Manyetik Rezonans Görüntüleme yani kısaca Mr; radyo dalgaları eşliğinde hastalardan görüntü elde edilerek oluşabilecek hastalıkların teşhisi ve tedavi yönteminin belirlenmesinde oldukça etkin rol oynayan görüntüleme tekniğidir. Çok güçlü manyetik dalgalar içermektedir ve hastalardan çekim öncesi metal içerikli eşyaların çıkarılması istenmektedir. Mr, çekim esnasında hastalara hiçbir şekilde zarar vermemekle beraber, çoğu hastalıkların teşhisi için büyük önem taşımaktadır. Mr çektirecek olan hastalar için mr çekimi korkulacak seviyede olabilmektedir hele ki daha önce bu işleme tabi tutulmamışlarsa korkuları bir o kadar da artmaktadır. Mr çekimi korkulacak bir operasyon olmayıp kısa sürede sonuçlarının çıktığı bir görüntüleme yöntemidir. Hastalar mr çekimi öncesi internet ortamında çekimin nasıl yapıldığı, ne kadar sürede tamamlandığı ve hangi durumlarda uygulandığı hakkında araştırma yapmaktadırlar.

Bu yazımızda kardiyak emarın ne olduğu, hangi durumlarda çekildiği, nasıl çekildiği ve zararlı olup olmadığı konusunda ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Kardiyak MR ( kardiyak emarı ) nedir?

Kardiyak mr; radyo dalgaları kullanılarak kalbin detaylı görüntüsünün elde edilmesini amaçlayan, kalpte oluşmuş ya da oluşacak olan hastalıkların ve anormal durumların teşhisi ve tedavi yönteminin belirlenmesinde etkili rol oynayan bir tanı yöntemidir. Doğuştan gelen kalp ve aort hastalıklarının EKG çekiminde net görüntüsü elde edilmemesinin ardından kardiyak emara başvurulmaktadır.

Kardiyak emarı hangi durumlarda çekilir?

Kardiyak emarının en sık tercih edildiği durumlardan bir tanesi kalp yetersizliğidir. Kardiyak emar; kalp yetersizliğinin derecesinin, doğuştan gelen kalp hastalıklarının, kalp kapakçığı hastalıklarının ve koroner arter hastalıklarının varlığında ve teşhisinin konulmasında kullanılan görüntüleme tekniğidir. Kardiyak emar bu saydığım hastalıkların varlığında kullanılır. Bunların yanında çarpıntı, baş dönmesi, ritim bozukluğu ve bayılma gibi durumlarda da başvurulmaktadır.

Kardiyak emarı nasıl çekilir?

Kardiyak emarı çekim öncesi hastanın tıbbi hikâyesi ayrıntılı olarak alınmaktadır. Hastanın üzerindeki metal içerikli eşyalar çıkartılmaktadır. Kardiyak mr, oldukça özen isteyen ve titiz çalışılması gereken bir işlemdir. Hastaya kontrast madde verilmesi için damar yolu açılır ve ardından hasta kardiyak mr masasına alınmaktadır. Kardiyak emar masası orta kısmında hastanın yer almasına uygundur. Hastanın kalbine elektrotlar yerleştirilmekte ve kalp atım hızı kaydedilmektedir. Çekim esnasında hastaya nefes komutları verilmekte ve hareketsiz kalması istenmektedir. Yaklaşık olarak 50- 60 dakika arası süren bu işlem hastaya herhangi bir acı ve ağrı vermemektedir. Sonuçlar radyoloji doktoru tarafından okunup onaylanıp teşhis ve tedavi yöntemi belirlenmektedir.

Kardiyak emarı zararlı mı?

Hastalar tarafından kardiyak emarın zararlı olup olmadığı şüphe taşımaktadır. Bütün mr çeşitlerinde olduğu gibi kardiyak emarında da ağrı ve acı olmamakla birlikte herhangi bir zarar teşkil etmemektedir. Sonuç olarak kardiyak emarı hastaya zarar vermemektedir, aksine oluşmuş ya da oluşacak hastalıkların teşhisinde büyük rol oynamaktadır.

Kardiyak Mr çekimi ne kadar sürer?

Kardiyak Mr radyo dalgaları eşliğinde kalbin anormal durumlarını anlamak ve tedavi yönteminin belirlenmesi adına uygulanan bir görüntüleme yöntemidir. Kalp ile ilgili hastalıkların belirlenmesinde ilk aşama EKG çekimi olsa da bazı durumlarda EKG çekimi sırasında hastalıklar net anlaşılmayabilir ve kardiyak Mr sistemine başvurulmaktadır. Kardiyak Mr’a kişilerde doğuştan gelen ya da sonradan edinilen kalp yetersizliği durumlarında başvurulmaktadır. Bunun yanında çarpıntı, bayılma, baş dönmesi, ritim bozukluğu durumlarında da kardiyak Mr çekilmektedir. Kardiyak Mr çekimi öncesi diğer görüntüleme yöntemlerinde olduğu gibi metal içerikli eşyalar çıkarılmalıdır. Manyetik rezonans cihazları eşliğinde hastanın şikayet ettiği durum gözlenir ve görüntüleme işlemi sonrası tedavi yöntemi belirlenmektedir. Kardiyak Mr çekimi öncesi özellikle bilinmesi gereken tek şey hastanın tıbbi geçmişidir. Hastanın böbrek fonksiyonları, alerjik durumları, kalp pili, protez ve gebelik durumları detaylı bir şekilde araştırılmalı ve Mr çekimi öyle yapılmalıdır. Kardiyak Mr ilaçlı veya ilaçsız olarak uygulanmaktadır ve ilaçlı Mr çekilecekse öncelikle hastaya damar yolu açılır. Kardiyak Mr için hastanın masaya sırt üstü uzanması istenilir. Ardından kalbin üzerine atışların dinlenmesi için elektrotlar yerleştirilmektedir. Çekim esnasında ara ara hastanın nefesini tutması gerekir ve bu nefes tutma süreleri 10-20 saniye arasıdır. Ayrıca Mr çekimi işlemi boyunca hareketsiz kalması çekim işleminin tekrar edilmemesine ve sağlıklı bir çekim işlemi olmasına olanak sağlamaktadır. Kardiyak Mr çektirecek olan hastalar sonuçlarını düşündükleri kadar işlemin ne kadar süreceği konusunda da düşünce sahibidir. Kardiyak Mr çekimi yaklaşık olarak 50-60 dakika gibi bir süre içerisinde tamamlanmaktadır.

Bu yazımızda kardiyak Mr çekimi ne kadar sürer, kardiyak Mr sonuçları ne kadar zamanda çıkar, kardiyak Mr’ da neler belli olur, kardiyak Mr ile hangi hastalıklar teşhis edilir ve kardiyak Mr fiyatları ne kadar sorularına cevaplar vereceğiz.

Kardiyak Mr sonuçları ne kadar zamanda çıkar?

Kardiyak Mr çektirecek olan hastaların çektirmeden önce düşündükleri ilk şeylerden biri Mr’ın ne zaman sonuç vereceğidir. Kardiyak Mr sonuçları 1 hafta ile 10 gün arasında çıkmaktadır. Mr sonuçları sonuç verdiği andan itibaren bir radyoloji uzmanı tarafından değerlendirilir ve sonuca uygun tedavi planı hazırlanır.

Kardiyak Mr’ da neler belli olur?

Kardiyak Mr, adı üzerinde olduğu gibi kalpte meydana gelen yada meydana gelebilecek hastalıkların teşhisi adına uygulanmaktadır. Kardiyak Mr’da, ritim bozukluğu, kalp yetersizliği, kalp krizi, çarpıntı ve diğer tüm kalp hastalıkları belli olmaktadır.

Kardiyak Mr ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Kardiyak Mr, çoğu hasta için önceden bu konu ile ilgili bilgi sahibi olmayan hastalar tarafından şüphe uyandıran ve korkutan bir durum olabilmektedir. Kardiyak Mr aksine hastalar için zararlı bir yöntem değil onların hastalıklarının bir nevi tedavi aşamasıdır. Bu görüntüleme yöntemi, kalbin hayati bir organımız olması dolayısıyla hayatımızda çok çok büyük öneme sahiptir, ve kalpte süregelen hastalıkların teşhisinde de büyük önem taşımaktadır.

Kardiyak Mr fiyatları ne kadar?

Kardiyak Mr fiyatları, hastanın sağlık durumuna ve çekimin yapılacağı hastaneye göre değişkenlik göstermektedir. Kardiyak Mr, Mr fiyatları, kardiyak Mr fiyatları hakkında detaylı bilgi için hastanemiz radyoloji servisi ile iletişime geçebilir, whatsapp hattımızdan bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  MANYETİK REZONANS ( MR )

  Manyetik Rezonans ( MR )Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen incelemelerinin aksine, MR’da X ışını kullanılmadığından hiç radyasyon riski bulunmamaktadır. Hastanemizde  1.5 TESLA KAPALI MR cihazı kullanılmaktadır.

  Cihazın hastanın içine girdiği tünelinin  çapı 70 cm olup standart MR cihazlarından daha  geniştir ve  özel ışıklandırması sayesinde oldukça ferahtır. Dolayısıyla hasta, bütünüyle cihazın içine girme hissinden ve dar alanda kalma korkusundan kurtulur. Ayrıca Quite Suite ( Sessiz MR ) özelliği ile hastaya daha konforlu bir çekim sağlanır. Tarama işleminin çoğu hastanın kafası cihazın dışındayken gerçekleştirilir. Ayrıca hekim ya da tekniker sürekli olarak hastayla iletişim halindedir. Geniş tünel çapı sayesinde 200 kg’a kadar olan hastalarda başarıyla çekim yapılabilmektedir.

  MR çekim sürecinde, MR’ı çekilecek hastaya önlük giydirilir. Üzerinde bulunan saat, kolye, küpe ve yüzük gibi tüm metalleri çıkarması istenen hasta, MR cihazına uzanır. Tekniker, başını sabit tutmasını sağlayacak aparatı ayarlar. Kulaklık takılan hasta, bu yolla içerideki ekiple konuşarak onlardan gelen komutlara göre hareket eder. Hastanın sıkıntısı olduğunda bunu teknik ekibe bildirebilmesi için hastanın eline bir buton verilir. Daha sonra hasta MR cihazının içine alınarak çekim işlemine başlanır.

  Merkezimizden Fotoğraflar