Manyetik Rezonans Görüntüleme olarak da anılan MR; güçlü mıknatıslar sayesinde vücudun anatomik yapısını ve hastalıklı dokuları teşhis etmede sıklıkla tercih edilen bir görüntüleme yöntemidir. Günümüzde hemen hemen her vücut bölgesinde kullanılmaktadır ve hastalıkların teşhisinde oldukça başarılı bir işlemdir. Mr; sıklıkla migren ağrılarında, kalp hastalıklarında, omurga problemlerinde, disk kaynaklarında ve göğüs, karın iç organ yaralanmalarında kullanılmaktadır. Mr çektirecek olan hastalar, mr konusunda bilgisi olmayanlar için mr; ağrılı ve acılı bir işlem gibi gelebilmektedir. Düşüncelerin aksine mr ağrılı ve acılı bir işlem değildir ve hastalıkların teşhisinde oldukça ideal bir görüntüleme yöntemidir.

Bu yazımızda meme emarının ne olduğu, meme emarının nasıl çekildiği, meme emarının hangi durumlarda çekildiği ve meme emarının zararlı olup olmadığı hakkında detaylı bilgilendirmeler yapacağız.

Meme MR( Meme mr veya meme emarı) nedir?

Meme MR; Meme coilleri(sargıları) eşliğinde memede herhangi bir kitle veya kanser varlığının tespiti için uygulanan bir görüntüleme yöntemidir. Memede kitle ve kanser varlığını teşhis etmeyi kolaylaştırmak adına kontrast madde verilmektedir ve ilaç eşliğinde çekilmektedir. İlaçlı emarın alerji yapma olasılığı oldukça düşüktür fakat böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılmamaktadır.

Meme emarı nasıl çekilir?

Meme emarı, diğer emar türlerinde de olduğu gibi hiçbir hazırlık gerektirmez sadece hastadan üzerinde bulundurduğu metal içerikli eşyaların çıkartılması istenir. Ardından hasta mr cihazının olduğu odaya alınır ve hastadan meme sargılarına göre şekil alması istenir. Memede var olan hastalıkların teşhisinin daha net anlaşılması için öncesinde hastaya kontrast madde verilir. Çekim esnasında hastadan hareketsiz durulması istenir. Meme emarı çekim süresi 45 dakika ile 1 saat arasında farklılık göstermektedir. Meme emarı çektirecek olan hastalar için en uygun zaman adetin başlamasından sonraki 7.ve 10.gündür.

Meme emarı hangi durumlarda çekilir?

Meme emarının çekilmesine ihtiyaç duyulan bazı durumlar vardır. Meme emarının çekildiği durumlar şu şekildedir:

 • Meme kanseri olan hastalarda kanserin memeye yayılıp yayılmadığının anlaşılmasında
 • Mamografi sonrası şüphelenilen durumların açığa kavuşmasında
 • İleri derece meme kanseri olan hastalarda kemoterapinin etkisinin araştırılmasında
 • Yüksek riskli hastalarda meme kanserine yakalanıp yakalanmadığı durumlarda
 • Silikon protezi olan hastaların protezinin hasarlı olup olmadığı durumlarda meme emarı tercih edilmektedir.

Meme emarı zararlı mı?

Meme emarı konusunda hastalar şüpheye düşmekte ve çevreden gelen söylentilere kulak asmaktadırlar. Meme emarı, memede var olan ya da var olabilecek hastalıkların teşhisinde ve önüne geçilip engellenmesinde oldukça faydalı bir yöntemdir. Meme emarı çekim esnasında veya çekim sonrasında hastaya herhangi bir zarar vermemektedir. Meme emarı çekim öncesi hastalar, üzerlerinde metal içerikli hiçbir eşya bulundurmamalıdır aksi halde çekim yapılmaz.

Meme Mr çekimi ne kadar sürer?

Meme Mr; özel meme coilleri eşliğinde memelerin incelenmesi adına uygulanan bir görüntüleme yöntemidir. Meme emarının incelenmesi sırasında hastada daha net görüntüler elde etmek için kontrast madde verilmektedir. Meme emarına çoğunlukla mamografi ve ultrasonografi incelemesi sırasında şüpheli bir durum gözlemlendiğinde başvurulmaktadır. Meme emarı sayesinde memede var olan ya da olabilecek kanser bulguları tespit edilmektedir ve uygun tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Meme emarı; memede kanser olup olmadığının anlaşılması, kanser bulgusu olan memede kanserin yayılıp yayılmadığının anlaşılması, mamografi ve ultrasonografi incelemesinde tespit edilemeyen bulguların aydınlatılması, ileri düzey meme kanserlerinde kemoterapinin etkisinin araştırılması ve silikon protezi olan kişilerde protezin hasarlı olup olmadığının araştırılması amaçları ile uygulanmaktadır. Meme emarı; meme kanseri açısından erken teşhis ve tedavinin uygulanması yönünde çok ama çok önemli bir görüntüleme yöntemidir. Meme Mr’ı çektirecek olan hastalar işlemin sonuçlarını merak ettiği kadar işlemin ne kadar süreceğini de merak etmektedir. Meme Mr çekimi genellikle 30-60 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır.

Bu yazımızda meme mr çekimi ne kadar sürer, meme mr sonuçları ne kadar zamanda çıkar, meme Mr’ında neler belli olur, meme Mr’ı ile hangi hastalıklar teşhis edilir ve meme mr fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Meme Mr sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Meme Mr sonuçları, çektirecek olan kişiler için bir merak konusudur. Meme Mr sonuçları yaklaşık 1 hafta gibi bir sürede çıkmaktadır. Meme Mr sonuçları radyoloji uzmanı tarafından yorumlanmakta, sonuçlar çerçevesinde uygun olan tedavi planlanmaktadır.

Meme Mr’ında neler belli olur?

Meme emarında adı üzerinde olduğu gibi meme yapısında kanser, tümör gibi hastalıkların var olup olmadığı belli olmaktadır.

Meme Mr’ı ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Meme emarı ; memede kanser saptanması ile kanserin yayılım hızını, memede kanser varlığında çevre dokularda da kanser kitlesi olup olmadığını, mamografi ve ultrasonografi gibi işlemlerde görülemeyen kanser şüphesi taşıyan dokuların detaylı olarak incelenmesini, silikon protezi olan kadınlarda protezin herhangi bir hasar alıp almadığının tespit edilmesini belirlemede çok büyük bir öneme ve hayat kurtarıcı bir yere sahiptir.

Meme Mr fiyatları ne kadar?

Meme Mr fiyatları; hastanın sağlık durumu ve görüntü yönteminin yapılacağı hastane göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Mr, Mr fiyatları, meme Mr fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir, daha fazla bilgiye ulaşmak için whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Mr ve mr fiyatları hakkında bilgi almak için hastanemiz radyoloji servisine telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde  1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  Merkezimizden Fotoğraflar