Mikro sinüsektomi nedir?

Pilonidal sinüs adı ile de tanınan kıl dönmesi; vücut kıllarının dökülerek kuyruk sokumunda toplanması ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Kişinin sırt ve ensesinden düşen kıllar zamanla derinin içine gömülür ve kistik bir yapı oluşturarak iltihaplanma yapabilir. Kıl dönmesi şikâyetleri çoğunlukla erkeklerde görülmekle beraber kadınlarda da meydana gelebilmektedir. Genellikle kuyruk sokumunda oluşmaktadır, kuyruk sokumu haricinde göbek deliği, kasık bölgesi ve koltuk altında da nadiren görülebilmektedir. Kıl dönmesi şikâyetlerini yaşayan kişiler; deride kızarıklık, akıntı, kötü koku ve şiddetli ağrı gibi belirtileri görmektedir. Kıl dönmesi sorunu kendiliğinden geçebilecek bir hastalık değildir, şikâyetler görüldüğünde mutlaka tedavi yollarına başvurulmalıdır. Günümüzde kıl dönmesi tedavisi adına birçok yöntem gelişmiştir ve başarılı, yüz güldürücü sonuçlar alınmıştır. Kıl dönmesi tedavi edilmediğinde akut halde iken git gide kronik hale gelebilmektedir ve hastanın yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Kıl dönmesi daha ilk evrelerde ise lokal bakım ve oturma banyoları ile gerilemektedir fakat ileri evre kıl dönmelerinde cerrahi tedavi mutlaka uygulanmalıdır. Kıl dönmesi şikâyetleri yaşayan hastalarda uygulanan cerrahi yöntemler; kistotomi, flep yöntemleri ve mikro sinüsektomi yöntemleridir. Son zamanlarda hastalarda avantajları yönünden daha çok tercih edilen yöntem mikro sinüsektomi yöntemidir. Mikro sinüsektomi yöntemi; kıl dönmesi oluşan bölgede lokal anestezi eşliğinde küçük bir kesi yapılarak kılların ve onları saran kapsüllerin çıkarılmasını amaçlamaktadır. Mikro sinüsektomi operasyonu tanı için yapılan muayene ardından hemen yapılmaktadır. Bu yöntem ile kıl dönmesi şikâyetlerinin geri gelme olasılığı oldukça düşük seviyelerdedir.

Bu yazımızda mikro sinüsektomi nedir, mikro sinüsektomi nasıl yapılır, mikro sinüsektomi avantajları nelerdir, mikro sinüsektomi kimlere uygulanabilir, mikro sinüsektomi iyileşme süreci ne kadar sürer, mikro sinüsektomide SGK geçer mi ve mikro sinüsektomi fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Mikro sinüsektomi nasıl yapılır?

Mikro sinüsektomi; hastaya lokal anestezi verilerek hastalığın olduğu alanda 2 cm kadar küçük bir kesi yapılmakta ve kıl dönmesine sebep olan kapsüller çıkarılmaktadır ve ardından kesi yeri estetik dikiş atılarak kapatılmaktadır. Son derece küçük kesilerle uygulandığı için hastanın iyileşme süreci daha kısa olmaktadır.

Mikro sinüsektomi avantajları nelerdir?

Mikro sinüsektomi operasyonu hastaya büyük avantaj sağlamaktadır. Mikro sinüsektominin hastaya sunduğu avantajlar şunlardır:

 • Hastaya yapılan kesi minimal düzeydedir.
 • Genel anestezi gerektirmeyen bir operasyondur.
 • Gelişebilecek komplikasyonlar daha azdır.
 • Hastada gelişecek ağrı minimal düzeydedir.
 • Hastanın iyileşme süreci daha kısadır.
 • Hasta kısa sürede normal yaşantısına dönebilmektedir.

Mikro sinüsektomi kimlere uygulanabilir?

Mikro sinüsektomi yöntemi aktif akut apsesi olan kişiler haricinde herkese uygulanabilen bir yöntemdir. Apse mevcut ise önce apse boşaltılmalı ve ardından uygun planlama yapılmalıdır.

Mikro sinüsektomi iyileşme süreci ne kadar sürer?

Mikro sinüsektomi operasyonu 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır ve oldukça küçük kesi ile tedavi edildiği için iyileşme kısa sürelidir. Mikro sinüsektomi operasyonu sonrası hastanın iyileşme süreci sinüs derinliğine bağlı olarak 2-6 hafta arası değişmektedir.

Mikro sinüsektomide SGK geçer mi?

Kıl dönmesi tedavileri SGK kapsamındadır.

Mikro sinüsektomi fiyatları ne kadar?

Mikro sinüsektomi fiyatları; hastanın tıbbi durumuna ve uygulamanın yapılacağı hastaneye göre değişmektedir. Kıl dönmesi tedavisi, kıl dönmesi tedavisi fiyatları ve mikro sinüsektomi fiyatları hakkında detaylı bilgi için hastanemiz genel cerrahi servisine ulaşabilir, daha fazla bilgiyi whatsapp bilgi hattından bizlere sorabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

  Kıl dönmesi hastalığı, vücudumuzdan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinden deri altına girmesi ve burada sıvı veya irinle dolarak apse oluşturması sonucu ortaya çıkmaktadır. Şiddetli ağrıya, akıntıya ve kötü kokuya sebep olabilir. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığının belirtileri bazen ortaya çıkıp sonra kaybolduğunda, hastalar bu hastalığın tedavisini erteleyebilmektedir. Ancak kıl dönmesi hastalığı ertelendikçe ilerleyebilen ve ilerledikçe tedavisi zorlaşan bir hastalıktır. Dolayısıyla teşhis konulduktan sonra ertelemeden tedaviye geçilmesi önemlidir.

  Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi

  Tedavi genel anestezi altında veya spinal anestezi kullanılarak yapılabilir. Pilonidal sinüs tedavisinde, çok çeşitli tedavi yöntemleri olmakta birlikte uygun hastalarda lazer yöntemi uygulanmakta ve tercih edilmektedir. Lazer tedavisinin en büyük avantajı sağlıklı dokunun zarar görmemesidir. Lazer yönteminde iki adet kanal açılarak hastalığın bulunduğu bölgeye lazer ışınları gönderilir ve kıl dönmesinin bulunduğu doku içeride yok edilir. Bu yöntemle yapılan operasyonlarda onlarca dikişe ve uzun iyileşme süreçlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Lazerle kıl dönmesi tedavisinin bir diğer avantajı ise nüks oranının diğer yöntemlere göre çok daha düşük olmasıdır. Tedavi 10-15 dakika sürer.

  KIL DÖNMESİ TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Kıl dönmesi hastalığı genellikle saç dökülmesi yaşayan kişilerde ortaya çıkabilir. Dökülen saçlar veya vücut kılları kuyruk sokumu bölgesine düşerek bu bölgede deri altına yerleşir. Bunun yanında kıl dönmesi oluşumunu kolaylaştıran diğer nedenler kilo, uzun süre oturmak, hareketsizlik, sıkı kıl yapısı ve genetik yatkınlıktır.

  Bu hastalık en çok 17-35 yaş arası erkeklerde görülür. Kadınlarda görülme oranı çok düşüktür.

  • Kılın deri altına girdiği noktada çöküntü ve ardından apse oluşumu
  • Apsenin sürekli büyümesi
  • Makat bölgesinde akıntı
  • Şiddetli ağrı
  • Çamaşıra bulaşan kan ve irin
  • Rahatsızlık hissi

  Pilonidal sinüs en çok kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir. Ortaya çıkabileceği diğer bölgeler ise ;

  • Göbek,
  • Koltuk altı
  • Parmak araları
  • Boyun
  • Yüz
  • Bacaklar
  • Kasık bölgesi

  Merkezimizden Fotoğraflar