Perinoplasti nedir? Nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

Bir diğer adı genital estetik olan vajina estetiği; sık doğum yapma, yaşın ilerlemesi, kontrolsüz epizyotomi kesileri ve sonradan oluşan deformiteler sonucu uygulanan estetik bir işlemdir. Günümüzde uygulanan çokça vajina estetiği yöntemleri bulunmaktadır. Labioplasti, vajinoplasti, kızlık zarı dikimi ve perinoplasti uygulanan estetik operasyonların bir kısmıdır. Vajinal deformiteler kadınların yaşamlarını hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Oluşan kötü görüntülerin ortadan kalkması için vajinal estetik operasyonlarına başvurmaktadırlar. Kadınlar için vajinal bölge estetik kaygı yaşamalarına sebebiyet vermekte ve vajinal bölgenin deformiteleri sonucu duyulan kaygı artmaktadır. Uygulanan vajinal estetikler kişinin kendine olan güvenini kazanmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda fiziksel hayatı ve psikolojik hayatı da düzene girmektedir.

Bu yazımızda perinoplasti nedir, perinoplasti nasıl yapılır, perinoplasti avantajları nelerdir, perinoplastiye neden ihtiyaç duyulur, perinoplasti iyileşme süreci ne kadar ve perinoplasti fiyatları ne kadar sorularına detaylı olarak cevaplar vereceğiz.

Perinoplasti nedir?

Perine bölgesi estetiği olarak da bilinen perinoplasti, normal doğum sırasında bebeğin rahat pozisyonda gelmesi ve olası yırtıkların oluşmasının önlenmesi için yapılan kesinin iyileşmediği durumlarda uygulanan bir estetik operasyondur. Doğum dikiş izlerinin kötü bir görüntü oluşturması çoğu kadının yaşamına olumsuz etki etmektedir. Perinoplasti, doğum yapmamış fakat perine bölgesinde yani vajina ve anüs arasında katlantılar, kırışıklık ve cilt fazlalığı gibi durumlarda da yapılmaktadır. Doğum kesileri, anne ve bebeğin doğumdan az etkilenmesi, bebeğin rahat bir pozisyonda gelmesi ve düzensiz, beklenmedik yırtıkların oluşmaması için atılan kesilerdir. Doğumdan sonra düzenli olarak bakımının yapılması halinde doğum dikiş izleri kendiliğinden iyileşmektedir. Bazı durumlarda dikişler iyileşmemekte ve kişiye ciddi sıkıntılar verebilmektedir. Doğum dikiş izlerinin kötü iyileşmesi durumunda kişi ağrı ve acı duyabilmektedir ayrıca cinsel yaşamı da bu olaydan kötü etkilenmektedir. Perinoplasti operasyonu yaptıracak olan kişiler doğum sonrası izlerin silinmesi, doğum sonrası estetik ve doğum sonrası estetik dikiş gibi araştırmalar yapmaktadır.

Perinoplastiye neden ihtiyaç duyulur?

Perinoplasti, normal doğum sonrası dikiş izlerinin kötü iyileşmesi sonucu perine bölgesinin eski estetik görünümüne kavuşmasını sağlayacak olan estetik bir operasyondur. Perine bölgesinden rahatsız ve memnun olmayan hastalar perinoplasti işlemine başvurmaktadır. Doğum sonrası oluşan deformelerin giderilmesinde, yaşın ilerlemesine bağlı olarak oluşan kırışıklıklarda ve cilt fazlalığı olan durumlarda oldukça fayda sağlayacak bir işlemdir. Doğum sonrasında yapılan vajinal estetik uygulamaları hakkında bilgi almak için doğum sonrası vajina estetiği yazımızı okuyabilirsiniz.

Perinoplasti nasıl yapılır?

Perinoplasti ameliyatları çoğunlukla vajina daraltma ameliyatları sırasında yapılmaktadır. Perinoplasti operasyonu, perine bölgesinin anatomik olarak düzeltilmesini, doğum dikiş izlerinin temizlenmesini ve cilt katlantılarının giderilmesini amaçlamaktadır. Perine estetiği ameliyatları çoğunlukla genel anestezi altında 30 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Operasyon sırasında hiçbir ağrı ve acı hissedilmemekle beraber operasyon sonrası da olası bir kanama durumu ortaya çıkmamaktadır.

Perinoplasti avantajları nelerdir?

Perinoplasti işlemi diğer tüm estetik operasyonlar gibi kişiye bir takım avantajlar sağlamaktadır. Perinoplasti avantajları şu şekildedir:

 • Kişinin kendine olan güveni artmaktadır.
 • Kişi fiziksel ve psikolojik yönden rahatlamaktadır.
 • Perine bölgesi operasyon sonrası eski estetik görünümüne kavuşmaktadır.
 • Ağrı, acı ve kanama durumu ortaya çıkmaz.

Perinoplasti iyileşme süreci ne kadar sürer?

Perinoplasti sonrası her operasyonda olduğu gibi anestezi komplikasyonları gelişebilir. Operasyon sonrası hastaya 2-3 gün muz masajı yapılması önerilmektedir. Perinoplasti ameliyatı iyileşme süreci bir hafta kadardır ve hasta bir hafta sonra normal yaşamına dönebilmektedir.

Perinoplasti fiyatları ne kadar?

Perinoplasti fiyatları hastanın tıbbi durumuna bakılarak ve operasyonun yerine göre değişiklik göstermektedir. Perinoplasti, perinoplasti fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum servisinden alabilir ve whatsapp bilgi hattından bizlere ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Vajinal Estetik Ameliyatlar

  Vajinal estetik ameliyatlar, kadınlarda cinsel bölgede bulunan, doğuştan var olan, normal doğum nedeniyle oluşan yada yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan dış görünüş sorunlarının giderilmesine, vajen kanalında oluşan genişlemelerin tedavi edilmesine yönelik ameliyatlardır. Genital bölgede ortaya çıkan bu gibi sorunlar kadınlarda idrar kaçırma gibi sorunların da ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Vajinal estetik operasyonları genital bölgede ortaya çıkan yapısal bozuklukların düzeltilmesinin yanında, bu bölgede oluşan idrar kaçırma gibi problemlerin de tedavilerini içermektedir.  Bu operasyonlar sonrasında özgüven geri kazanılır, cinsel ilişki sırasında alınan haz artar. Başarılı bir vajinal estetik operasyonu sonucu problemler ortadan kaldırılarak, hastanın dar pantolon veya bikini gibi kıyafetleri rahatça giyebilmesi sağlanır.

  Tüm vajinal estetik operasyonları ameliyat riskleri açısından oldukça güvenlidir. Verdiği sonuçlar açısından ise hem hastalar hem de hekimler için oldukça yüz güldürücüdür. Başarı oranı en yüksek operasyonlardan olan Vajinal Estetik Operasyonları sonrasında, sonuçtan memnun kalmayan hasta sayısı yok denecek kadar azdır. En sık gerçekleştirdiğimiz genital estetik operasyonlar ise şunlardır ;

  • Labioplasti (Küçük dudakların şekil bozuklarının giderilmesi)
  • Klitoropeksi (klitorisin küçültülmesi)
  • Vajina daraltma
  • Kızlık zarı dikimi

  Labioplasti

  Dışarıdan görülen ve iç dudaklar olarak adlandırılan küçük dudaklar bazen doğuştan, bazen doğum sonrasında, bazen ise yaş ilerlemesine bağlı olarak şeklini kaybedebilmekte, büyüyerek sarkabilmektedir. Bu durum hastayı hem görüntü hem de his olarak rahatsız edebilir. Ayrıca dar pantolon, bikini, mayo gibi kıyafetleri giyerken bu dudaklar dışarıdan belli olabilmekte, bu da hastayı rahatsız edebilmektedir. Labioplasti ile büyüyen ve şekli bozulan bu dudaklara doğal şekli verilmekte, hastada şikayete yol açan etkenler ortadan kaldırılmaktadır.

  genital estetik
  vajinal estetik

  Klitoropeksi

  Bazı kadınlarda klitoris üzerinde bulunan deri gereğinden daha kalın olabilmektedir. Bu derinin kalın olması klitorisin büyük görünmesine ve şekil bozukluğu oluşmasına neden olabilmektedir. Klitoropeksi bu kalın derinin alınarak klitorisin doğal formuna getirilmesini sağlayan operasyondur. Bu operasyon sayesinde cinsel ilişki esnasında alınan haz artar, dar pantolon, bikini, mayo gibi kıyafetler giyildiğinde oluşan kötü görüntü ortadan kaldırılır.

  Vajina Daraltma

  Kadın cinsel organında bulunan kaslar hamilelik, normal doğum, ilerleyen yaş, kilo alımı, sigara kullanımı veya hormonal bozukluklar nedeniyle gevşeyebilmekte ve şekil bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu durum ayrıca idrar kaçırmaya da sebebiyet verebilir. Kadının hem sosyal hayatını hem de özgüvenini etkileyen bu durum 15-20 dakika kadar kısa bir sürede uygulanan, hastanın operasyon esnasında ve sonrasında herhangi bir acı hissetmediği Vajina Daraltma Operasyonu ile ortadan kaldırılabilmektedir. Operasyonun ardından hasta hemen sosyal hayatına dönebilmektedir.

  vajinoplasti
  genital estetik ameliyatı

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı onarımı ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birisi uzun süreli onarımlar, diğeri kısa süreli onarımlardır. Uzun süreli onarımlar yakın zamanda cinsel birliktelik ihtimali olmayan hastalarda, kısa süreli onarımlar ise bir hafta içinde cinsel ilişkiye girecek olan hastalarda uygulanmaktadır.

  Uzun süreli onarımlar Flep Yöntemi olarak da bilinen yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemde vajina alt duvarından çıkarılan doku parçasının vajina yan duvarına dikilir. Böylece cinsel birliktelik esnasında bu doku yırtılarak kızlık zarı yırtılmasına benzer bir durum ve kanama oluşturmaktadır. Kısa süreli onarımda ise vajina içine atılan dikişler ile vajina ağzı daraltılmakta ve böylece cinsel birliktelik esnasında kanama ortaya çıkması sağlanmaktadır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Hasta aynı gün hastaneden çıkar. Dikişler kendiliğinden erir. Operasyonun ardından 6 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

  Hastalar bu operasyonun ardından bir iki saat sonra hastaneden ayrılabilir.  Ertesi gün sosyal hayatına geri dönebilmektedir. Dikişler kendiliğinden 2-3 haftada düşer.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmem mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Bu işlem hastanın arzusuna göre lokal anestezi veya genel anestezi ile gerçekleştirilebilir. Bu işlem yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir.

  • Genetik
  • Çok sayıda normal doğum
  • Zor doğumlar
  • Doğum dikişlerinin enfeksiyon kapması veya açılması
  • İri bebek doğurma
  • İlerleyen yaş

  İşlem 30-45 dakika arasında sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar