alerji testi

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Alerji Testleri

  Alerji, kişilerin vücudunda belirli bir maddeye karşı verilen aşırı reaksiyonlardır. Normalde insan vücuduna zararlı maddelere karşı vücudu koruyan bağışıklık sistemi, bu kişilerde zararı olmayan maddelere de aşırı tepki vermektedir. Bu duruma alerji, bu duruma sebep olan maddelere de alerjen denmektedir.

  İnsan vücudu bir alerjene maruz kaldığında çeşitli semptomlar ortaya çıkmaktadır. Bu semptomlardan en bilineni kızarma, kaşınma, kabarıklık, gözlerde kaşıntı ve hapşırmadır. Alerji durumları en çok mevsim değişikliklerinde ortaya çıkar. Ayrıca belirli bir gıda alındığında, bir maddeye sürtünüldüğünde veya bir alerjenle aynı ortamda bulunulduğunda da bu semptomlar ortaya çıkabilmektedir.

  Alerji testleri insan vücudunda aşırı reaksiyona neden olan bu maddelerin ortaya çıkarılmasına ve kişinin bu maddelerden uzak bir yaşam sürmesine yaramaktadır.

  Kan, vücut tarafından bir alerjik reaksiyon sonucunda üretilen immünoglobülin E (IgE) antikorları bakımından test edilir. Eğer kandaki IgE antikorlarının seviyesi yüksekse ve hastada ilişkili semptomlar gözlemleniyorsa bu iki bulgu alerji teşhisin doğrulanmasına yardımcı olacaktır.

  Bu işlemde hastanın koluna alerjiye neden olabilecek maddeleri içeren sıvılar damlatılmaktadır. Derinin verdiği reaksiyona göre alerjen olan ve olmayan maddeler birbirinden ayrılır.

  Alerji testlerinde çok nadir de olsa istenmeyen aşırı reaksiyonlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle gereken tüm tıbbi tedbirler alınarak, uzman ellerde bu işlem gerçekleştirilmelidir.

  Bu test her yaşta bireye başarıyla uygulanabilmektedir. Herhangi bir yaş sınırı yoktur. Ancak yenidoğanlara bu test uygulanmamaktadır.

  Testlerin uygulanmasında standartlar aynıdır. Ancak alerjen panelin içeriği hastanın klinik bulgularına ve alerjenlerin cinsine göre değişebilmektedir.

  Alerji testinde alınan sonuçlar her zaman kesin alerji tanısı koymaya yeterli olmayabilir. Derinin verdiği reaksiyon, derinin hassaslığından kaynaklı olabilmektedir. Aynı zamanda hastanın şikayetleri pozitif reaksiyon veren alerjenden kaynaklanmıyor olabilir. Bu durumda test sonuçlarını değerlendiren uzmana büyük iş düşmektedir. Bu nedenle bu test her zaman uzmanlar tarafından yapılmalı ve değerlendirilmelidir.

  Merkezimizden Fotoğraflar