Kürtaj süresi, mevcut seçeneklerini ve prosedürün güvenliğini önemli ölçüde etkileyebileceği için planlanmamış gebeliklerle karşılaşan bireyler için çok önemli bir husustur.

Kürtaj süresi denildiğinde gebenin kaçıncı haftada olduğu sorusu oldukça önemlidir. Çünkü ülkemizde kürtaj yasalarla belirlenmiş sınırlar içerisinde yapılabilir. Bunun dışında yapılacak her gebelik sonlandırma işlemi annenin sağlığını ve yaşamını etkileyecek boyutlarda sorunların baş göstermesi ile mümkün olabilir. Türkiye’de kürtaj süresi gebeliğin ilk 10 haftası ile sınırlıdır. Bu haftadan sonra yasal olarak gebelik sonlandırılması söz konusu değildir. Bu nedenle planlanmamış gebeliklerde dikkatli hareket edilmesi gerekiyor.

Muayene ile Aynı Gün Kürtaj Yapılır mı?

Genel olarak kürtaj, fizik muayene, ultrason ve danışmanlık içerebilecek kapsamlı tıbbi değerlendirmeler gerektirir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, aynı gün kürtajlar sunan klinikler, muayeneyi ve prosedürü tek bir ziyarette birleştirerek süreci kolaylaştırabilir. Bu yaklaşım kolaylık sağlayabilir ve birden fazla randevu ile ilişkili duygusal yükü azaltabilir. Elbette yazımızın başında belirttiğimiz koşullar sağlanıyorsa bu durum mümkün olabilir.

Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Kişiler kürtaj düşünürken, bireyler genellikle prosedürün süresini de merak ederler. Kürtaj süresi kürtaj tipi, hamileliğin gebelik yaşı ve bireysel koşullar dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. İşlem genel olarak kısa sürede tamamlanmaktadır. Ancak bazı kürtajlar kişinin bedeninden ya da farklı komplikasyonlardan dolayı uzun sürer.  Cerrahi kürtajlar genellikle genellikle 5 ila 15 dakika arasında değişen nispeten kısa bir zaman dilimi içinde tamamlanabilir.

Kürtajın ne kadar süreceği konusunda doktorunuz size sağlıklı bilgi verecektir. Ancak yine de işlem sırasında oluşabilecek durumlara göre bu süre aşağı ya da yukarıya gidebilir.

Kürtaj Sonrası Hastanede Yatılır mı?

Kürtaj işleminin büyük çoğunluğunda hastaneye yatmak söz konusu olmaz. Hangi yöntemle olursa olsun, kürtajların çoğu ayakta tedavi kliniklerinde veya özel sağlık merkezlerinde güvenli bir şekilde yapılabilir.

Bununla birlikte, nadir durumlarda, hastaneye yatış gerektiren komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu tür komplikasyonların örnekleri arasında ağır kanama, enfeksiyon veya anesteziye olumsuz reaksiyonlar yer alabilir. Bu tür durumlarda ise doktor gözetiminde olmak gerektiği için hastaneye yatış verilebilir. Hastalar işlem yaptıracağı doktor tarafından bu durum konusunda bilgilendirilir ve buna göre bir plan program yapılabilir.

Kürtajdan Sonra Ne Zaman Ayağa Kalkılır?

Kürtaj sonrasında ayağa kalkma durumu kişinin iyileşme durumu ile paralel şekilde ilerler. Genel olarak, doktorlar bireylere kürtajdan hemen sonra dinlenmelerini ve kolaylaşmalarını tavsiye eder. Çoğunlukla birkaç saate kadar bir süre boyunca uzanmanız önerilir. Bu, vücudun iyileşmesini ve ayakta durduktan sonra baş dönmesi veya baş dönmesi riskini azaltmasını sağlar.

Bununla birlikte, kürtaj yapan hekim tarafından sağlanan özel talimatları izlemek önemlidir. Doktorunuz size özel bir talimat verebilir ve bunu uygulamanız beden sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Gebelik Sonlandırma (Kürtaj)

  Küretaj (kürtaj) istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Öncelikle hamilelik durumunun oluşup oluşmadığını kesin olarak anlamak için bir sağlık kuruluşunda kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çıkan sonuca göre hamilelik durumunun olup olmadığı, eğer hamilelik varsa hangi haftada olunduğu gibi bilgiler ortaya çıkar. Bunun üzerine hastadan gelen istemli kürtaj isteğinin ardından veya yapılacak jinekolojik muayene ardından doktorunuz gebeliğin tahliyesine karar verebilmektedir. Gebelik tahliyesi vakum yöntemiyle yapılmaktadır.

  Kürtaj neden hastane ortamında yapılmalıdır ?

  Kürtaj işlemi hijyenik hastane şartlarında, ameliyathane ortamında, uzman jinekolog hekiminiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kürtaj 5 dakika kadar süren, uzman jinekolog hekim için kolay bir işlemdir. Ancak her cerrahi müdahale gibi riskler taşıyan bu müdahale mutlaka steril ameliyathane şartlarında gerçekleştirilmelidir. Tüm bunların yanında kürtaj operasyonu öncesinde kan grubu testi, kan sayımı testi ve jinekolojik muayene operasyonun ve hastanın güvenliği için olmazsa olmazdır. Kurumumuzda tüm laboratuvar ve tıbbi branşlar mevcuttur. Bu nedenle basit bir müdahale olmasına rağmen oluşabilecek her türlü probleme anında müdahale imkanı mevcuttur. 7/24 hizmet veren kurumumuz günün her saatinde her türlü sorunuz veya sorununuz için size hizmet vermeye devam etmektedir.

  Ülkemizde kürtaj yasal olarak gebeliğin ilk 10 haftası içinde yapılabilmektedir. Bu sınırın sebebi kadını korumaktır. Gebelik haftası arttıkça kürtaj sonucu oluşabilecek riskler arttığı için bu sınır konulmuştur. 10. haftadan sonra yapılacak kürtaj operasyonları için gerekliliğin raporlanmış olması gerekmektedir.

  Vakum aspirasyon yönteminde kurşun kalemden daha ince özel alet ve kanüller yardımıyla gebelik döl yatağından vakumlanarak gebelik sonlandırılır. Bu yöntem kürtaj işleminde yıllardır kullanılan en güvenli yöntemdir. Diğer yöntemlere göre vakum yöntemiyle yapılan kürtaj işlemlerinde oluşabilecek riskler %80-90 azalmaktadır.

  • Adet Kesilmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş Dönmesi
  • İştahsızlık
  • Halsizliz

  Gebelik testleri idrarda ve kanda yapılan testler olarak ikiye ayrılmaktadır. Eczanelerden bulabileceğiniz idrarda gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak net ve kesin sonucu öğrenmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir.

  Kürtaj öncesi en az 5 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir. Detaylı bir sorgulama ve jinekolojik muayenenin ardından gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ve gebeliğin durumunun tespiti yapılmalıdır. Operasyon hastanın tercihine göre lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem uzman jinekolog tarafından anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir. Hasta yaklaşık 10 dakika sonra operasyondan çıkmaktadır. Aksi bir durum olmadığında ise aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Genel anestezi ile uygulanan işlemlerde işlem sonrası hafif baş dönmesi olabilir. Hafif şiddette mide bulantıları, adet sancısına benzeyen hafif ağrılar operasyon sonrası beklenen etkilerdir. Kanama çok beklenmez ancak lekelenme tarzı kanamalar olabilir. Ancak bu etkilerin tamamı kısa sürede kaybolmaktadır. Operasyon sonrası ilk adet 4-6 hafta içinde gerçekleşmektedir.

  İşlem sonrası tamamen kendinize gelene kadar herhangi bir sorunla karşılaşmamanız açısından yanınızda birinin olması tavsiye edilmektedir.

  Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Operasyon sonrası tam iyileşme 10-15 gün içinde sağlanmış olur. Önlem olarak 20 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.

  Kürtaj geçiren kadın daha sonra başka bir hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir. 

  Küraj yaptırması, gelecekte anne olmaya herhangi bir engel oluşturmaz. Ancak bunun için bu işlemin uzman ellerde ve steril hastane ortamında yapılması çok önemlidir.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar