Kulak ilgili hastalık ve travmaların oluşturabileceği hasarların tespiti için kullanılan temporal kemik bt veya temporal kemik tomografisi adı ile bilinen bilgisayarlı tomografi çeşidi hakkında bilgiler vereceğimiz bu yazımızda temporal kemik tomografisi nedir, temporal kemik tomografisi nasıl çekilir ve temporal kemik tomografisi hangi durumlarda çekilir konularına değineceğiz. Bilgisayarlı tomografinin ne olduğu ve bilgisayarlı tomografi çeşitleri hakkında bilgi almak için bilgisayarlı tomografi nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Temporal kemik tomografisi nedir?

Temporal kemik tomografisi, orta ve iç kulak elemanlarının incelenmesi, oluşan enfeksiyonların gösterilmesi, kulakta oluşan bos sıvısını ve fasiyal sinir felçlerini belirlemek amacıyla çekilen bilgisayarlı tomografi çeşitlerinden biridir. Temporal kemik tomografisi bir tedavi değil, tedavi yönteminin belirlenmesine yardımcı olan bir tanı yöntemidir.

Temporal kemik tomografisi hangi durumlarda çekilir?

Bilgisayarlı tomografi vücudun çoğu bölgesi için gelişmiş bir görüntüleme tekniğidir. Peki temporal kemik tomografisi neden çekilir? Temporal kemik tomografisi orta ve iç kulak bölgesinde hastalık şüphesi durumunda çekilmektedir. Temporal kemik tomografisi bilgisayarlı tomografi çeken hastanelerde radyoloji birimleri tarafından çekilir.

Temporal kemik tomografisi nasıl çekilir?

Temporal kemik tomografisi isteği radyoloji birimine ulaştığında aranan hastalığın durumuna göre ilaçlı / ilaçsız olarak çekilmesi kararlaştırılır. İlaçlı bt için hastaya damar yolu ile kontrast sıvısı tatbik edilir. Temporal kemik tomografisi çekimi için hastanın üzerindeki eşyalar çıkartılır. Duruma göre mevcut elbiseleri yerine hastane elbisesi giydirilir. Bilgisayarlı tomografi cihazında tarayıcı cihaza paralel masaya uzanarak cihazın dönen kısmı kesitler halinde görüntüler çeker. Temporal kemik tomografisi çekimi sırasında hastadan kısa bir süre nefesini tutması istenebilir. Hareketi kısıtlamak için kemer ve yastıklar kullanılabilir.

Temporal kemik tomografisi zararlı mı?

Temporal kemik tomografisi hastalıkların teşhis ve tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde çok önemli bir tanı yöntemidir. Bilgisayarlı tomografi ile görüntüleme yöntemi x ışınları ile çekim yaptığı için bir miktar zararı mevcuttur ancak tedavi için faydaları göz önünde bulundurulduğunda göz ardı edilebilmektedir.

Temporal kemik tomografisi çekimi ne kadar sürer?

Temporal kemik tomografisi; kulakta meydana gelen Bos sıvısının ve fasiyal sinir felçlerinin belirlenmesinde etkin rol oynayan, kulakta oluşan enfeksiyonların yok edilmesi adına uygulanan bir görüntüleme yöntemidir. Temporal kemik tomografisi orta ve iç kulakta meydana gelmiş hastalıkların veya meydana gelebilecek olan hastalıkların teşhisinde kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Temporal kemik tomografisi diğer bilgisayarlı tomografi çeşitlerinde olduğu gibi ilaçlı ve ilaçsız olmak üzere iki şekilde çekilmektedir. İlaçlı tomografiler hedef bölgenin daha net görülmesi adına yapılmaktadır. Temporal kemik tomografisi çektirecek olan hastaların işlem öncesi herhangi bir hazırlık yapmasına ihtiyaç duyulmaz fakat hastaların çekim öncesi metal içerikli eşyalarını çıkarması gerekir aksi taktirde çekim işlemi olmaz ve tekrarlanmak durumunda kalınır. Temporal kemik tomografisi anında cihaz hedef bölgeye döndürülür ve hastadan hareketsiz kalınması istenilir. Tomografi çekim işlemi 10-15 dakika gibi bir sürede tamamlanarak sonuçlar radyoloji uzmanları tarafından değerlendirilir.

Bu yazımızda temporal kemik tomografisi çekimi ne kadar sürer, temporal kemik tomografisi sonuçları ne kadar zamanda çıkar, temporal kemik tomografisinde neler belli olur, temporal kemik tomografisinde hangi hastalıklar teşhis edilir ve temporal kemik tomografisi fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Temporal kemik tomografisi sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Temporal kemik tomografisi çektiren hastalar sonuçlarını dört gözle beklemekte ve herhangi bir hastalık şüphesi olup olmadığı konusunda endişelenmektedir. Temporal kemik tomografisi sonuçları yaklaşık 10 gün içerisinde çıkmaktadır ve radyoloji uzmanları tarafından sonuçlar size bildirilmekte, uygun tedavi planı yapılmaktadır.

Temporal kemik tomografisinde neler belli olur?

Temporal kemik tomografisinde orta ve iç kulakta meydana gelmiş olan hastalıklar, hedef bölgede oluşan enfeksiyonlar (otitis Media, labirent) , kulaktan akan Bos sıvısı, paralizisi varlığı gibi durumlar belli olmaktadır.

Temporal kemik tomografisinde hangi hastalıklar teşhis edilir?

Temporal kemik tomografisi orta ve iç kulak yapısında oluşabilecek hastalıkların teşhisinde uygulanan bir görüntüleme çeşididir. Temporal kemik tomografisinde orta ve iç kulak hastalıkları, kulaktan akan Bos sıvısı, paralizisi, otitis media, labirent gibi hastalıklar teşhis edilmektedir.

Temporal kemik tomografisi fiyatları ne kadar?

Temporal kemik tomografisi fiyatları hastanın tıbbi durumu ve uygulamanın yapılacağı hastane göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Temporal kemik tomografisi, bilgisayarlı tomografi, temporal kemik tomografisi fiyatları hakkında detaylı bilgi için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir ve whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde son teknoloji bilgisayarlı tomografi cihazları ve uzman radyoloji ekibimiz ile temporal kemik tomografisi çekimi hizmeti vermekteyiz. Temporal kemik tomografisi ve temporal kemik tomografisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz radyoloji biriminde bulabilirsiniz. Bilgisayarlı tomografi hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar