Ekstremite BT (Kas – İskelet Sistemi Tomografisi) nedir?

Görüntüleme yöntemlerinden biri olan bilgisayarlı tomografi; vücudun x ışınları eşliğinde taranması ile kesitli görüntüler elde edilmesine olanak sağlamaktadır ve oluşan veya oluşabilecek hastalıkların teşhisinde etkili rol oynamaktadır. BT olarak kısaltılan bilgisayarlı tomografi, görüntüleri üç boyutlu olarak sunmaktadır ve bu da ayrıntılı inceleme olanağı sunmaktadır. İlerleyen teknolojilerle beraber bilgisayarlı tomografi her vücut bölgesi için kullanılmaktadır, çoğu hastalığın tedavi yönteminin de etkili bir parçasıdır. Bilgisayarlı tomografi hastalıkların çeşidine bağlı olarak ilaçlı ve ilaçsız olmak üzere iki şekilde çekilmektedir. Bilgisayarlı tomografi; kemik kırığı ve tümörlerin saptanmasında, kalp, beyin, akciğer gibi organlarda şüphe duyulan durumlarda, kemik direncinin ölçülmesinde, yaralanmaya bağlı iç organlarda kanama riskinin saptanmasında ve herhangi bir bölgede oluşan veya oluşabilecek kanser varlığında sıkça kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Bilgisayarlı tomografi çekim esnasında hastanın üzerinde metal içerikli eşyaları bulundurmaması gerekir ve çekim esnasında hareketsiz şekilde kalması gerekmektedir. Bilgisayarlı tomografi çeşitleri arasında yer alan ekstremite tomografisi; kol, bacak, el, ayak gibi kas-iskelet sistemine ait yapıların detaylı incelenmesine ve değerlendirilmesine yardımcı olan görüntüleme tekniğidir. Ekstremite tomografisi kemik kırıklarında, kemik iltihaplarında, kemik tümörlerinin değerlendirilmesinde ve kemikleri ilgilendiren doğumsal hastalıklarda devreye girmektedir.

Bu yazımızda ekstremite BT nedir, ekstremite BT hangi durumlarda çekilir, ekstremite BT nasıl çekilir, ekstremite BT zararlı mı ve ekstremite BT fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Ekstremite BT hangi durumlarda çekilir?

Ekstremite tomografisi; kemik tümörlerinin saptanmasında, kemik iltihaplarında, kemik kırıklarında ve kemikleri ilgilendiren doğumsal hastalıklarda kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Kas-iskelet sistemlerinde meydana gelen veya gelebilecek hastalıkların teşhisinde ve tedavi yönteminin belirlenmesinde ekstremite tomografisi oldukça yararlı bir tekniktir.

Ekstremite BT nasıl çekilir?

Ekstremite tomografisi; alt ekstremite BT ve üst ekstremite BT olmak üzere iki şekilde çekilmektedir. Ekstremite tomografisi ilaçsız olarak gerçekleşmekte ve hastadan çekim boyunca hareketsiz kalınması istenmektedir. Ekstremite tomografisi, hasta yatağının ortasından geçeceği bir açıklık bulunan cihazla çekilmekte ve hastanın ilgili bölgesi taranacak şekilde hasta yatağı açıklık etrafında dönerek işlem bitmektedir. Çekim sonrası sonuçlar kısa sürede çıkmakta uzman doktor tarafından incelenmektedir, sonuca göre uygun tedavi uygulanmaktadır.

Ekstremite BT zararlı mı?

Ekstremite tomografisi, kas iskelet sistemine ait yapılarda anormal durumların varlığının saptanmasında etkili olan bir yöntem olup hastanın başarılı sonuçlar almasına yardımcı olmaktadır. Ekstremite tomografisi hastaya herhangi bir zarar vermemektedir, çekim esnasında hasta üzerindeki metal içerikli eşyaları çıkarmalı aksi halde çekim işlemi yapılmaz.

Ekstremite tomografisi çekimi ne kadar sürer?

BT adını alan bilgisayarlı tomografi; pek çok hastalığın tanısında kullanılan ve hastalıkların kolayca teşhis ve tedavisini sağlayan bir radyolojik incelemedir. Bilgisayarlı tomografi; röntgenden farklı olarak incelenen bölgeyi 3 boyutlu olarak aktarmaktadır ve X-ray ışınları eşliğinde görüntüyü yansıtmaktadır. Tomografi cihazları vücudun kemik, yumuşak doku, organ ve damarlarını hedef almaktadır ve ayrıntılı olarak görüntülemektedir. Tomografi çekimi öncesinde ve esnasında hastanın hazırlık süreçleri vardır. Hangi vücut bölgesi taranacaksa hazırlıklar buna bağlı değişmektedir. Günümüzde tomografi çeşitleri çoğalmıştır ve daha imkanlı hale gelmiştir. Beyin tomografisi, batın tomografisi, akciğer tomografisi, boyun tomografisi, temporal kemik tomografisi, paranazal sinüs tomografisi ve larenks tomografisi uygulanan bilgisayarlı tomografilerin bir kaçıdır. Tomografi çeşitlerinden hangisi olursa olsun kişilerin çekime girmeden önce mutlaka metal içerikli eşyalarını çıkarmaları gerekir. Aksi takdirde çekimin yapılmasına engel bir durum ortaya çıkabilir. Tomografi çeşitlerinden biri olan ekstremite tomografisi bir diğer adı ile kas- iskelet tomografisi; kol, bacak, el, ayak gibi uzuvlarda meydana gelmiş ya da gelebilecek olan hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılmaktadır. Ekstremite tomografisi genellikle; kemik kırıkları, kemik tümörlerinin değerlendirilmesi, kemik iltihapları, kemikleri ilgilendiren doğumsal hastalıklar gibi nedenlerden dolayı çekilmektedir. Ekstremite tomografisi çektirecek olan hastalar için tomografi cihazı bir endişe bir korku oluşturabilmektedir. Fakat tomografi cihazları hastaya hiçbir zarar teşkil etmez. Aksine hastalara hastalığının teşhisinde ve tedavi yönteminin belirlenmesinde yardımcı olmaktadır. Ekstremite tomografisi sırasında hasta tomografi yatağına alınır ve işlem boyunca hareketsiz kalması söylenilir. Tomografi çekimleri esnasında her bölge için gerekli olmasa da damardan kontrast madde verilmektedir. Ekstremite tomografisi için kontrast madde verilmesi gerekmez ve işlem 15-20 dakika içinde tamamlanmaktadır.

Ekstremite tomografisi sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Ekstremite tomografisi çekildikten sonra uzman bir doktor tarafından incelenmesi yapılmaktadır. Hastalar, işlemin nasıl olacağını düşündükleri kadar sonuçların ne olacağını ve ne kadar zamanda çıkacağını da düşünmektedir. Ekstremite tomografisi sonuçları yaklaşık olarak bir hafta sonra çıkmaktadır ve alanında uzman bir radyoloji doktoru eşliğinde uygun tedavi planı hazırlanmaktadır.

Ekstremite tomografisinde neler belli olur?

Ekstremite tomografisi; kemik kırıkları, kemik tümörü varlığı, kemik iltihapları ve doğuştan kemik hastalığı durumlarında devreye girmektedir. Kısacası ekstremite tomografisinde kemikleri ilgilendiren hastalıklar teşhis edilmektedir ve belli olmaktadır.

Ekstremite tomografisinde hangi hastalıklar teşhis edilir?

Ekstremite tomografisinde kemiklerde meydana gelen ya da gelebilecek hastalıklar belirlenmektedir. Ekstremite tomografisinde kemiklerde meydana gelen iltihaplanmalar, kemiklerde var olan tümörler, doğuştan var olan kemik hastalıkları teşhis edilmektedir.

Ekstremite tomografisi fiyatları ne kadar?

Ekstremite tomografisi fiyatları, hastanın tıbbi durumu ve işlemin yapılacağı hastane göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Ekstremite tomografisi, BT fiyatları, ekstremite tomografisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir ve daha fazlasına ulaşmak için whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar