek olan rahatsızlıkların görüntülenmesinde kullanılan bir görüntüleme tekniğidir. Leğen kemiği ve kuyruk sokumu bölgesinde ortaya çıkan hastalıklar tomografi eşliğinde görüntülenerek hastalıkların tedavisi sağlanabilmektedir.

Bu yazımızda sakrum koksiks tomografisi nedir, sakrum tomografisi hangi durumlarda çekilir, sakrum tomografisi nasıl çekilir ve sakrum tomografisi zararlı mı sorularına cevaplar vereceğiz.

Sakrum tomografisi hangi durumlarda çekilir?

Sakrum tomografisi leğen kemiği ve kuyruk sokumu kemiği kırıklarında ve benzeri hastalıkların varlığında uygulanan bir görüntüleme tekniğidir. Kuyruk sokumu ağrısı, sakrum tümörleri, kemik kisti durumlarında da sakrum koksiks tomografisine başvurulmaktadır.

Sakrum tomografisi nasıl çekilir?

Tomografi çekimi öncesi hasta metal içerikli eşyaları gireceği alanın dışında bırakmalıdır. Sakrum koksiks tomografisi çekimi esnasında hasta tomografi yatağına sırt üstü yatırılır ve hareketsiz kalması istenir. Kontrast madde verilecekse hastaya uygulanır ve çekim işlemi 5-7 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Sonuçlar kısa sürede çıkarak uzman radyoloji hekimi tarafından değerlendirilir ve uygun tedavi planı hazırlanmaktadır.

Sakrum tomografisi zararlı mı?

Tomografi işlemi hastalara zarar verecek bir işlem değildir. Birçok kişi tarafından tomografi cihazları zarar veriyor gibi bir algı yaratsa da tomografi cihazları zarardan çok kişilere hastalıkların tanısında yarar sağlamaktadır. Tomografi esnasında hedef bölgenin daha net görüntülenmesi adına kontrast madde uygulanabilmektedir. Uygulanan kontrast maddenin verdiği küçük komplike olaylar ortaya çıkabilir ve bu durum da geçici bir durum olup kısa süre içinde kendiliğinden düzelmektedir. Kısaca sakrum tomografisinde de aynısı geçerlidir yani hastaya verebilecek bir zararı bulunmamaktadır.

Sakrum tomografisi çekimi ne kadar sürer?

Sakrum tomografisi, kuyruk sokumu ve leğen kemiği bölgelerinde oluşmuş veya oluşabilecek olan sorunlara teşhis ve tedavi yönteminin bulunmasında son derece etkili bir görüntüleme yöntemidir. Bilgisayarlı tomografi çeşitleri hastalıkların teşhisinde ve hastalığa uygun tedavi planının yapılmasında oldukça önemli olan bir radyolojik işlemdir. Sakrum bölgesi için geliştirilmiş olan sakrum tomografisi, o bölgenin rahatsızlıklarını net bir şekilde görüntülemeye yardımcı olmaktadır ve tedavinin sağlanması ile hastanın şikayetlerinin durmasına olanak sağlamaktadır. Her tomografisi işleminde olduğu gibi sakrum tomografisi öncesi de metal içerikli takılar çıkarılmaktadır ve olası bir durumun ortaya çıkması engellenmektedir. Sakrum tomografisi çekimi sırasında hasta tomografi cihazına uzanmakta ve işlem boyunca hareketsiz kalması istenmektedir. Hedef bölge sakrum bölgesi yani bel bölgesi olduğu için tomografi cihazı o bölgeye odaklanmaktadır. Sakrum tomografi işlemi yaklaşık olarak 5-7 dakika arasında tamamlanmaktadır ve sonuçlar kısa sürede çıkarak hastaya tedavi planı hakkında bilgi verilerek uygulamaya geçilmektedir. Tüm hastalıkların erken teşhis ve tedavisi çok önemlidir bu yüzden hastalıkların tedavide geç kalınması hastaları zorlamakta ve aynı zamanda hastalıklar da tedaviye sonuç vermekte geç kalabilmektedir.

Sakrum tomografisi sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Sakrum tomografisi çektiren hastalar tarafından sonuçların ne zaman çıkacağı ve hastalığının ne olduğu çok merak edilen konular arasındadır. Sakrum tomografisi sonuçları yaklaşık olarak bir hafta içerisinde hastalara ulaşmakta ve uzman radyologlar tarafından incelenip doktorlar eşliğinde uygun tedavi planı oluşturulmaktadır.

Sakrum tomografisinde neler belli olur?

Sakrum tomografisinde, kuyruk sokumu ağrıları, kuyruk sokumu tümörleri, kireçlenme, kemik kisti, kırıklar, yumuşak doku kistleri ve daha birçok kuyruk sokumu hastalıkları belli olmaktadır.

Sakrum tomografisi ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Sakrum tomografisi ile kuyruk sokumuyla ilgili şikâyetleri olan hastaların o bölgedeki her türlü sorunları teşhis edilmektedir ve teşhisin sağlanmasının ardından tedavi basamakları oluşturulmaktadır.

Sakrum tomografisi fiyatları ne kadar?

Sakrum tomografisi fiyatları; hastanın tıbbi durumuna ve çekimin yapıldığı hastaneye göre farklılık göstermektedir. Bilgisayarlı tomografi, BT fiyatları, sakrum tomografisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz radyoloji servisi ile irtibat kurabilir ve ayrıca WhatsApp bilgi hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar