Daha çok BT olarak adlandırılan bilgisayarlı tomografi hastanın vücudunun içinden birçok görüntü ve resim üretmeye yarayan radyolojik bir tetkiktir. X ışınları yardımıyla hastanın vücudundaki problemler ortaya çıkarak tektik ve tedavi uygulanmaktadır. Bu yazımızda bilgisayarlı tomografi hakkında en çok merak edilen konular olan ilaçlı ilaçsız tomografi nedir, bilgisayarlı tomografi zararlı mı, bilgisayarlı tomografi neden çekilir, bilgisayarlı tomografi sonucu ne zaman çıkar, bilgisayarlı tomografiye hangi bölüm bakar ve bilgisayarlı tomografi çeşitleri nelerdir sorularına cevaplar vereceğiz.

Bilgisayarlı tomografi hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Bilgisayarlı tomografi hakkında merak edilen birçok soru bulunmaktadır. Bilgisayarlı tomografi nedir, riskleri var mıdır, ne kadar süren bir işlemdir gibi sorulara hastalar yanıt aramaktadır. Bu yazımızda merak edilen birçok soruya cevap getireceğiz.

İlaçlı ve ilaçsız bilgisayar tomografisi nedir? Farkları nelerdir?

Bilgisayarlı tomografi denildiğinde akla gelen ilaçlı ve ilaçsız olarak iki şekilde yapılmasıdır. İlaçlı tomografide hastanın şikayet ettiği bölgenin rahat bir şekilde görüntülenmesi için anal yoldan ya da damardan kontrast madde adı verilen bir tür ilaç uygulanmaktadır. İlaçsız tomografide ise hastaya herhangi bir ilaç uygulanmaz.

Bilgisayarlı tomografi zararlı mıdır?

Bilgisayarlı tomografi denildiğinde en çok merak edilen konulardan biri de alınan radyasyon miktarının kişide bir soruna yol açıp açmayacağıdır. Bilgisayarlı tomografi daha ayrıntılı görüntüleme sağladığı için radyasyon miktarı röntgen sırasında oluşan radyasyon miktarından fazladır. Taramalarda kullanılan düşük radyasyon dozlarının uzun vadeli zararları oldukça düşüktür. Günümüz teknolojisi ile çok daha hızlı ve düşük radyasyon ile bütün vücut taranabilmekte ve kısa sürede görüntü elde edilebilmektedir.

Bilgisayarlı tomografi neden çekilir?

Bilgisayarlı tomografi; kemik kırıklarında, kemik tümörlerinin teşhisinde, iç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamaların teşhisinde, kanser ve kalp hastalığı gibi hastalıkların teşhisinde, kanser evresinin belirlenmesinde, böbrek ve mesane taşlarında ve kanser tedavi etkinliğinin belirlenmesinde kullanılan bir tetkiktir.

Bilgisayarlı tomografi sonucu ne kadar zamanda çıkar?

Tomografi ardından hastanın çıkan raporları incelenir ve vücudun hangi bölümü ile ilgili olduğu değerlendirilir. Tomografi sonrası on gün içerisinde doktor tarafından hastalar sonuca ulaşabilir.

Bilgisayarlı tomografiye hangi bölüm bakar?

Bilgisayarlı tomografi ile radyoloji bölümü ilgilenmektedir. Radyoloji hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılan bir tıp dalıdır. Ayrıca vücut içi görüntüleri elde etmek için röntgen, manyetik rezonans(MR) ve bilgisayarlı tomografi gibi yöntemlerden yararlanır.

Bilgisayarlı tomografi çeşitleri nelerdir?

Günümüzde kullanılan bilgisayarlı tomografinin birçok çeşidi vardır. En çok kullanılan beyin tomografisi, boyun tomografisi, toraks tomografisi ve batın tomografisidir. Bunların yanında larenks tomografisi, paranazal sinüs tomografisi, temporal kemik tomografisi, ekstremite tomografisi ve servikal tomografi de yapılmaktadır.

Beyin tomografisi; özellikle beyin tümörleri ile ilgili ayrıntılı araştırma yapmak için kullanılır ve beyinin kesitler halinde incelenmesine yardımcı olan bilgisayarlı tomografi çeşididir. Beyin tomografisi bir tedavi yöntemi olmayıp beyindeki herhangi bir problemin teşhisinde kullanılır.
Boyun tomografisi; boyunda gelişen problemlerin teşhisinde kullanılan bir tomografi çeşididir ve kesitler halinde boyunu incelemeye yarayan bir tetkiktir.
Toraks tomografisi; toraks ve göğüs bölgesindeki organlarda herhangi bir problemin olup olmadığını anlamaya yarayan bilgisayarlı tomografi çeşididir. Akciğer tomografisi olarak da bilinmektedir.
Batın tomografisi; batın tomografisi alt ve üst karın bölgesini kesitler halinde incelemeye ve karın bölgesindeki hastalıkların teşhisinde kullanılan bir tomografi çeşididir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman radyoloji ekibimiz ile bilgisayarlı tomografi çekimi imkanı sunmaktayız. Bilgisayarlı tomografi ve bilgisayarlı tomografi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz radyoloji servisinde bulabilirsiniz. Bilgisayarlı tomografi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar