Ekstremite Mr (Kas – İskelet Sistemi Emarı) nedir?

Kısaca MR olarak söylenen manyetik rezonans görüntüleme; radyo dalgaları eşliğinde vücuttaki herhangi bir yerin görüntülenmesine olanak sağlamaktadır. Mr; hastalıklı dokuların sağlıklı dokulardan ayırt edilmesine yardımcı olmaktadır. Mr, çeşitli hastalıkların teşhisi ve tedavi yönteminin belirlenmesinde kullanılmakla beraber oldukça etkili bir tetkiktir. Var olan baş ağrılarında, epileptik nöbetlerde, beyin tümörleri şüphesinde, omurga problemlerinde, disk kaymalarında, disk fıtıklarında ve kalp hastalıklarında mr tekniği sıkça kullanılmaktadır. Hemen hemen vücudun her bölgesi için mr çekilmektedir, şüphe duyulan hastalıkların teşhisinde ideal bir görüntüleme yöntemidir. Mr çektirecek olan kişiler çekim esnası öncesi metal içerikli eşyalardan uzaklaşmalıdır ve çekim esnası süresince hareketsiz kalmalıdır. Mr çekimi kısa süren bir işlemdir ve bazı hastalıkların teşhisinde daha ayrıntılı görüntüler elde etmek için hastaya kontrast madde verilmektedir. Mr çeşitleri arasında yer bulan ekstremite mr; kas- iskelet sistemine ait yapılarda anormal bir durum şüphesi karşısında uygulanan bir görüntüleme yöntemidir. Ekstremite mr ile kas- iskelet sistemine ait yapılardaki kemik, kas, damar ve sinir yapıları değerlendirme altına alınmaktadır. Kemik kırıklarında, kas yırtılması, kas kanamalarında, röntgende sonuç vermeyen gizli kırıkların tespitinde ve doğuştan ya da sonradan gelişen damar hastalıklarında mr yöntemine başvurulabilir.

Bu yazımızda ekstremite mr nedir, kas-iskelet sistemi emarı hangi durumlarda çekilir, kas-iskelet sistemi emarı nasıl çekilir, kas-iskelet sistemi emarı zararlı mı ve ekstremite emarı fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Kas – İskelet Sistemi Emarı hangi durumlarda çekilir?

Kas-iskelet sistemi emarı; bahsedilen ekstremite adı verilen kol, bacak, el ve ayaklarda anormal durum varlığında teşhis amaçlı kullanılmaktadır. Kemik ve yumuşak doku tümörlerinin değerlendirilmesi, kemik iltihapları, kas yırtıkları, röntgende görünmeyen gizli kırıklar ve damar hastalıklarının tespiti için mr sistemi devreye girmektedir ve hastalığa uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir.

Kas – İskelet Sistemi Emarı nasıl çekilir?

Kas- iskelet sistemi emarı ortasında hasta yatağının yer aldığı bir cihaz yardımıyla çekilmektedir. İncelenecek ekstremite üzerinde koil adı verilen bir cihaz yerleştirilmektedir, hasta hareket etmemesi konusunda uyarılmalıdır. Ekstremitelerin daha ayrıntılı görüntülenmesi adına kontrast madde verilebilir. Ekstremite emarı sonuçları  radyoloji uzmanları tarafından incelenerek uygun tedavi belirlenmektedir.

Kas – İskelet Sistemi Emarı zararlı mı?

Kas- iskelet sistemi emarı; kol, bacak, el ve ayaklarda şüphe edilen anormal durumlarda başarılı sonuçlar verebilen bir tekniktir ve çekim esnasında hastalara herhangi bir acı ve ağrı hissi vermez. Kas-iskelet sistemi emarı zararlı bir görüntüleme yöntemi değildir aksine hastanın hastalığının tespiti için gayet uygundur.

Ekstremite Mr çekimi ne kadar sürer?

Ekstremite mr; kas-iskelet sistemine ait yapıların( kol, bacak ,el ,ayak) ayrıntılı olarak değerlendirilmesini sağlayan bir görüntüleme yöntemidir. Manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile bu yapılara bağlı kas, damar ve sinir yapıları incelenmektedir. Ekstremite Mr çektirmeyi gerektiren bazı durumlar vardır bunlardan bazıları; kemik iltihapları, yumuşak doku tümörleri, doğuştan gelişen damar hastalıkları, kas yırtıkları ve kas içinde var olan kanamalardır. Kas- iskelet sistemine ait dokularda yani kemiklerde gelişen anormal durumlarda doktorlar tarafından genellikle röntgen istenmektedir fakat aynı zamanda yumuşak dokuların incelenmesi de gerektiğinde Mr, bilgisayarı tomografi gibi görüntüleme teknikleri de gerekebilmektedir. Mr işlemine tabi tutulacak olan hastalar işlem için endişe duymaktadır ve acaba ağrılı bir işlem mi diye korkular yaşamaktadır. Hangi Mr çeşidi olursa olsun her biri hastalar için olumlu sonuçlar yansıtmaktadır ve hastalarda gelişen anormal durumların tespiti ve tedavi yönteminin belirlenmesinde önemli bir yer almaktadır. Ekstremite mr çekimi öncesi diğer çeşitlerinde de olduğu gibi metal içerikli eşyaların önceden çıkarılması istenilir. Hasta ekstremite mr çekimi için hazır olduğunda güçlü mıknatıs özelliğine sahip olan cihazın orta kısmına yatırılır. Ekstremite Mr çekiminde hedef bölge iskelet sistemine ait yapılar olduğu için cihaz o bölge üzerine ayarlanır. Çekim süresi hastalığın çeşidine bağlı olarak değişmektedir fakat ortalama süre 15-20 dakikadır. Ekstremite Mr çekimi boyunca hastanın hareketsiz kalması gerekmektedir aksi durumda işlem tekrar tekrar yapılması gerekebilir.

Ekstremite Mr sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Ekstremite Mr çektiren hastalar bir hastalığının olup olmadığını merak ettiği kadar sonuçlarını ne zaman öğreneceğini de merak etmektedir. Ekstremite Mr sonuçları bir hafta gibi bir sürede sonuç vermektedir ve sonuçlar çıktığında alanında uzman doktorlar eşliğinde sonuçlar değerlendirilir, hastalık durumu var ise ilgili tedavi yöntemi belirlenmektedir.

Ekstremite Mr’da neler belli olur?

Ekstremite Mr’da, adından da anlaşılacağı gibi ekstremite bölgeleri hastalıkları teşhis edilmektedir. Bu tetkik ile kemik iltihapları, kas içi kanamalar, kas yırtıkları, doğuştan ya da sonradan var olan damar hastalıkları, röntgende sonuç vermeyen kırıkların değerlendirilmesi ve yumuşak doku tümörleri gibi hastalıkların teşhisi gerçekleşmektedir.

Ekstremite Mr ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Ekstremite Mr, kol, bacak, el, ayak ve yumuşak dokuların değerlendirilmesi adına uygulanan bir manyetik rezonans görüntüleme tekniğidir. Ekstremite Mr ile ekstremite adını alan yapılarda meydana gelen hastalıklara tanı konmaktadır.

Ekstremite Mr fiyatları ne kadar?

Ekstremite Mr fiyatları; hastanın hastalığının derecesine, çeşidine ve işlemin yapılacağı hastaneye bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ekstremite Mr, manyetik rezonans görüntüleme, Mr fiyatları, ekstremite Mr fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir ve daha fazlasına ulaşmak için whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar