Kemikler iskelet sistemini oluşturan kalsiyum ve minerallerden oluşan yapılardır. Bebeklik döneminden itibaren kemik yapısında hızlı bir gelişme görülür. Yirmili yaşların sonlarında yavaşlayan kemik yapımı, yıkım süreci ile eşitlenir. Bu yaşlardan itibaren kalsiyum içeren gıdaların alınması ve kemik kütlesinin korunması gerekmektedir. Dengesiz beslenme ve yaş ilerlemesi birleştiğinde kemik erimesi olarak adlandırılan osteoporoz hastalığı ortaya çıkar. Bu yazımızda kemik erimesi nedir, kemik erimesi belirtileri nelerdir, kemik erimesi neden olur, kemik erimesi nasıl teşhis edilir sorularına cevaplar vereceğiz.

Kemik erimesi (osteoporoz) nedir?

Kemikler kalsiyum, kollajen lifleri ve diğer minerallerde oluşan bir yapıdır. Yaşlanma ile birlikte bu yapının güç kaybederek dayanıksız hale gelmesi normal karşılanmaktadır. Ancak kemik erimesi ile kemik yapısının yoğunluğunda ciddi düşüş meydana gelerek çok kırılgan kemikler ortaya çıkmaktadır. Kemik erimesi çoğunlukla kendini bir çatlak veya kırık olduğu durumlarda gösterir. Kemik erimesine bağlı kırıkların en çok görüldüğü kemikler; bilek, kalça ve omurga kemikleridir. Düzenli kemik tarama testi ile de tespiti mümkündür. Kemik erimesi teşhisi konulmasa bile kırk yaş üzeri kişilere en fazla beş yılda bir düzenli kemik yoğunluğu ölçümü yapılması önerilmektedir. Kemik tarama testinin ne olduğu hakkında bilgi almak için kemik tarama testi nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Kemik erimesi belirtileri nelerdir?

Kemik erimesi gelişmeye başladığı ilk safhalarda genellikle bir belirti vermez. Kemik yoğunluğunun azalması ile birlikte boy kısalması, kamburlaşma, bel ağrısı gibi belirtiler görülebilir. En önemli belirtisi basit düşme ve hareketlerde bile ortaya çıkabilen çatlak ve kırıklardır. İlerleyen yaşlarla birlikte kemik erimesinin belirti vermesine ihtiyaç duymadan, kişiler fizik tedavi ve rehabilitasyon doktorlarına görünerek kemik yoğunluğu ölçümü yaptırmalıdır.

Kemik erimesi neden olur?

Kemik dokusu yirmili yaşlara kadar maksimum büyüme ve gelişme gösterse de bu yaşlardan itibaren de sürekli bir gelişim içerisindedir. Kemik dokusunun yenilenmesi, kemik yıkımından az olduğu ilerleyen yaşlarda dengeli beslenme ile kemik kütlesinin korunması gerekmektedir. Kemik erimesinin sebepleri arasında; kalsiyum açısından yetersiz beslenme, ilerleyen yaş, genetik yatkınlık, hormon eksiklikleri, alkol ve sigara kullanımı bulunmaktadır.

Kemik erimesi teşhisi nasıl konulur?

Kemik erimesinin kendini ortaya çıkardığı en önemli belirti çatlak ve kırıklardır. Çatlak veya kırık şikâyeti ile ortopedi servislerine başvuran orta ve ileri yaştaki hastalarda kemik erimesi hastalığından şüphe edilerek kemik tarama testi olarak da bilinen kemik yoğunluğu ölçümü yapılarak osteoporoz teşhisi konulur.

Kemik erimesi tespit edildikten sonra tedavisi yapılabilen ve kontrol altında tutulabilen bir hastalıktır. Ciddi kırıklar yaşanmadan tespit edilerek tedavisine başlanması önemlidir. İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman hekimler ile kemik erimesi tedavisi imkânı sunuyoruz. Kemik erimesi, kemik erimesi tedavisi, kemik yoğunluğu ölçümü, kemik tarama testi ve kemik tarama testi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz fizik tedavi ve rehabilitasyon servisinde bulabilirsiniz.

Merkezimizden Fotoğraflar