Nazofarenks tomografisi nedir?

Kısaca BT olarak adlandırılan bilgisayarlı tomografi; çeşitli hastalıkların teşhisinin x ışınları eşliğinde konulmasına olanak sağlamakta ve kesitler halinde üç boyutlu görüntülenmesine yardımcı olmaktadır. Hastalığın çeşidine göre ilaçlı ve ilaçsız olmak üzere iki şekilde uygulanmaktadır. Günümüzde bilgisayarlı tomografi, yaralanmaya bağlı iç kanama varlığının tespitinde, kemik kırıkları ve tümörlerin tespitinde, kemik direncinin ölçülmesinde ve var olan kanser durumlarının evresinin belirlenmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bilgisayarlı tomografi hastaya görüntüleme işleminin kısa sürmesi, üç boyutlu görüntülerin elde edilmesi ve hasarlı dokuların tespit edilmesi açısından büyük olanak sağlamaktadır. Beyin tomografisi, akciğer tomografisi, boyun tomografisi ve batın tomografisi en çok kullanılan ve çekilen görüntüleme yöntemleridir. Bunların yanında larenks tomografisi, temporal kemik tomografisi, ekstremite tomografisi, paranazal sinüs tomografisi ve nazofarenks tomografisi de kullanılan görüntüleme yöntemleridir. Bilgisayarlı tomografi çeşitlerinden biri olan nazofarenks tomografisi; üst yutak adı verilen bölümde herhangi bir hastalığın varlığının tespiti için uygulanan bir görüntüleme yöntemidir. Nazofarenks BT ile hastanın yutak bölgesinden net görüntüler elde edilmekte ve hastalığın teşhisi konularak tedavi yöntemleri belirlenmektedir.

Bu yazımızda nazofarenks tomografisi nedir, nazofarenks tomografisi hangi durumlarda çekilir, nazofarenks tomografisi nasıl çekilir, nazofarenks tomografisi zararlı mı ve nazofarenks tomografisi fiyatları ne kadar sorularına ayrıntılı cevaplar vereceğiz.

Nazofarenks tomografisi hangi durumlarda çekilir?

Nazofarenks tomografisi; yutak bölgesinde meydana gelmiş tümörlerin yeri, şekli ve büyüklüğü hakkında detaylı bilgiler vermekte ve aynı zamanda kansere bağlı olarak gelişen lenf bezlerinin büyüklüğü hakkında da bilgilendirmeler yapmaktadır. Kısacası, yutak bölgesinde gelişen veya gelişebilecek olan normal ve anormal durumların teşhisinde kullanılmaktadır.

Nazofarenks tomografisi nasıl çekilir?

Nazofarenks tomografisi çektirecek olan hastalar nasıl çekildiği ve ağrılı bir işlem olup olmadığı hakkında bolca araştırma yapmaktadır ve bu konu ile ilgili şüpheye düşmektedir. Nazofarenks tomografisi öncesi hastanın herhangi bir hazırlık yapmasına gerek yoktur ancak metal içerikli eşyalarını üzerinde bulundurmaması gerekmektedir. Nazofarenks tomografisi hastaya kontrast madde verilerek yapılan bir yöntemdir ve hastanın çekim esnasında hareketsiz bir şekilde yatması gerekir. İşlem kısa sürede tamamlanır ve sonuçlar radyoloji uzmanları tarafından incelenmektedir ve sonuca göre tedavi uygulanmaktadır.

Nazofarenks tomografisi zararlı mı?

Nazofarenks tomografisi, ilgili alanda gelişen hastalıkların teşhisinde oldukça önem taşıyan bir görüntüleme yöntemidir ve nazofarenks tomografisi çekim esnasında hastaya herhangi bir zarar vermemektedir.

Nazofarenks tomografisi çekimi ne kadar sürer?

Bilgisayarlı tomografi; x ışınları eşliğinde vücuttan kesitler elde edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. BT çekimi esnasında vücut dokuları, organ ve damarlar ayrıntılı bir şekilde görüntülenmektedir. Günümüzde BT cihazları geliştirilmiş ve hastalara daha iyi bir tedavi sunacak hale gelmiştir. Hangi vücut bölgesi incelenecek ise ilaçlı ya da ilaçsız uygulanmasına uzman hekim tarafından karar verilmektedir. Bilgisayarlı tomografi cihazlarının gelişmesi ile birlikte hemen hemen her hastalığın teşhisi kolaylıkla koyulmaktadır. BT çeşitleri arasında yer alan nazofarenks tomografisi; yutak bölgesinde oluşmuş ya da oluşabilecek olan hastalıkların teşhisinde önemli bir yer tutmaktadır. Yutak bölgesi tümörlerinin, yutak bölgesi kanserlerinin nazofarenks tomografisi sayesinde teşhisi sağlanmakta ve tedavi planı uygulamaktadır. Nazofarenks tomografi çekimi için hasta işleme hazırlanmaktadır ve işlem için tomografi yatağına uzanmaktadır. Tomografi cihazı hedef bölge için ayarlanmakta, çekim işlemi başlamaktadır. Mr işleminde olduğu gibi tomografi çekimi öncesi de metal içerikli eşyalar çıkarılmalıdır. Hastanın sonuçları bir hafta sonra belirginleşmekte olup uzman bir doktor tarafından değerlendirmesi yapılmaktadır.  Bilgisayarlı tomografi çekim süreleri hangi bölgede işlem yapılacaksa o bölgeye bağlı olarak farklılık göstermektedir. Nazofarenks tomografisi çekim süresi ortalama 3 dakika sürmektedir.

Nazofarenks tomografisi sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Tomografi çektiren kişiler sonuçlarını bir an önce görmek istemektedir ve kendilerinde herhangi bir hastalık olup olmadığını merak etmektedir. Nazofarenks tomografi sonuçları yaklaşık olarak bir hafta sonra belli olmaktadır.

Nazofarenks tomografisinde neler belli olur?

Nazofarenks tomografisinde adı üzerinde yer aldığı gibi yutak bölgesi hastalıkların varlığı, var ise derecesi belli olmaktadır. Nazofarenks tomografisinin gelişmiş olması ile hastalıkların tanısına ulaşmak zor bir işlem değildir ve sonuçlar çerçevesinde uygun tedavi belirlenmektedir.

Nazofarenks tomografisi ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Nazofarenks tomografisi sayesinde yutak bölgesinin olası hastalıklarının tanısı kolay bir şekilde görüntülenmektedir. Bilgisayarlı tomografi cihazları hedef bölgeyi ayrıntılı olarak gösterdiği için anormal bir durumun varlığı tespit edilebilmektedir. Yutak bölgesi tümörleri, tümörlerin etkilediği dokuları, tümörün şekli ve büyüklüğü, yutak kanserleri, kanserin etkilemiş olduğu yan dokuları nazofarenks tomografisi ile görmek mümkündür. Kısaca nazofarenks tomografisi ile yutak bölgesi rahatsızlıkları teşhis edilmektedir.

Nazofarenks tomografisi fiyatları ne kadar?

Nazofarenks tomografisi fiyatları; hastanın durumuna ve işlemin yapılacağı hastaneye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bilgisayarlı tomografi, BT fiyatları, nazofarenks tomografisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir ve daha fazlasına ulaşmak için whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar