Boynun ile ilgili hastalık ve travmaların oluşturabileceği hasarların tespiti için kullanılan boyun bt veya boyun tomografisi adı ile bilinen bilgisayarlı tomografi çeşidi hakkında bilgiler vereceğimiz bu yazımızda boyun tomografisi nedir, boyun tomografisi nasıl çekilir ve boyun tomografisi hangi durumlarda çekilir konularına değineceğiz. Bilgisayarlı tomografinin ne olduğu ve bilgisayarlı tomografi çeşitleri hakkında bilgi almak için bilgisayarlı tomografi nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Boyun tomografisi nedir?

Boyun tomografisi, boynun kesitler halinde ayrıntılı olarak görüntülenebilmesine olanak sağlayan vücudun boyun bölgesini hedef alan bilgisayarlı tomografi çeşitlerinden biridir. Boyun tomografisi bir tedavi değil, tedavi yönteminin belirlenmesine yardımcı olan bir tanı yöntemidir. Vücudun en hassas bölgelerinden biri olan boyun bölgesindeki hastalıklar ve fiziksel travmaların tedavisi için uygulanacak tedavinin belirlenmesi ve yönteminin belirlenmesinde boyun tomografisi önemli rol oynamaktadır.

Boyun tomografisi hangi durumlarda çekilir?

Bilgisayarlı tomografi vücudun çoğu bölgesi için gelişmiş bir görüntüleme tekniğidir. Peki boyun tomografisi neden çekilir? Boyun tomografisi,  tiroid, guatr hastalıkları çoğunlukta olmak üzere boyun travmalarının neden olduğu hasarların tespiti için tanı yöntemi olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Boyun tomografisi bilgisayarlı tomografi çeken hastanelerde radyoloji birimleri tarafından çekilir.

Boyun tomografisi nasıl çekilir?

Boyun tomografisi isteği radyoloji birimine ulaştığında aranan hastalığın durumuna göre ilaçlı / ilaçsız olarak çekilmesi kararlaştırılır. Boyun tomografisi ilaçlı olarak çekilecekse hastaya damar yolu ile kontrast sıvısı tatbik edilir. Boyun tomografisi çekimi için hastanın üzerindeki eşyalar çıkartılır. Duruma göre mevcut elbiseleri yerine hastane elbisesi giydirilir. Bilgisayarlı tomografi cihazında tarayıcı cihaza paralel masaya uzanarak cihazın dönen kısmı kesitler halinde görüntüler çeker. Boyun tomografisi çekimi sırasında hastadan kısa bir süre nefesini tutması istenebilir. Hareketi kısıtlamak için kemer ve yastıklar kullanılabilir.

Boyun tomografisi zararlı mı?

Boyun tomografisi hastalıkların teşhis ve tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde çok önemli bir tanı yöntemidir. Bilgisayarlı tomografi ile görüntüleme yöntemi x ışınları ile çekim yaptığı için bir miktar zararı mevcuttur ancak tedavi için faydaları göz önünde bulundurulduğunda göz ardı edilebilmektedir. Sağlık kuruluşları tarafından ihtiyaç duyulmadığında kullanımı söz konusu olmayan bilgisayarlı tomografinin boyun travması yaşayan veya boyun bölgesi ile ilgili bir hastalığı olan hastanın sağlık durumunu öğrenmek ve tedavi metodunu belirlemek için kullanımı hayat kurtarıcı olmaktadır.

Boyun tomografisi çekimi ne kadar sürer?

Bilgisayarlı tomografi çeşitlerinden biri olan boyun tomografisi; boyunda meydana gelmiş ya da gelebilecek olan hastalıkların teşhisinde uygulanmakta olup kesitler halinde görüntülenmesine olanak sağlamaktadır. Boyun tomografisi sayesinde boyun bölgesi kesitler halinde incelenerek olası durumların teşhisi sağlanmaktadır. Tomografi çektirecek olan hastalar bazen işlemin zararlı ve ağrılı bir işlem olabileceğini düşünmektedir. Hangi tomografi çeşidi olursa olsun hastaya çekim sırasında herhangi bir zarar, ağrı vermemektedir. Boyun tomografisi öncesi hastanın çekimden önce 4 saatlik bir açlığı olması gerekir. Çekim için hasta tomografi masasına yatmaktadır ve tomografi cihazı boyun bölgesine odaklanır. Boyun tomografisi sonuçlarının daha net görüntülenmesi adına hastadan omuzlarını aşağı indirmesi istenir. Sonrasında çekim işlemine geçilmekte olup yaklaşık olarak 15 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Boyun tomografisi diğer tomografi çeşitlerinde olduğu gibi ilaçlı ya da ilaçsız olarak çekilmektedir ve çekim öncesi bu durum belirlenmektedir.

Bu yazımızda boyun tomografisi çekimi ne kadar sürer, boyun tomografisi sonuçları ne kadar zamanda çıkar, boyun tomografisinde neler belli olur, boyun tomografisinde hangi hastalıklar teşhis edilir ve boyun tomografisi fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Boyun tomografisi sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Boyun tomografisi sonuçları radyoloji uzmanları tarafından değerlendirilir ve hastanın hastalığına uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir. Boyun tomografisi sonuçları genellikle 10 gün içerisinde çıkmaktadır ve hastalar bilgilendirilmektedir.

Boyun tomografisinde neler belli olur?

Boyun tomografisi ile tiroid, guatr hastalıkları ve boyun travmaları gibi durumlar teşhis edilmektedir. Ayrıca bu durumların yanında kanser varlığı, fıtık, tümör gibi sorunların da teşhisi sağlanmaktadır.

Boyun tomografisinde hangi hastalıklar teşhis edilir?

Boyun tomografisi, adından da anlaşılacağı üzere boyun bölgesi sorunlarının tespitinde devreye giren bir görüntüleme yöntemidir. Boyun tomografisinde fıtık, tümör, kanser, boyun travmaları, tiroid ve guatr hastalıkları teşhis edilmektedir.

Boyun tomografisi fiyatları ne kadar?

Boyun tomografisi fiyatları, hastanın sağlık durumuna ve çekimin yapılacağı hastaneye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Boyun BT, boyun tomografisi, tomografi fiyatları ve boyun tomografisi fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir ve daha fazlasına ulaşmak için whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde son teknoloji bilgisayarlı tomografi cihazları  ve uzman radyoloji ekibimiz ile boyun tomografisi çekimi hizmeti vermekteyiz. Boyun tomografisi hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz radyoloji biriminde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar