Manyetik Rezonans Görüntüleme olarak da anılan MR; güçlü mıknatıslar sayesinde vücudun anatomik yapısını ve hastalıklı dokuları teşhis etmede sıklıkla tercih edilen bir görüntüleme yöntemidir. Günümüzde hemen hemen her vücut bölgesinde kullanılmaktadır ve hastalıkların teşhisinde oldukça başarılı bir işlemdir. Mr; sıklıkla migren ağrılarında, kalp hastalıklarında, omurga problemlerinde, disk kaynaklarında ve göğüs, karın iç organ yaralanmalarında kullanılmaktadır. Mr çektirecek olan hastalar, mr konusunda bilgisi olmayanlar için mr; ağrılı ve acılı bir işlem gibi gelebilmektedir. Düşüncelerin aksine mr ağrılı ve acılı bir işlem değildir ve hastalıkların teşhisinde oldukça ideal bir görüntüleme yöntemidir.

Bu yazımızda meme emarının ne olduğu, meme emarının nasıl çekildiği, meme emarının hangi durumlarda çekildiği ve meme emarının zararlı olup olmadığı hakkında detaylı bilgilendirmeler yapacağız.

Meme MR( Meme mr veya meme emarı) nedir?

Meme MR; Meme coilleri(sargıları) eşliğinde memede herhangi bir kitle veya kanser varlığının tespiti için uygulanan bir görüntüleme yöntemidir. Memede kitle ve kanser varlığını teşhis etmeyi kolaylaştırmak adına kontrast madde verilmektedir ve ilaç eşliğinde çekilmektedir. İlaçlı emarın alerji yapma olasılığı oldukça düşüktür fakat böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılmamaktadır.

Meme emarı nasıl çekilir?

Meme emarı, diğer emar türlerinde de olduğu gibi hiçbir hazırlık gerektirmez sadece hastadan üzerinde bulundurduğu metal içerikli eşyaların çıkartılması istenir. Ardından hasta mr cihazının olduğu odaya alınır ve hastadan meme sargılarına göre şekil alması istenir. Memede var olan hastalıkların teşhisinin daha net anlaşılması için öncesinde hastaya kontrast madde verilir. Çekim esnasında hastadan hareketsiz durulması istenir. Meme emarı çekim süresi 45 dakika ile 1 saat arasında farklılık göstermektedir. Meme emarı çektirecek olan hastalar için en uygun zaman adetin başlamasından sonraki 7.ve 10.gündür.

Meme emarı hangi durumlarda çekilir?

Meme emarının çekilmesine ihtiyaç duyulan bazı durumlar vardır. Meme emarının çekildiği durumlar şu şekildedir:

 • Meme kanseri olan hastalarda kanserin memeye yayılıp yayılmadığının anlaşılmasında
 • Mamografi sonrası şüphelenilen durumların açığa kavuşmasında
 • İleri derece meme kanseri olan hastalarda kemoterapinin etkisinin araştırılmasında
 • Yüksek riskli hastalarda meme kanserine yakalanıp yakalanmadığı durumlarda
 • Silikon protezi olan hastaların protezinin hasarlı olup olmadığı durumlarda meme emarı tercih edilmektedir.

Meme emarı zararlı mı?

Meme emarı konusunda hastalar şüpheye düşmekte ve çevreden gelen söylentilere kulak asmaktadırlar. Meme emarı, memede var olan ya da var olabilecek hastalıkların teşhisinde ve önüne geçilip engellenmesinde oldukça faydalı bir yöntemdir. Meme emarı çekim esnasında veya çekim sonrasında hastaya herhangi bir zarar vermemektedir. Meme emarı çekim öncesi hastalar, üzerlerinde metal içerikli hiçbir eşya bulundurmamalıdır aksi halde çekim yapılmaz.

Meme Mr çekimi ne kadar sürer?

Meme Mr; özel meme coilleri eşliğinde memelerin incelenmesi adına uygulanan bir görüntüleme yöntemidir. Meme emarının incelenmesi sırasında hastada daha net görüntüler elde etmek için kontrast madde verilmektedir. Meme emarına çoğunlukla mamografi ve ultrasonografi incelemesi sırasında şüpheli bir durum gözlemlendiğinde başvurulmaktadır. Meme emarı sayesinde memede var olan ya da olabilecek kanser bulguları tespit edilmektedir ve uygun tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Meme emarı; memede kanser olup olmadığının anlaşılması, kanser bulgusu olan memede kanserin yayılıp yayılmadığının anlaşılması, mamografi ve ultrasonografi incelemesinde tespit edilemeyen bulguların aydınlatılması, ileri düzey meme kanserlerinde kemoterapinin etkisinin araştırılması ve silikon protezi olan kişilerde protezin hasarlı olup olmadığının araştırılması amaçları ile uygulanmaktadır. Meme emarı; meme kanseri açısından erken teşhis ve tedavinin uygulanması yönünde çok ama çok önemli bir görüntüleme yöntemidir. Meme Mr’ı çektirecek olan hastalar işlemin sonuçlarını merak ettiği kadar işlemin ne kadar süreceğini de merak etmektedir. Meme Mr çekimi genellikle 30-60 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır.

Bu yazımızda meme mr çekimi ne kadar sürer, meme mr sonuçları ne kadar zamanda çıkar, meme Mr’ında neler belli olur, meme Mr’ı ile hangi hastalıklar teşhis edilir ve meme mr fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Meme Mr sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Meme Mr sonuçları, çektirecek olan kişiler için bir merak konusudur. Meme Mr sonuçları yaklaşık 1 hafta gibi bir sürede çıkmaktadır. Meme Mr sonuçları radyoloji uzmanı tarafından yorumlanmakta, sonuçlar çerçevesinde uygun olan tedavi planlanmaktadır.

Meme Mr’ında neler belli olur?

Meme emarında adı üzerinde olduğu gibi meme yapısında kanser, tümör gibi hastalıkların var olup olmadığı belli olmaktadır.

Meme Mr’ı ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Meme emarı ; memede kanser saptanması ile kanserin yayılım hızını, memede kanser varlığında çevre dokularda da kanser kitlesi olup olmadığını, mamografi ve ultrasonografi gibi işlemlerde görülemeyen kanser şüphesi taşıyan dokuların detaylı olarak incelenmesini, silikon protezi olan kadınlarda protezin herhangi bir hasar alıp almadığının tespit edilmesini belirlemede çok büyük bir öneme ve hayat kurtarıcı bir yere sahiptir.

Meme Mr fiyatları ne kadar?

Meme Mr fiyatları; hastanın sağlık durumu ve görüntü yönteminin yapılacağı hastane göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Mr, Mr fiyatları, meme Mr fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir, daha fazla bilgiye ulaşmak için whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Mr ve mr fiyatları hakkında bilgi almak için hastanemiz radyoloji servisine telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde Toshiba Alexion 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar