Bilgisayarlı tomografi kısaca Bt; x ışınları yardımıyla vücudun belirli bölgelerinden kesitler alınması ile karakterize bir görüntüleme yöntemidir. Kısa sürede daha hassas ve ve hızlı sonuçlar vererek var olan hastalıkların teşhisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Bilgisayarlı tomografi; günümüzde vücudun hemen hemen her bölgesinin görüntülenmesinde kullanılır, toraks BT, beyin BT bunlardan bazılarıdır. Bilgisayarlı tomografi sayesinde var olan ya da var olabilecek hastalıklı dokular sağlıklı dokulardan ayırt edilerek uygun tedaviye başlanmaktadır. Bilgisayarlı tomografi çektirecek olan hastalar için bu yöntemin nasıl olduğu ve zararlı olup olmadığı merak konusudur.  Bilgisayarlı tomografi hastanın üzerinde metal eşyaların bulunmaması durumunda herhangi bir risk taşımamaktadır. BT öncesi hastanın üzerinde kemer, küpe, toka gibi metal eşyaların bulunmaması istenir aksi durumda çekim işlemi tekrarlanır veya gerçekleşmez. Beyin tomografisi, batın tomografisi, akciğer tomografisi, boyun tomografisi çekilen tomografilerden bazılarıdır. BT ile vücut dokularında oluşan hastalıklar kolaylıkla teşhis edilip uygun tedaviye başlanmaktadır.

Bu yazımızda lomber tomografisi nedir, lomber tomografisi hangi durumlarda çekilir, lomber tomografisi nasıl çekilir ve lomber tomografisi zararlı mı sorularına cevaplar vereceğiz.

Lomber tomografisi nedir?

Lomber(bel) tomografisi; bel ve omurga bölgelerinde meydana gelmiş sorunların varlığının tespitinde kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Lomber tomografisi; bel fıtığı, bel ağrısı, alt omurga yaralanması, çoklu skleroz , kanser belirtisi, sıkışmış sinir ve omurgaya etki eden doğum kusurları sonucunda çekilmektedir.

Lomber tomografisi hangi durumlarda çekilir?

Lomber tomografisi bel ve omurgada herhangi bir hasar ya da yaralanma olup olmadığının anlaşılmasında oldukça etkili bir yöntemdir. Lomber tomografisi; bel fıtığı, alt omurga yaralanması, çoklu skleroz, sıkışmış sinir, bel ağrısı, kanser belirtisi, omurgaya etki eden doğum kusurları, osteoartrit durumları sonucunda çekilmektedir.

Lomber tomografisi nasıl çekilir?

Lomber tomografisi öncesi hastanın üzerine rahat kıyafetler giydirilir ve metal eşyalar hastanın üzerinde bulundurulmaz. Hasta çekim işlemi için sırt üstü yatırılır ve çekim esnası boyunca hareket edilmemesi istenir. Hastanın rahatsızlığına bağlı olarak ilaçlı tomografi uygulanabilir. Lomber tomografisi yaklaşık 30 ile 45 dakika sürmektedir. Çekim işlemi sonrası sonuçlar uzman doktorlar tarafından incelenmekte ve uygun tedavi belirlenmektedir.

Lomber tomografisi zararlı mı?

Lomber tomografisi çektirecek olan hastalar risk taşıyıp taşımadığı konusunda şüpheci olmaktadırlar. Lomber tomografisi bel bölgesinde oluşan hasarların ve yaralanmaların tespitinde etkili bir yöntem olup hasta için herhangi bir zarar teşkil etmemektedir. Hastanemiz radyoloji servisinde uzman doktorlar tarafından sonuçlar incelenmektedir ve sonuçlara uygun tedavi belirlenmektedir.

Lomber tomografisi çekimi ne kadar sürer?

Pek çok hastalığın teşhisi ve tanı sürecinde kullanılan bilgisayarlı tomografi; ilgili alanları detaylı görüntüleyerek tedavi planının uygulanmasında büyük yardım sağlamaktadır. Tomografi cihazları, hastanın şikayetçi olduğu hastalığını tespit etmekte ve iyileşmesini sağlamakta olanak sunmaktadır. Bilgisayarlı tomografi de yumuşak dokular, organlar ve kemikler detaylı olarak taranmakta ve katmanlı görüntüler elde edilmektedir. Gerek Mr gerek tomografi olsun hastalar için bu işlemler korkulu bir işlemmiş gibi algılanabiliyor. Hastalar yoğun miktarda radyasyon alacaklarını ve kendilerine bişey olacaklarını sanmaktadır. Bu gibi düşünceler son derece yanlış bir inanış olmakla beraber aksine tomografi işlemi kişinin hastalıklarının teşhisini ve tedavisi kolaylaştırmaktadır. Tomografi çekimi öncesi Mr çekiminde olduğu gibi metal içerikli eşyalar çıkarılmalıdır. Metal içerikli eşyalar tomografi cihazlarını etkileyebildiği için zararlıdır ve hastalara da zarar teşkil edebilmektedir. Tomografi cihazlarının günümüzde gelişmiş olması ile beraber artık tüm hastalıklara teşhis konulması kolaylaşmıştır, hemen hemen her organ bu cihaz ile detaylı olarak görüntülenmektedir. Tomografi çeşitlerinden olan lomber tomografisi; bel ve omurga bölgesi hastalıklarının teşhisinde kullanılmaktadır. Bel ve omurga bölgesinde meydana gelmiş veya gelebilecek olan hastalıklar ve rahatsızlıklar detaylıca taranarak sorunlar ortaya konulmaktadır. Lomber tomografisi çekimi yaklaşık olarak 30 -45 dakika sürmektedir ve hasta çekim işlemi sırasında tavsiye edilenlere uymalıdır.

Lomber tomografisi sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Tomografi çektiren hastalar sonuçlarının ne olacağını merakla bekledikleri kadar sonuçlarının ne zaman çıkacağını da merakla beklemektedir. Lomber tomografisi sonuçları ortalama bir hafta içerisinde çıkmakta olup alanında uzman doktorlar tarafından değerlendirilmektedir.

Lomber tomografisinde neler belli olur?

Lomber tomografisi bel ve boyun bölgesi hastalıklarında devreye girmektedir. Lomber tomografisinde bel fıtığı, bel ağrıları, alt omurga yaralanması, çoklu skleroz, kanser belirtisi, sinir ve omurgaya etki eden doğum kusurları gibi hastalıklar belli olmaktadır.

Lomber tomografisi ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Lomber tomografisi ile o bölgeye ait olan rahatsızlıklar kolaylıkla teşhis edilmektedir ve tedavi planı bu sayede oluşturulmaktadır. Lomber tomografisinde bel fıtığı, bel bölgesi ağrıları, skleroz, omurga yaralanmaları, sinir ve omurgaya etki eden doğum sorunları teşhis edilerek doktorlar tarafından değerlendirmesi yapılmaktadır.

Lomber tomografisi fiyatları ne kadar?

Lomber tomografisi fiyatları, kişinin sağlık durumuna ve uygulamanın yapılacağı hastaneye bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bilgisayarlı tomografi, BT fiyatları, lomber tomografisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir ve daha fazlasına ulaşmak için whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar