Kemik dokusunun ve içerdiği minerallerin yoğunluk seviyesini ölçmek kemik erimesi gibi kemik rahatsızlıklarının tanı ve tedavisi sırasında kullanılan kemik yoğunluğu ölçümü; kemik tarama testi, kemik testi, qct, kemik dansitometrisi ve kemik ölçümü gibi isimlerle bilinmektedir. Kemik yoğunluğu ölçümü kemik minerallarindeki azalmanın tespiti ile kemik rahatsızlıklarını erken evrede tespit edebilmek için kullanılan en iyi tanı yöntemlerinden biridir. Bu yazımızda kemik yoğunluğu ölçümü ile ilgili en çok sorulan sorular ve merak edilenlerle ilgili bilgiler vereceğiz. Kemik yoğunluğunun ne olduğu hakkında bilgi için kemik yoğunluğu ölçümü nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Kemik yoğunluğu ölçümü hakkında en çok merak edilenler nelerdir?

Kemik tarama testi kemik hastalıklarının tespiti için kullanılan oldukça popüler bir tanı yöntemidir. Kemik yoğunluğu ölçümü hakkında hastalarımızın muayene sırasındaki soruları ve internet aramaları göz önüne alındığında kemik tarama testi hakkında en çok sorulan soruların kemik yoğunluğu ölçümü nasıl yapılır, kemik yoğunluğu ölçümü zararlı mı, kemik yoğunluğu ölçümü nerede yapılır soruları olduğu görülmektedir.

Kemik yoğunluğu ölçümü nasıl yapılır?

Kemik yoğunluğunun ölçülmesi için günümüzde kullanılan en çok kullanılan yöntemler QCT ve DEXA teknikleridir. QCT yöntemiyle kemik dansitometrisi bilgisayarlı tomografi cihazları ile vertebra ve femur kemiklerinin yoğunluğunun düşük x ışını ile ölçülmesi yöntemiyle yapılır. Dexa yönteminde dexa cihazı ile gönderilen x ışınlarının kemik ve yumuşak doku tarafından emilimi hesaplanarak kemik yoğunluğunun ölçülmesi sağlanır. Verdiği daha doğru sonuçlardan dolayı QCT yönteminin DEXA yöntemine göre avantajları vardır.

Kemik yoğunluğu ölçümü zararlı mı?

Kemik yoğunluğu ölçümü için kullanılan x ışını miktarı QCT ve DEXA yöntemlerinde oldukça düşük olup sağlığa zarar verecek boyutlarda değildir. Kemik erimesi gibi rahatsızlıkların tespit edilmemesi halinde karşılaşılacak ciddi kırıklardan kaçınmak kemik taraması testi düzenli olarak yaptırılmalıdır. Kemik erimesi hakkında bilgi almak için kemik erimesi nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Kemik yoğunluğu ölçümü nerede yapılır?

Kemik yoğunluğu ölçümü, kemik taraması yapan hastaneler tarafından radyoloji birimlerinde yapılmaktadır. Kemik yoğunluğu ölçümünü ortopedi, fizik tedavi, kadın hastalıkları ve doğum bölümleri doktorları talep ederler. Radyoloji uzmanları gözetiminde yapılan kemik taraması testi radyoloji doktoru tarafından incelenip rapor halinde isteyen birime yönlendirilir.

Kemik yoğunluğu ölçümüne hangi bölüm bakar?

Kemik yoğunluğu ölçümü yaptırmak isteyen kişilerin en çok sorduğu sorulardan biri de kemik yoğunluğu ölçümü için hangi doktora görünmem gerekir olmaktadır. Hastanemizde kemik yoğunluğu ölçümü radyoloji birimi tarafından yapılmakta olup hem kendi birimlerimiz tarafından istenen tetkikler hem de başka hastane doktorları tarafından istenen kemik yoğunluğu ölçümü tetkikleri çalışılmaktadır. Kemik yoğunluğu ölçümü yaptırmanız önerilmiş ise radyoloji birimimize direkt başvuru yapabilirsiniz. Bu durum dışında kemik rahatsızlıkları için fizik tedavi ve ortopedi birimleri, menopoz için kadın hastalıkları ve doğum polikliniklerimize başvurabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde son teknoloji bilgisayarlı tomografi cihazlarımız ile hijyenik hastane ortamında kemik yoğunluğu ölçümü imkanı sunmaktayız. Kemik yoğunluğu ölçümü hakkında merak ettikleriniz ve kemik yoğunluğu ölçümü fiyatları hakkında bilgi için hastanemiz radyoloji servisinde ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Sorularınız için ayrıca telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Merkezimizden Fotoğraflar