Kemik ölçümü ne zaman yapılmalıdır?

Kemik tarama testi olarak da bilinen kemik yoğunluğu ölçümü kemik mineral durumunun tespiti, kemik hastalıklarının tanı ve tedavi sonuçlarının görülmesini sağlayan tanı yöntemidir. Kemik yoğunluğu ölçümü için bazı hastalık öyküleri olan veya belli yaş gruplarındaki kişilere kemik yoğunluğu ölçümü yaptırmaları önerilmektedir. Bu yazımızda kemik yoğunluğu ölçümü ne zaman yapılmalıdır, kimler periyodik kemik yoğunluğu ölçümü yaptırmalıdır, kemik erimesinin belirtileri ve önlem olarak yapabilecekleriniz hakkında bilgiler vereceğiz. Kemik yoğunluğu ölçümünün ne olduğu hakkında bilgi almak için kemik yoğunluğu ölçümü nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Kemik yoğunluğu ölçümünün ne zaman yapılması gerektiğini bulabilmek için kemik erimesi hastalığının ne zaman başladığı, belirtileri ve kimlerin risk grubunda olduğunu bilmeniz gerekir.

Kemik erimesi ne zaman başlar?

İnsanda kemik dokusunun üretimi bebeklik döneminden başlayarak sürekli devam eder. Kemik üretimi yirmili yaşlarda yavaşlar. Kemik üretimi olurken aynı zamanda bu üretilen kemik hücreleri için yıkım da söz konusudur. Özellikle kadınlarda belli bir yaştan sonra kemik yıkım süreci, kemik üretim sürecini geçer. Kemik yıkımı, kemik üretiminden fazla olduğunda kemik dokusunda mineral ve doku kayıpları oluşur. Bu süreç kemik erimesi olarak bilinmektedir. Kemik erimesi hastalığı hakkında ayrıntılı bilgi almak için kemik erimesi nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Kemik erimesini sadece yaşlanma ile açıklamak doğru olmaz. Kemik erimesinin sebepleri yetersiz ve dengesiz beslenme, alkol ve sigara kullanımı, hormon bozuklukları, hormon düzenleyici ilaçların sık kullanımı, hareketsiz yaşam tarzı ve kemik erimesine genetik yatkınlık olabilir.

Özellikle kadınlarda menopoz dönemi ve sonrasında kemik erimesinin gelişmesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Erkeklerde kemik erimesi olur mu?

Kemik erimesi sadece kadınlara has bir hastalık değildir. Erkeklerde de kemik erimesi görülebilmektedir. Kalsiyum mineralinin ileri yaşlarda kadınlarda daha fazla eksikliği hissedilse de erkeklerde de kemik erimesi görülmektedir.

Kemik erimesini önlemek mümkün mü?

Kemik erimesi sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Ciddi bir kırık oluşmadan gerekli kontroller yapılmadığı takdirde hissedilmeyebilir. Kemik erimesini ilk evrelerinde tespit edebilmek ve gerekli tedavilerin yapılarak düzenli kontrollerle önüne geçmek ise mümkündür. Günümüz modern tıp imkânları ile kemik yoğunluğu ölçümü yapılarak kemik dokusundaki mineral eksiklikleri ve kemik dokusu kaybı tespit edilerek erken evrede tedaviye başlanılabilmektedir.

Kimler kemik yoğunluğu ölçümü yaptırmalıdır?

Kemik yoğunluğu ölçümü sürekli gerçekleşen kırık ve çatlak durumlarında yapılarak kırık veya çatlağın kemik dokusundaki azalmalardan kaynaklanıp kaynaklanmadığı tespit edilmelidir. Kırık ve çatlak olmasına bakılmaksızın hekimler tarafından risk grubundaki kadınlarda kırk, erkeklerde elli yaşından sonra periyodik olarak beş yılda bir yapılması önerilmektedir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde son teknoloji bilgisayarlı tomografi cihazlarımız ile doğru ve güvenilir sonuçlar veren QCT yöntemiyle kemik yoğunluğu ölçümü imkanı sunmaktayız. Kemik yoğunluğu ölçümü, QCT ve kemik yoğunluğu ölçümü fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz radyoloji servisinde bulabilirsiniz. Kemik yoğunluğu ölçümü hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Merkezimizden Fotoğraflar