Doğum sonrası yapılan vajinal estetik operasyonları nelerdir?

Günümüzde uygulanan ve geliştirilmiş olan birçok vajinal estetik operasyonu mevcuttur. Vajinal bölgede çeşitli sebeplerden dolayı deformasyonlar oluşmaktadır ve oluşan kişilerin eski estetik görünümlerine dönmeleri için başvurdukları operasyonlara vajinal estetik operasyonları denmektedir. Vajinoplasti, labioplasti, klitoropeksi ve kızlık zarı dikimi gibi operasyonlar günümüzde vajinal estetik adına uygulanan operasyonlar arasındadır. Çoğu operasyonların hastaya yarar sağladığı gibi vajinal estetik operasyonları da hastaya bir takım avantaj ve yarar sağlamaktadır. Genital estetik operasyonları sonrası hasta eski estetik görünümüne kavuşmakta ve kendine olan güveni artmaktadır. Ayrıca cinsel yaşamları da düzene girmekte ve sosyal yaşamı da düzelmektedir. Vajinal estetik operasyonlar cerrahi yöntemin yanında lazerle de yapılmaktadır. Sık doğum yapmış olanlarda doğuma bağlı vajina sarkması meydana gelmektedir. Lazer tedavisi ile vajina daraltma cerrahi işleme göre hasta için büyük avantajdır. Ağrısız, dikişsiz ve cerrahi müdahale olmaksızın uygulandığı için iyileşme süreci daha kısa olmaktadır. Doğum sonrası vajinada sarkma ve genişleme meydana gelmektedir, kadınlar bu sebeple doğum sonrası vajinal estetik operasyonları yaptırmayı düşünürler. Vajen genişlemesi, estetik epizyotomi, labioplasti, vajina beyazlatma ve karın çatlakları doğum sonrası uygulanan genital estetik operasyonlarıdır. Vajen genişlemesi doğum sonrasında çoğunlukla eski haline gelmemekte ve vajina daraltma işlemine başvurulmaktadır. Normal doğum sırasında çoğu hastaya kesi yapılmaktadır ve sonrasında enfeksiyon riskini önlemek için kesi yerinde estetik yapılmaktadır. Bu işleme estetik epizyotomi denilmektedir.  Labioplasti işlemi, iç ve dış dudakların sarkmasının onarılmasıdır. Karın çatlakları ise hamilelikte çoğu kadının başına gelmekte ve estetik görüntüyü bozmaktadır ve lazer tedavisi ile oluşan çatlaklar giderilmektedir.

Bu yazımızda doğum sonrası yapılan estetik operasyonlardan, doğum sonrası vajinal estetiğin neden yapıldığından, doğum sonrası vajinal estetiğin ne zaman yapılması gerektiğinden ve doğum sonrası vajinal estetiğin avantajlarından bahsedeceğiz.

Doğum sonrası vajinal estetik neden yapılır?

Doğum sonrası çoğu kişide vajina genişlemesi ve vajina sarkması oluşmaktadır. Vajina genişlemesi şikâyetine karşı vajina daraltma operasyonu yapılmaktadır ve istenilen etkili sonuç elde edilmektedir. Ayrıca normal doğum sırasında yeterli açık oluşmadığı sırada hastaya epizyotomi yani kesi atılmaktadır. Fakat bazen kesi özenli olarak açılmadığı zaman kanama riski oluşmaktadır buna karşı estetik epizyotomi işlemi uygulanmaktadır.

Doğum sonrası vajinal estetik ne zaman yapılmalı?

Doğum sonrası uygulanan vajinal estetikler sonucu hastalar eski görünümlerine kavuşmaktadırlar, iyileşme süreçleri kısalmaktadır. Doğum yapmış ve estetik operasyonu yaptırmak isteyen kişiler doğumdan ne kadar süre sonra yaptırabilirim diye merak etmektedirler. Vajinal estetik operasyonu doğum yaptıktan sonra süt verme döneminin ardından 3 ay geçmesi sonucu yaptırılabilir.

Doğum sonrası vajinal estetik avantajları nelerdir?

Doğum sonrası uygulanan vajinal estetik operasyonları hastaya birçok avantaj sağlamaktadır. Uygulanacak çoğu operasyon doğum sonrası hemen yapılmaktadır. Lazer yöntemi ile yapıldığında hasta kısa sürede iyileşme göstermekte ve günlük yaşamına hemen dönebilmektedirler.

Doğum sonrası vajina ne zaman düzelir?

Doğum sonrasında çoğu kişinin vajinası sarkma ve genişleme gibi olumsuz durumlarla karşılaşmaktadır. Kişiler oluşan bu estetik olmayan durumlar karşısında psikolojik yönden çöküşe geçmektedir. Hem normal yaşantılarında hem de cinsel yaşamlarında olumsuzluklara sebebiyet verebilmektedir. Günümüz gelişen tıp teknolojileri eşliğinde birçok vajinal estetik operasyonlar uygulanmaktadır. Vajinal estetik operasyonlar, kişiye oldukça fayda ve avantaj sağlamaktadır. Psikolojik yönden çöküş yaşayan ve bunalıma giren hastalar, vajinal estetik uygulamalar sayesinde hayatlarını düzene sokacaktır.

Günümüzde uygulanan vajinal estetik operasyonlar; vajinoplasti, labioplasti, perinoplasti, klitoropeksi, kızlık zarı dikimi ve buna benzer operasyonlardır. Vajinal estetik operasyonlar, cerrahi ve lazer yöntemi olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır ve ağrısız acısız bir şekilde uzman doktorlar eşliğinde uygulanmaktadır. Doğum sonrası vajinada oluşan değişimler kişinin hem psikolojik hem de fiziksel hayatını etkileyeceği için vajinal estetik uygulamaları, onlar için bir fizyolojik destek niteliğinde olacaktır. Vajinal estetik kişilere pek çok yarar sunmakta olup ayrıca operasyonlar sonrası normal yaşama dönme süresi de oldukça kısa olmaktadır. Doğum sonrası vajinanın kendini toparlaması için belirli bir süre gereklidir. Doğum sonrası vajinanın düzelmesi ve kendini toparlaması için gereken süre 40 gündür. Vajina kendini hızlı bir şekilde iyileştirme özelliğine sahiptir ve bu süre zarfında kişinin de temizliğine dikkat ettiği taktirde oldukça hızlı bir iyileşme görülecektir. Vajinanın kendini iyileştirdikten sonra eski pozisyonuna geri dönmektedir.

Doğum sonrası vajina kendi kendine daralır mı?

Doğum sonrası vajina genişlemesi çoğu kadında kabus denilecek bir düzeyde olabilmektedir. Zorlu ve müdahaleli doğumlar, vajinal doğum öyküsü çok olması ve bağ dokusunun güçsüz olması daha büyük sorunlara da yol açabilmektedir. Vajina kendi kendini iyileştirme yeteneğine sahiptir fakat daha derin bir genişlik oluşması sonrası vajina daraltma operasyonuna ihtiyaç duyulmaktadır.

Doğum sonrası izler nasıl silinir?

Doğum esnasında bebeğin daha rahat doğum kanalından çıkması adına doğum kanalına küçük bir kesi atılmaktadır. Atılan kesi doğum sonrası kendiliğinden eriyen dikişler ile kapatılmaktadır. Bazı hastalarda doğum kanalının etrafında dikişlerden kaynaklanan birtakım izler kalmaktadır ve kişiler bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Perine bölgesinde oluşan bu izler, cilt katlantıları sonrası kişiler perinoplasti adı verilen estetik operasyonunu yaptırmak istemektedir. Perine estetiği ile doğum izleri, dikiş izleri ve deri katlantıları yok edilerek daha estetik bir görünüm elde edilmektedir.

Doğum sonrası vajina daraltma gerekir mi?

Doğum sonrası vajina, işlemin prensibi gereği genişleme yaşamaktadır. Vajina genişlemesi sonrası iyileşme süreci içerisinde vajina kendi kendini toparlayabilmektedir. Zorlu doğum, fazla müdahaleli doğumlar sonucunda vajina gereğinden fazla genişleme gibi bir durumun içerisine girebilmektedir. Bu durumda kişiler vajinal estetik operasyonlarına başvurmaktadır. Vajina daraltma operasyonu, vajinanın fazla genişlemesi ve kendini toparlayamadığı durumlarda uygulanan bir cerrahi operasyondur. Doğum sonrası vajina daraltma yukarıda saydığımız nedenler sonucunda gerekli olmaktadır. Kişinin normal hayatının ve cinsel yaşamının düzene girmesi adına vajina daraltma uygulaması kaçınılmazdır.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Vajinal Estetik Ameliyatlar

  Vajinal estetik ameliyatlar, kadınlarda cinsel bölgede bulunan, doğuştan var olan, normal doğum nedeniyle oluşan yada yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan dış görünüş sorunlarının giderilmesine, vajen kanalında oluşan genişlemelerin tedavi edilmesine yönelik ameliyatlardır. Genital bölgede ortaya çıkan bu gibi sorunlar kadınlarda idrar kaçırma gibi sorunların da ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Vajinal estetik operasyonları genital bölgede ortaya çıkan yapısal bozuklukların düzeltilmesinin yanında, bu bölgede oluşan idrar kaçırma gibi problemlerin de tedavilerini içermektedir.  Bu operasyonlar sonrasında özgüven geri kazanılır, cinsel ilişki sırasında alınan haz artar. Başarılı bir vajinal estetik operasyonu sonucu problemler ortadan kaldırılarak, hastanın dar pantolon veya bikini gibi kıyafetleri rahatça giyebilmesi sağlanır.

  Tüm vajinal estetik operasyonları ameliyat riskleri açısından oldukça güvenlidir. Verdiği sonuçlar açısından ise hem hastalar hem de hekimler için oldukça yüz güldürücüdür. Başarı oranı en yüksek operasyonlardan olan Vajinal Estetik Operasyonları sonrasında, sonuçtan memnun kalmayan hasta sayısı yok denecek kadar azdır. En sık gerçekleştirdiğimiz genital estetik operasyonlar ise şunlardır ;

  • Labioplasti (Küçük dudakların şekil bozuklarının giderilmesi)
  • Klitoropeksi (klitorisin küçültülmesi)
  • Vajina daraltma
  • Kızlık zarı dikimi

  Labioplasti

  Dışarıdan görülen ve iç dudaklar olarak adlandırılan küçük dudaklar bazen doğuştan, bazen doğum sonrasında, bazen ise yaş ilerlemesine bağlı olarak şeklini kaybedebilmekte, büyüyerek sarkabilmektedir. Bu durum hastayı hem görüntü hem de his olarak rahatsız edebilir. Ayrıca dar pantolon, bikini, mayo gibi kıyafetleri giyerken bu dudaklar dışarıdan belli olabilmekte, bu da hastayı rahatsız edebilmektedir. Labioplasti ile büyüyen ve şekli bozulan bu dudaklara doğal şekli verilmekte, hastada şikayete yol açan etkenler ortadan kaldırılmaktadır.

  genital estetik
  vajinal estetik

  Klitoropeksi

  Bazı kadınlarda klitoris üzerinde bulunan deri gereğinden daha kalın olabilmektedir. Bu derinin kalın olması klitorisin büyük görünmesine ve şekil bozukluğu oluşmasına neden olabilmektedir. Klitoropeksi bu kalın derinin alınarak klitorisin doğal formuna getirilmesini sağlayan operasyondur. Bu operasyon sayesinde cinsel ilişki esnasında alınan haz artar, dar pantolon, bikini, mayo gibi kıyafetler giyildiğinde oluşan kötü görüntü ortadan kaldırılır.

  Vajina Daraltma

  Kadın cinsel organında bulunan kaslar hamilelik, normal doğum, ilerleyen yaş, kilo alımı, sigara kullanımı veya hormonal bozukluklar nedeniyle gevşeyebilmekte ve şekil bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu durum ayrıca idrar kaçırmaya da sebebiyet verebilir. Kadının hem sosyal hayatını hem de özgüvenini etkileyen bu durum 15-20 dakika kadar kısa bir sürede uygulanan, hastanın operasyon esnasında ve sonrasında herhangi bir acı hissetmediği Vajina Daraltma Operasyonu ile ortadan kaldırılabilmektedir. Operasyonun ardından hasta hemen sosyal hayatına dönebilmektedir.

  vajinoplasti
  genital estetik ameliyatı

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı onarımı ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birisi uzun süreli onarımlar, diğeri kısa süreli onarımlardır. Uzun süreli onarımlar yakın zamanda cinsel birliktelik ihtimali olmayan hastalarda, kısa süreli onarımlar ise bir hafta içinde cinsel ilişkiye girecek olan hastalarda uygulanmaktadır.

  Uzun süreli onarımlar Flep Yöntemi olarak da bilinen yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemde vajina alt duvarından çıkarılan doku parçasının vajina yan duvarına dikilir. Böylece cinsel birliktelik esnasında bu doku yırtılarak kızlık zarı yırtılmasına benzer bir durum ve kanama oluşturmaktadır. Kısa süreli onarımda ise vajina içine atılan dikişler ile vajina ağzı daraltılmakta ve böylece cinsel birliktelik esnasında kanama ortaya çıkması sağlanmaktadır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Hasta aynı gün hastaneden çıkar. Dikişler kendiliğinden erir. Operasyonun ardından 6 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

  Hastalar bu operasyonun ardından bir iki saat sonra hastaneden ayrılabilir.  Ertesi gün sosyal hayatına geri dönebilmektedir. Dikişler kendiliğinden 2-3 haftada düşer.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmem mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Bu işlem hastanın arzusuna göre lokal anestezi veya genel anestezi ile gerçekleştirilebilir. Bu işlem yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir.

  • Genetik
  • Çok sayıda normal doğum
  • Zor doğumlar
  • Doğum dikişlerinin enfeksiyon kapması veya açılması
  • İri bebek doğurma
  • İlerleyen yaş

  İşlem 30-45 dakika arasında sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar