Kızlık zarı dikimi evlenmeden kaç gün önce yapılmalı?

Tıbbi adı ile hymen, halk arasında bilinen adı ile kızlık zarı birçok toplumda olduğu gibi ülkemizde de bekâretin sembolü olarak görülmekte, ilk gecede kanama olmaması durumunda kadının bakire olmadığı düşünülebilmektedir. Oysa her şeyin yolunda gittiği, yeterli ön sevişme ile kadının hazırlandığı, kızlık zarının esnek olması olasılığı da düşünüldüğünde, ilk cinsel ilişkide kanama olmaması normaldir. Kadınların evlilik öncesi en büyük korkularından biri kızlık zarı kanamasıdır. Daha önce cinsel birliktelik yaşamış kadınların evlilik öncesi kızlık zarı dikimi ile bu sorunun üstesinden gelebilmeleri mümkündür.

Kızlık zarı dikimi yaptırmak isteyenlerin en sık sorduğu sorulardan biri de kızlık zarı dikimini düğünden kaç gün önce yaptırmalıyım olmaktadır. Bu yazımızda kızlık zarı dikimi ne zaman ve hangi yöntemle yapılmalı sorularına cevaplar vereceğiz.

Kızlık zarı dikimi ne zaman yapılmalı?

Kızlık zarı dikimi düğün gününden önceki gün de yapılabilir. Ancak burada önemli olan kadının düğün telaşı ile müsait olmamasından dolayı erken bir tarih seçilmesi gerektiğidir.  Ayrıca düğüne kısa zaman kaldığında yapılan kızlık zarı dikimi operasyonları kızlık zarı dikimi operasyonları geçici kızlık zarı onarımı olarak yapılmakta, kalıcı yöntemlere göre başarı şansı daha az olmaktadır.

Kızlık zarı dikimi için seçilmesi gereken zaman düğünden en az bir ay öncesidir. Bu sürede yapılan kızlık zarı onarımı iyileşerek kontrol muayenesi ile her şeyin yolunda gittiği görülebilecektir. Hastanemizde kızlık zarı dikimi yaptırmak isteyenler düğün tarihinden önce kadın hastalıkları ve doğum servisimizde muayene olarak en uygun tarihte maksimum gizlilik içinde operasyon yaptırabilirler.

Geçici mi? Kalıcı mı?

Geçici kızlık zarı onarımı acil durumlarda vajina duvarının birbirine dikilmesi yöntemiyle yapılmakta, hedeflenen sürede cinsel ilişki gerçekleşmezse etkisi geçmektedir. Kalıcı kızlık zarı onarımında ise vajina duvarından alınan bir doku ile yapay bir kızlık zarı oluşturulmakta, iyileşme sürecinden sonra etkisi süresiz olmaktadır. Kızlık zarı onarımı için vakit varsa kesinlikle kalıcı kızlık zarı dikimi önerilmektedir. Kalıcı kızlık zarı onarımı flep yöntemiyle yapılmakta, oldukça yüksek başarı oranını elde edilmektedir.

Kızlık zarı onarımı, kızlık zarı onarımının ne zaman yapılacağı ve kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında sorularınız varsa telefon numaramız veya whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar