Manyetik Rezonans Görüntüleme yani kısaca Mr; radyo dalgaları eşliğinde hastalardan görüntü elde edilerek oluşabilecek hastalıkların teşhisi ve tedavi yönteminin belirlenmesinde oldukça etkin rol oynayan görüntüleme tekniğidir. Çok güçlü manyetik dalgalar içermektedir ve hastalardan çekim öncesi metal içerikli eşyaların çıkarılması istenmektedir. Mr, çekim esnasında hastalara hiçbir şekilde zarar vermemekle beraber, çoğu hastalıkların teşhisi için büyük önem taşımaktadır. Mr çektirecek olan hastalar için mr çekimi korkulacak seviyede olabilmektedir hele ki daha önce bu işleme tabi tutulmamışlarsa korkuları bir o kadar da artmaktadır. Mr çekimi korkulacak bir operasyon olmayıp kısa sürede sonuçlarının çıktığı bir görüntüleme yöntemidir. Hastalar mr çekimi öncesi internet ortamında çekimin nasıl yapıldığı, ne kadar sürede tamamlandığı ve hangi durumlarda uygulandığı hakkında araştırma yapmaktadırlar.

Bu yazımızda kardiyak emarın ne olduğu, hangi durumlarda çekildiği, nasıl çekildiği ve zararlı olup olmadığı konusunda ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Kardiyak MR ( kardiyak emarı ) nedir?

Kardiyak mr; radyo dalgaları kullanılarak kalbin detaylı görüntüsünün elde edilmesini amaçlayan, kalpte oluşmuş ya da oluşacak olan hastalıkların ve anormal durumların teşhisi ve tedavi yönteminin belirlenmesinde etkili rol oynayan bir tanı yöntemidir. Doğuştan gelen kalp ve aort hastalıklarının EKG çekiminde net görüntüsü elde edilmemesinin ardından kardiyak emara başvurulmaktadır.

Kardiyak emarı hangi durumlarda çekilir?

Kardiyak emarının en sık tercih edildiği durumlardan bir tanesi kalp yetersizliğidir. Kardiyak emar; kalp yetersizliğinin derecesinin, doğuştan gelen kalp hastalıklarının, kalp kapakçığı hastalıklarının ve koroner arter hastalıklarının varlığında ve teşhisinin konulmasında kullanılan görüntüleme tekniğidir. Kardiyak emar bu saydığım hastalıkların varlığında kullanılır. Bunların yanında çarpıntı, baş dönmesi, ritim bozukluğu ve bayılma gibi durumlarda da başvurulmaktadır.

Kardiyak emarı nasıl çekilir?

Kardiyak emarı çekim öncesi hastanın tıbbi hikâyesi ayrıntılı olarak alınmaktadır. Hastanın üzerindeki metal içerikli eşyalar çıkartılmaktadır. Kardiyak mr, oldukça özen isteyen ve titiz çalışılması gereken bir işlemdir. Hastaya kontrast madde verilmesi için damar yolu açılır ve ardından hasta kardiyak mr masasına alınmaktadır. Kardiyak emar masası orta kısmında hastanın yer almasına uygundur. Hastanın kalbine elektrotlar yerleştirilmekte ve kalp atım hızı kaydedilmektedir. Çekim esnasında hastaya nefes komutları verilmekte ve hareketsiz kalması istenmektedir. Yaklaşık olarak 50- 60 dakika arası süren bu işlem hastaya herhangi bir acı ve ağrı vermemektedir. Sonuçlar radyoloji doktoru tarafından okunup onaylanıp teşhis ve tedavi yöntemi belirlenmektedir.

Kardiyak emarı zararlı mı?

Hastalar tarafından kardiyak emarın zararlı olup olmadığı şüphe taşımaktadır. Bütün mr çeşitlerinde olduğu gibi kardiyak emarında da ağrı ve acı olmamakla birlikte herhangi bir zarar teşkil etmemektedir. Sonuç olarak kardiyak emarı hastaya zarar vermemektedir, aksine oluşmuş ya da oluşacak hastalıkların teşhisinde büyük rol oynamaktadır.

Kardiyak Mr çekimi ne kadar sürer?

Kardiyak Mr radyo dalgaları eşliğinde kalbin anormal durumlarını anlamak ve tedavi yönteminin belirlenmesi adına uygulanan bir görüntüleme yöntemidir. Kalp ile ilgili hastalıkların belirlenmesinde ilk aşama EKG çekimi olsa da bazı durumlarda EKG çekimi sırasında hastalıklar net anlaşılmayabilir ve kardiyak Mr sistemine başvurulmaktadır. Kardiyak Mr’a kişilerde doğuştan gelen ya da sonradan edinilen kalp yetersizliği durumlarında başvurulmaktadır. Bunun yanında çarpıntı, bayılma, baş dönmesi, ritim bozukluğu durumlarında da kardiyak Mr çekilmektedir. Kardiyak Mr çekimi öncesi diğer görüntüleme yöntemlerinde olduğu gibi metal içerikli eşyalar çıkarılmalıdır. Manyetik rezonans cihazları eşliğinde hastanın şikayet ettiği durum gözlenir ve görüntüleme işlemi sonrası tedavi yöntemi belirlenmektedir. Kardiyak Mr çekimi öncesi özellikle bilinmesi gereken tek şey hastanın tıbbi geçmişidir. Hastanın böbrek fonksiyonları, alerjik durumları, kalp pili, protez ve gebelik durumları detaylı bir şekilde araştırılmalı ve Mr çekimi öyle yapılmalıdır. Kardiyak Mr ilaçlı veya ilaçsız olarak uygulanmaktadır ve ilaçlı Mr çekilecekse öncelikle hastaya damar yolu açılır. Kardiyak Mr için hastanın masaya sırt üstü uzanması istenilir. Ardından kalbin üzerine atışların dinlenmesi için elektrotlar yerleştirilmektedir. Çekim esnasında ara ara hastanın nefesini tutması gerekir ve bu nefes tutma süreleri 10-20 saniye arasıdır. Ayrıca Mr çekimi işlemi boyunca hareketsiz kalması çekim işleminin tekrar edilmemesine ve sağlıklı bir çekim işlemi olmasına olanak sağlamaktadır. Kardiyak Mr çektirecek olan hastalar sonuçlarını düşündükleri kadar işlemin ne kadar süreceği konusunda da düşünce sahibidir. Kardiyak Mr çekimi yaklaşık olarak 50-60 dakika gibi bir süre içerisinde tamamlanmaktadır.

Bu yazımızda kardiyak Mr çekimi ne kadar sürer, kardiyak Mr sonuçları ne kadar zamanda çıkar, kardiyak Mr’ da neler belli olur, kardiyak Mr ile hangi hastalıklar teşhis edilir ve kardiyak Mr fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Kardiyak Mr sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Kardiyak Mr çektirecek olan hastaların çektirmeden önce düşündükleri ilk şeylerden biri Mr’ın ne zaman sonuç vereceğidir. Kardiyak Mr sonuçları 1 hafta ile 10 gün arasında çıkmaktadır. Mr sonuçları sonuç verdiği andan itibaren bir radyoloji uzmanı tarafından değerlendirilir ve sonuca uygun tedavi planı hazırlanır.

Kardiyak Mr’ da neler belli olur?

Kardiyak Mr, adı üzerinde olduğu gibi kalpte meydana gelen yada meydana gelebilecek hastalıkların teşhisi adına uygulanmaktadır. Kardiyak Mr’da, ritim bozukluğu, kalp yetersizliği, kalp krizi, çarpıntı ve diğer tüm kalp hastalıkları belli olmaktadır.

Kardiyak Mr ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Kardiyak Mr, çoğu hasta için önceden bu konu ile ilgili bilgi sahibi olmayan hastalar tarafından şüphe uyandıran ve korkutan bir durum olabilmektedir. Kardiyak Mr aksine hastalar için zararlı bir yöntem değil onların hastalıklarının bir nevi tedavi aşamasıdır. Bu görüntüleme yöntemi, kalbin hayati bir organımız olması dolayısıyla hayatımızda çok çok büyük öneme sahiptir, ve kalpte süregelen hastalıkların teşhisinde de büyük önem taşımaktadır.

Kardiyak Mr fiyatları ne kadar?

Kardiyak Mr fiyatları, hastanın sağlık durumuna ve çekimin yapılacağı hastaneye göre değişkenlik göstermektedir. Kardiyak Mr, Mr fiyatları, kardiyak Mr fiyatları hakkında detaylı bilgi için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir, whatsapp hattımızdan bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Bilgisayarlı Tomografi ( BT )

  Röntgen ışınları adı verilen X ışınlarıyla vücudu çok ince dilimler ve kesitlerle inceleyen tekniğe bilgisayarlı tomografi adı verilmektedir. Bu anlamda vücut içindeki organlarda oluşan hastalıkları tanımada yardımcı olmaktadır. Sadece bir nefes tutma süresinde tüm vücut bu cihazlarla dilimler halinde görüntülenir. Aralıksız alınan kesitler ise bilgisayarda işlenir ve daha iyi bir şekilde anlaşılması sağlanır. İnceleme sırasında hastanın BT masasında hareketsiz olarak kalması gerekir. İnceleme sırasında ağrı ya da acı hissi oluşturacak bir uygulama yoktur.

  Merkezimizde 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazımızın özellikleri :

  –  Son teknoloji yazılım ve donanım

  –  Saniyede 15 görüntülük yenileme hızı

  –  AIDR 3D  %75’e varan otomatik radyasyon dozu azaltım teknolojisi ( Çekim sırasında hasta %75 daha az radyasyon alıyor )

  –  Boost 3D ve Exposure 3D teknolojileriyle çok daha detaylı görüntüleme

  QCT (Quantative Computed Tomography) nedir ?

  “En düşük” dozlu protokoller kullanılarak, Tomografi cihazı ile vertebra ve femurun kemik yoğunluğunun ölçülmesine olanak sağlayan yenilikçi ve yüksek teknolojili bir medikal yazılımdır.

  QCT ‘nin DEXA’ya Üstünlükleri  Nelerdir?

  DEXA 2 boyutlu bir sistemdir,  bu nedenle kortikal kemik ve spongioz kemiğin yoğunluğunun toplamını ölçebilir. Halbuki osteoporoz öncelikle spongioz kemiğin azalmasıdır. Yaşlı hastalarda omurga dejenerasyonuna (artroz-kireçlenme) sık rastlanacağı ve  bu da kortikal kemik yoğunluğunu arttıracağı için hastada osteoporoz ( kemik erimesi ) olsa bile DEXA yönteminde kemik yoğunluğu normal ölçülebilir.

  Halbuki QCT   3 boyutlu ölçüm yapabildiği için sadece spongioz kemik yoğunluğunu ölçebilir ve osteoporozda  da esas zayıflama spongioz kemikte olduğu için , QCT ile çok daha doğru ve erken teşhis imkanı vardır.

  Ayrıca 3 boyutlu ölçüm sayesinde QCT obez hastalarda da daha doğru sonuçlar verir. (DEXA’da X-Işını hasta içinden geçemediği için, sonuçlar yapay ve yüksek çıkar),

  QCT özellikle spine ölçümlerinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır. QCT ile trabeküler kemiği , kortikal kısımdan ayırarak ölçüm yapılabilmektedir. Bu özellik DEXA ile yapılan ölçümlerde büyük sorun teşkil eden , kemikteki dejeneratif değişimler, skolyoz durumunda lomberlerin süperpoze olması , kemik dışındaki kalsifikasyonlar ve obezite gibi durumlarda %100 doğrulukta ölçümler yapar

  QCT de, tıpkı DEXA gibi, femur ölçümleri için T-Score vermektedir. Fakat, QCT tarama esnasında DEXA’lar gibi pozisyon zorluğu çıkartmamaktadir. Örneğin; kalça kireçlenmesi bulunan bir hastayı pozisyonlamak oldukça zordur.

  Ayrıca QCT disk aralıkları az ya da dejeneratif bir hastalık geçirmiş hastalarda, aortik kalsifikasyonlu ve osteofitli hastalarda, vb. tanıların tamamında güvenle kullanılabilir.

  Bilgisayarlı tomografi cihazı hastanın yatacağı bir masa ve dairesel bir cihazdan oluşmaktadır. Cihazın açıklığında bulunan motorlu bir röntgen sayesinde ince kesitler halinde görüntüleme sağlanır. Alınan görüntüler organ, kemik veya diğer dokuları ince bir kesit olarak gösterir ve alınan bu kesitler bilgisayar tarafından birleştirilerek 3 boyutlu bir görüntü oluşturulur.

  İşlemden birkaç saat öncesinde yeme-içme bırakılmalıdır. Hastalar işlem sırasında hasta önlüğü giyer ve üzerinde bulunan metal eşyaları, takıları ve diğer yabancı cisimleri çıkartır. İstenilen tetkike göre hasta yüzüstü veya sırtüstü yatırılabilmektedir. Hastanın çekim sırasında hareket etmemesi çekimin netliği açısından kritik önem taşır. Çekim sırasında hasta odada yalnız kalır ancak sorumlu tekniker hastayı rahatça görebileceği bir konumda bulunur. Ayrıca hastayı duyabilmesi ve konuşabilmesi için gerekli sistem mevcuttur.

  • Kanser evresinin belirlenmesi
  • Kolorektal kanser taraması
  • İç organlardaki yaralanmalar ve iç kanamalar
  • Tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının vücuttaki konumu
  • Ameliyat, biyopsi veya radyasyon tedavilerinin planlanması
  • Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve karaciğer kitleleri gibi hastalıkları belirlenmesi
  • Kemik direncinin ölçülmesi
  • Kanser tedavisi gibi bazı tedavilerin etkinliğinin izlenmesi
  • Kemik kırıkları, bozuklukları veya kemik tümörleri
  • Böbrek ve mesane taşları
  • Biyopsi veya iğne aspirasyonu gibi belirli girişimsel işlemlerde görsel yardım sağlanması
  • Ülseratif kolit ve sinüzit gibi enflamatuar hastalıklar

  Hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki tercih edilmemektedir. Bunun yerine radyoloji hekiminiz size başka görüntüleme teknikleri önerecektir. Tetkik öncesi var olan hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır. Kapalı alanda kalma korkusu olan hastalarımız da bu korkularını hekimleri ile paylaşmalıdır. Kalp pili veya ilaç pompası gibi vücutta takılı olan cihazlar varsa kesinlikle bununla ilgili  hekime bilgi verilmelidir.

  • Yumuşak dokuların daha net gözlemlenebilmesi için bazı durumlarda ilaçlı tomografi tercih edilebilir.
  • İlaçlı tomografide tetkikin türüne bağlı olarak ağız yoluyla veya damardan hastaya kontrast madde verilmektedir.  Yemek borusu veya mide taranacaksa kontrast madde içeren sıvı hastaya içirilebilir.
  • İlaç garip bir sıcaklık hissi ve ağızda metalik bir tat yaratabilir.
  • Bağırsaklar taranması sırasında rektuma kontrast madde yerleştirilebilir.
  • İlaçlı tomografinin ardından hasta bir süre gözlem altında tutulur. Verilen kontrast maddenin idrar yoluyla atılması beklenmektedir.
  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar