Geriatrik rehabilitasyon nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri, hastanın yaşam kalitesini arttırmaya ve gelişen hastalıkların cerrahi tedavi yollarına başvurmadan giderilmesine yönelik uygulanan yöntemlerdir. Fizik tedavi yöntemleri vücuda dışarıdan yapılan bazı fiziksel ajanlar eşliğinde uygulanmakta ve çoğu hastalığın tedavisinde başarılı sonuçlar alınmaktadır. Günümüzde en çok kullanılan ve gelişmiş olan fizik tedavi yöntemleri, yüzeysel ısı, derin ısı, soğuk tatbiki, mekanoterapi, elektroterapi ve tedavi edici egzersiz uygulamalarıdır. Bu yöntemlerin kimi tedavi edici kimisi ise hastalığın seyrinin yavaşlatılması adına uygulanan işlemlerdir. Fizik tedavi uygulamaları aynı zamanda hastaya eski yaşam kalitesini geri kazandırmak, eski hareket potansiyeline kavuşmasını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon servisleri; hastanın kan dolaşımının sağlanması, duruş bozukluklarının giderilmesi, duyulan ilaç gereksinimlerinin azaltılması ve hastanın ağrılarının dinmesini amaçlayan bölümlerdir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünün kendi içinde barındırdığı alanlar mevcuttur. Fizik tedavi ve rehabilitasyon; romatizmal hastalıklar tedavi ve takibi, yanık sonrası rehabilitasyon, pediatrik rehabilitasyon, nörolojik hastalıkların rehabilitasyonu, kardiyak rehabilitasyon ve geriatrik rehabilitasyon gibi alanlarla ilgilenmektedir. Fizik tedavi alanları içerisinde yer alan geriatrik rehabilitasyon;  yaşlılarda yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan fizyolojik ve fonksiyonel eksilmenin geciktirilmesini ve en aza çekilmesini amaçlayan hizmetlerin tümüdür. Bu yöntem ile, yaşlıların geri kalan yaşamında hayat kalitesi arttırılır ve bağımsız, sosyal bir birey olmasına yardımcı olunur.

Bu yazımızda geriatrik rehabilitasyon nedir, geriatrik rehabilitasyon nasıl yapılır, geriatrik rehabilitasyon egzersizleri nelerdir, geriatrik rehabilitasyon faydaları nelerdir ve geriatrik rehabilitasyon kimlere uygulanır sorularına cevaplar vereceğiz.

Geriatrik rehabilitasyon nasıl yapılır?

Geriatrik rehabilitasyon öncesi yaşlı hasta gözlemlenir ve herhangi bir nörolojik hastalığının varlığı, kas gücü kapasitesi, eklem hareketleri gibi durumlar saptanır. Bakılan durumlara göre fizik tedavi ve rehabilitasyon programı uygulanmaktadır. Uygulanan fizik tedavi programında hastanın ağrılarının giderilmesi, mevcut motor gücünü arttırma, el ve ayak becerilerinin geliştirilmesi, eklem hareketlerinin geliştirilmesi gibi hususlar amaçlanmaktadır.

Geriatrik rehabilitasyon egzersizleri nelerdir?

Geriatrik rehabilitasyon egzersizleri adına yaşlı hastalara birçok yöntem uygulanmaktadır. Yüzeysel ve derin ısıtıcılar, hidroterapi, soğuk, elektromanyetik dalgalar, mekanik yöntemler, yaşam süresinin uzatılması, engelliliğin önlenmesi ve hareket kısıtlılığının önlenmesi adına yapılan uygulamalar bu egzersizler arasındadır.

Geriatrik rehabilitasyon faydaları nelerdir?

Geriatrik rehabilitasyon yöntemlerinin yaşlılara sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır. Geriatrik rehabilitasyonun yaşlılara sunduğu avantajlar şunlardır:

 • Hastanın kas gücü ve kas direnci artar.
 • Kemik erimesi oluşumunu azaltır.
 • Denge ve postürün düzelmesini sağlar.
 • İdrar kaçırmaya bağlı problemlerin azalmasına yardımcı olur.
 • Kalp hastalıkları gibi kronik hastalıkların etkilerini azaltır.
 • Beslenme bozuklukları üzerinde olumlu etkiler bırakmaktadır.

Geriatrik rehabilitasyon kimlere uygulanır?

Geriatrik rehabilitasyon yöntemleri, yaşlı hastaların bir bebek gibi hassas ve ilgiye ihtiyaç olmalarından dolayı uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Geriatrik rehabilitasyon yöntemleri tüm yaşlı hastalara uygulanabilecek bir yöntemdir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
  Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

  Merkezimizden Fotoğraflar