Kıl dönmesi tedavi edilmezse ne olur? Kendiliğinden geçer mi?

Kıl dönmesi tedavi edilmezse ne olur? Kendiliğinden geçer mi?

Kıl dönmesi tedavi edilmezse ne olur? Kendiliğinden geçer mi?

Kıl dönmesi bir diğer adı ile pilonidal sinüs, vücut kıllarının dökülmesiyle kuyruk sokumunda zamanla oluşan iltihaplanmadır. Kıl dönmesi sorunu uzun süre oturarak çalışan işçilerde, hareketsiz yaşam geçirenlerde ve kıvırcık, sert kıl yapısına sahip olan kişilerde sıkça görülmektedir. Kıl dönmesi şikâyeti sadece kuyruk sokumunda değil vücudun diğer bölgelerinde de kendini gösterebilir. Kadınlarda daha çok bacak, koltuk altı, kasık bölgesi ve kuyruk sokumunda; erkeklerde ise daha çok yüz, boyun, yanak ve kafa derilerinde bununla birlikte kuyruk sokumlarında da oluşabilir. Kıl dönmesi sorunuyla baş eden hastaların çoğunlukla şikâyet ettiği belirtiler; şişlik, sertlik, ele gelen yapılar ve sonrasında iltihaplanmadır. Günümüzde kıl dönmesi tedavisi cerrahi ve lazer yöntemi olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Hastalar tarafından en çok tercih edilen ve kısa sürede iyileşme gösteren yöntem lazer yöntemidir. Cerrahi tedaviye göre kişiye avantaj sağlamakta ve onun yaşama erken dönmesinde yardımcı olmaktadır. Teşhis ve tedavisinin mutlak yapılması gereken bir hastalıktır. Kişi tarafından ihmal edildiği, tedavi edilmediği taktirde başlarda akut seyreden durum kronik hale dönüşebilmektedir. Kıl dönmesi tedavi edilmezse hastaya vereceği zararlar şunlardır:

 • Oluşan apse giderek şiddetini artırır.
 • Kaşıntı ve koku şikayetleri artar.
 • Bölgeye yerleşen kılların yanına yenisi gelebilir.
 • Tedavi edilmediğinde kronik hali alır ve hastaya ciddi ağrılar verir.

Bu yazımızda kıl dönmesinin tedavi edilmediğinde ne olduğuna ve kıl dönmesi hakkında yanlış bilinenlere dikkat çekeceğiz.

Kıl Dönmesi Hakkında Yanlış Bilinenler

Kıl dönmesi hakkında insanlar tarafından doğru olarak bildiği aslında bilinen doğruların yanlış olduğu birçok kanı mevcuttur. İnsanların doğru sanıp aslında yanlış olduğu konular şunlardır:

 • Kıl dönmesi sadece kuyruk sokumunda olur: Kıl dönmesi sorunu sadece kuyruk sokumunda değil, göbek ve kasık bölgesinde de oluşmaktadır.
 • Kıl dönmesi sadece erkeklerde olur: Kıl dönmesi erkeklerle birlikte kadınlarda meydana gelebilecek bir rahatsızlıktır.
 • Kıl dönmesi bitkisel yollarla tedavi edilebilir: Kıl dönmesi sorunu cerrahi tedavi ve lazer yöntemi ile tedavi edilebilir. Bitkisel tedavilere sonuç veren bir hastalık değildir.
 • 30 yaşından sonra kıl dönmesi oluşmaz: Halkın diline yerleştirdiği ve bu şekilde olduğuna inandığı bir diğer konu da budur. Kıl dönmesi şikayetleri hem erkek hem de kadınlarda her yaş grubunda görülebilir.
 • Kıl dönmesi kendiliğinden geçer: Kıl dönmesi tedavi edilmediğinde iyileşebilen bir hastalık değildir.
 • Kıl dönmesi ameliyatı sonrası yürüme ve oturmada zorluk çekilir: Kıl dönmesi ameliyatı sonrası hastalar iyileşme süreci boyunca hafif ağrı hissedilir. Lazerle kıl dönmesi tedavisi yapılmış ise hastalar aynı gün içerisinde günlük yaşamlarına dönmektedirler.

Kıl dönmesi, vücutta oluşan kılların ciltten içeriye girerek deri altında kıl keseciği oluşturması ile oluşur. Halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen bu hastalığın tıp dilindeki karşılığı ise Pilonidal Sinüs’tür. Bu rahatsızlığın ismine de kıl dönmesi hastalığı adı verilir. Sessiz bir şekilde oluşan bu rahatsızlık oldukça hızlı bir şekilde ilerler ve büyük sorunlara yol açar.

Hastalık genellikle erkeklerde görülür. Ancak nadir de olsa kadınlarda görüldüğü de olur. Özellikle sırt ve kuyruk sokumu denilen bölgelerde çok fazla kıl dönmesi rahatsızlığı olur.

Kıl dönmesi hastalığının oluşmasında en büyük neden dar pantolon giymektir. Kendisine hareket alanı bulamayan ve sürekli olarak cilde temas eden kıllar, zamanla cildin içine doğru uzamaya başlar. Bu uzayış durmadan devam eder ve en sonunda kişiyi ciddi anlamda rahatsız etmeye başlar. Bir diğer neden ise sürekli olarak oturarak çalışmaktır. Bu noktada rahatsızlık yaşayan kişinin sosyal yaşantısı derinden etkilenir. Rahat oturma problemleri ortaya çıkar ve uzman doktora görünmek zorunda kalır.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesi tedavisi her ne kadar hayati bir etkisi olmasa da son derece ciddi bir ameliyattır. Steril koşullar altında yapılır ve hasta sağlığına yalnızca ameliyatla kavuşamaz. Yapılan operasyon sadece uzayan ve bölgeyi saran kılı çıkartmak için yapılır. Daha sonra kişinin sürekli olarak bakım yapması ve bölgeyi mikrop kapmayacak şekilde tutması gerekir.

Kıl Dönmesi Tedavisi Yöntemleri

Kıl dönmesi tedavi yöntemleri arasında hem ameliyatlı hem de ameliyatsız yollar bulunmaktadır. Ameliyatlı yöntemde lokal anestezi kullanılır. Bölgedeki kıl dönmesi yoğunluğu tespit edildikten sonra gerektiği kadar nokta kesilerek temizlik yapılır. Operasyon 20 ila 30 dakika kadar sürer. Oldukça kısa sürede tüm işlem sonuçlanır. Bu yöntemde hastalığın tekrarlama oranı oldukça düşüktür. Hasta yatış olmadan aynı gün hastaneden taburcu olup, yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. Bu yöntem çabuk sonuç vermesi nedeniyle hem hasta hem de doktorlar tarafından tercih edilmektedir.

İkinci yol ise ameliyatsız olandır. Kıl dönmesi ameliyatından korkan ve bıçak altına yatmak istemeyen hastalar için bu yöntem geliştirilmiştir. Bu teknikte ileri teknoloji ameliyat ürünleri kullanılır. 15 dakika gibi bir sürede işlem sonuçlanır. Ardından hasta yaşama kaldığı yerden devam edebilir. Ancak bu yöntemin riski hastalığın tekrar edebilmesidir.

İstanbul Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesi tedavisi için gelişmiş ekipmanları ve uzman kadrosu olan bir sağlık kuruluşu seçmelisiniz. İstanbul kıl dönmesi tedavisi için son derece uygun lokasyonların başında gelir. Bu noktada özel ya da devlet hastanesi seçimi yapıp ona göre yol izlemelisiniz.

Kıl Dönmesi Tedavisi Fiyatları

Kıl dönmesi tedavisi fiyatları seçeceğiniz hastaneye göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra ameliyatlı ya da ameliyatsız yöntem seçerseniz de fiyata etki edecektir. Kıl dönmesi tedavisi fiyatları hakkında bilgi için telefon numaramız veya whatsapp bilgi hattımızdan genel cerrahi servisimize ulaşabilirsiniz.

Kıl dönmesi, kıl dönmesi tedavisi ve kıl dönmesi tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

  Kıl dönmesi hastalığı, vücudumuzdan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinden deri altına girmesi ve burada sıvı veya irinle dolarak apse oluşturması sonucu ortaya çıkmaktadır. Şiddetli ağrıya, akıntıya ve kötü kokuya sebep olabilir. Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığının belirtileri bazen ortaya çıkıp sonra kaybolduğunda, hastalar bu hastalığın tedavisini erteleyebilmektedir. Ancak kıl dönmesi hastalığı ertelendikçe ilerleyebilen ve ilerledikçe tedavisi zorlaşan bir hastalıktır. Dolayısıyla teşhis konulduktan sonra ertelemeden tedaviye geçilmesi önemlidir.

  Lazerle Kıl Dönmesi Tedavisi

  Tedavi genel anestezi altında veya spinal anestezi kullanılarak yapılabilir. Pilonidal sinüs tedavisinde, çok çeşitli tedavi yöntemleri olmakta birlikte uygun hastalarda lazer yöntemi uygulanmakta ve tercih edilmektedir. Lazer tedavisinin en büyük avantajı sağlıklı dokunun zarar görmemesidir. Lazer yönteminde iki adet kanal açılarak hastalığın bulunduğu bölgeye lazer ışınları gönderilir ve kıl dönmesinin bulunduğu doku içeride yok edilir. Bu yöntemle yapılan operasyonlarda onlarca dikişe ve uzun iyileşme süreçlerine ihtiyaç duyulmamaktadır. Lazerle kıl dönmesi tedavisinin bir diğer avantajı ise nüks oranının diğer yöntemlere göre çok daha düşük olmasıdır. Tedavi 10-15 dakika sürer.

  KIL DÖNMESİ TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Kıl dönmesi hastalığı genellikle saç dökülmesi yaşayan kişilerde ortaya çıkabilir. Dökülen saçlar veya vücut kılları kuyruk sokumu bölgesine düşerek bu bölgede deri altına yerleşir. Bunun yanında kıl dönmesi oluşumunu kolaylaştıran diğer nedenler kilo, uzun süre oturmak, hareketsizlik, sıkı kıl yapısı ve genetik yatkınlıktır.

  Bu hastalık en çok 17-35 yaş arası erkeklerde görülür. Kadınlarda görülme oranı çok düşüktür.

  • Kılın deri altına girdiği noktada çöküntü ve ardından apse oluşumu
  • Apsenin sürekli büyümesi
  • Makat bölgesinde akıntı
  • Şiddetli ağrı
  • Çamaşıra bulaşan kan ve irin
  • Rahatsızlık hissi

  Pilonidal sinüs en çok kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir. Ortaya çıkabileceği diğer bölgeler ise ;

  • Göbek,
  • Koltuk altı
  • Parmak araları
  • Boyun
  • Yüz
  • Bacaklar
  • Kasık bölgesi

  Merkezimizden Fotoğraflar

  2023-03-20T21:47:42+03:00

  Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...

  Go to Top