Ekstremite Mr (Kas – İskelet Sistemi Emarı) nedir?

Kısaca MR olarak söylenen manyetik rezonans görüntüleme; radyo dalgaları eşliğinde vücuttaki herhangi bir yerin görüntülenmesine olanak sağlamaktadır. Mr; hastalıklı dokuların sağlıklı dokulardan ayırt edilmesine yardımcı olmaktadır. Mr, çeşitli hastalıkların teşhisi ve tedavi yönteminin belirlenmesinde kullanılmakla beraber oldukça etkili bir tetkiktir. Var olan baş ağrılarında, epileptik nöbetlerde, beyin tümörleri şüphesinde, omurga problemlerinde, disk kaymalarında, disk fıtıklarında ve kalp hastalıklarında mr tekniği sıkça kullanılmaktadır. Hemen hemen vücudun her bölgesi için mr çekilmektedir, şüphe duyulan hastalıkların teşhisinde ideal bir görüntüleme yöntemidir. Mr çektirecek olan kişiler çekim esnası öncesi metal içerikli eşyalardan uzaklaşmalıdır ve çekim esnası süresince hareketsiz kalmalıdır. Mr çekimi kısa süren bir işlemdir ve bazı hastalıkların teşhisinde daha ayrıntılı görüntüler elde etmek için hastaya kontrast madde verilmektedir. Mr çeşitleri arasında yer bulan ekstremite mr; kas- iskelet sistemine ait yapılarda anormal bir durum şüphesi karşısında uygulanan bir görüntüleme yöntemidir. Ekstremite mr ile kas- iskelet sistemine ait yapılardaki kemik, kas, damar ve sinir yapıları değerlendirme altına alınmaktadır. Kemik kırıklarında, kas yırtılması, kas kanamalarında, röntgende sonuç vermeyen gizli kırıkların tespitinde ve doğuştan ya da sonradan gelişen damar hastalıklarında mr yöntemine başvurulabilir.

Bu yazımızda ekstremite mr nedir, kas-iskelet sistemi emarı hangi durumlarda çekilir, kas-iskelet sistemi emarı nasıl çekilir, kas-iskelet sistemi emarı zararlı mı ve ekstremite emarı fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Kas – İskelet Sistemi Emarı hangi durumlarda çekilir?

Kas-iskelet sistemi emarı; bahsedilen ekstremite adı verilen kol, bacak, el ve ayaklarda anormal durum varlığında teşhis amaçlı kullanılmaktadır. Kemik ve yumuşak doku tümörlerinin değerlendirilmesi, kemik iltihapları, kas yırtıkları, röntgende görünmeyen gizli kırıklar ve damar hastalıklarının tespiti için mr sistemi devreye girmektedir ve hastalığa uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir.

Kas – İskelet Sistemi Emarı nasıl çekilir?

Kas- iskelet sistemi emarı ortasında hasta yatağının yer aldığı bir cihaz yardımıyla çekilmektedir. İncelenecek ekstremite üzerinde koil adı verilen bir cihaz yerleştirilmektedir, hasta hareket etmemesi konusunda uyarılmalıdır. Ekstremitelerin daha ayrıntılı görüntülenmesi adına kontrast madde verilebilir. Ekstremite emarı sonuçları  radyoloji uzmanları tarafından incelenerek uygun tedavi belirlenmektedir.

Kas – İskelet Sistemi Emarı zararlı mı?

Kas- iskelet sistemi emarı; kol, bacak, el ve ayaklarda şüphe edilen anormal durumlarda başarılı sonuçlar verebilen bir tekniktir ve çekim esnasında hastalara herhangi bir acı ve ağrı hissi vermez. Kas-iskelet sistemi emarı zararlı bir görüntüleme yöntemi değildir aksine hastanın hastalığının tespiti için gayet uygundur.

Ekstremite Mr çekimi ne kadar sürer?

Ekstremite mr; kas-iskelet sistemine ait yapıların( kol, bacak ,el ,ayak) ayrıntılı olarak değerlendirilmesini sağlayan bir görüntüleme yöntemidir. Manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile bu yapılara bağlı kas, damar ve sinir yapıları incelenmektedir. Ekstremite Mr çektirmeyi gerektiren bazı durumlar vardır bunlardan bazıları; kemik iltihapları, yumuşak doku tümörleri, doğuştan gelişen damar hastalıkları, kas yırtıkları ve kas içinde var olan kanamalardır. Kas- iskelet sistemine ait dokularda yani kemiklerde gelişen anormal durumlarda doktorlar tarafından genellikle röntgen istenmektedir fakat aynı zamanda yumuşak dokuların incelenmesi de gerektiğinde Mr, bilgisayarı tomografi gibi görüntüleme teknikleri de gerekebilmektedir. Mr işlemine tabi tutulacak olan hastalar işlem için endişe duymaktadır ve acaba ağrılı bir işlem mi diye korkular yaşamaktadır. Hangi Mr çeşidi olursa olsun her biri hastalar için olumlu sonuçlar yansıtmaktadır ve hastalarda gelişen anormal durumların tespiti ve tedavi yönteminin belirlenmesinde önemli bir yer almaktadır. Ekstremite mr çekimi öncesi diğer çeşitlerinde de olduğu gibi metal içerikli eşyaların önceden çıkarılması istenilir. Hasta ekstremite mr çekimi için hazır olduğunda güçlü mıknatıs özelliğine sahip olan cihazın orta kısmına yatırılır. Ekstremite Mr çekiminde hedef bölge iskelet sistemine ait yapılar olduğu için cihaz o bölge üzerine ayarlanır. Çekim süresi hastalığın çeşidine bağlı olarak değişmektedir fakat ortalama süre 15-20 dakikadır. Ekstremite Mr çekimi boyunca hastanın hareketsiz kalması gerekmektedir aksi durumda işlem tekrar tekrar yapılması gerekebilir.

Ekstremite Mr sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Ekstremite Mr çektiren hastalar bir hastalığının olup olmadığını merak ettiği kadar sonuçlarını ne zaman öğreneceğini de merak etmektedir. Ekstremite Mr sonuçları bir hafta gibi bir sürede sonuç vermektedir ve sonuçlar çıktığında alanında uzman doktorlar eşliğinde sonuçlar değerlendirilir, hastalık durumu var ise ilgili tedavi yöntemi belirlenmektedir.

Ekstremite Mr’da neler belli olur?

Ekstremite Mr’da, adından da anlaşılacağı gibi ekstremite bölgeleri hastalıkları teşhis edilmektedir. Bu tetkik ile kemik iltihapları, kas içi kanamalar, kas yırtıkları, doğuştan ya da sonradan var olan damar hastalıkları, röntgende sonuç vermeyen kırıkların değerlendirilmesi ve yumuşak doku tümörleri gibi hastalıkların teşhisi gerçekleşmektedir.

Ekstremite Mr ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Ekstremite Mr, kol, bacak, el, ayak ve yumuşak dokuların değerlendirilmesi adına uygulanan bir manyetik rezonans görüntüleme tekniğidir. Ekstremite Mr ile ekstremite adını alan yapılarda meydana gelen hastalıklara tanı konmaktadır.

Ekstremite Mr fiyatları ne kadar?

Ekstremite Mr fiyatları; hastanın hastalığının derecesine, çeşidine ve işlemin yapılacağı hastaneye bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ekstremite Mr, manyetik rezonans görüntüleme, Mr fiyatları, ekstremite Mr fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir ve daha fazlasına ulaşmak için whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde  1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  Merkezimizden Fotoğraflar