Dişler teli tedavisi, dişlerin ağız içerisinde anormal şekilde çıkması sonucunda uygulanan tedavi yöntemidir. Ortodonti tarafından yapılan diş teli tedavisi, dişleri zaman içerisinde yerine getirerek daha düzgün görünmesini ve işlevsel olmasını sağlar. Kişilerin özgüvenini de aşağıya çeken yapısal bozukluk tedavi ile birlikte

Diş teli tedavisi ile yalnızca diş çarpıklıkları düzelmez. Aynı zamanda ağız içerisindeki iskelet bozuklukları da giderilir. Dolayısıyla oldukça önemli bir tedavi olması nedeni ile mutlaka iyi bir uzmandan konu hakkında destek alınması gerekiyor.

Diş teli tedavisinde birkaç yöntem uygulanmakta olsa da halk arasında her zaman dişlerin üzerinde yer alan teller ile tedavi yapıldığı düşünülmektedir. Teller takıldıktan sonra zamana bırakılan ve tedavi süreci diğer rahatsızlıklara göre uzun süren tel tedavisi, sonucunda etkili olmayı başarmaktadır.

Diş teli tedavisi iyileşme süreci ne kadar sürer?

Yapısal olarak bozuk olan dişlerin üzerine eklenen diş telleri, güç uygulamak sureti ile dişlerin doğru pozisyona gelmesini sağlar. Kalıtsal ya da farklı sebeplerden dolayı yamuk, bozuk çıkan ve hatta hiç çıkamayan dişler bu tedavi yöntemi ile çözülür.

Diş teli tedavisinin uzun sürdüğü bir gerçektir. Teller takıldıktan sonra hastanın doktor tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmesine de bağlı olarak 18 ila 24 ay arasında tel takma süreci oluşabilir. Ancak genel tedavi süresi 8 ila 30 ay arasındadır. Bu süreyi elbette hastanın dişlerinin bozukluğu ve tedaviye ne kadar zamanda olumlu yanıt verdiği gibi etkenler değiştirebilir.

Diş teli tedavisi aşamaları nelerdir?

Her rahatsızlık gibi diş tedavilerinin de aşaması vardır. Bu tedavi tel ise daha da uzun sürmektedir. Öncelikle muayene olmanız gerekmektedir.  Bu aşamada uzman diş hekimimiz en doğru tedavi sürecini açıklar.

Muayene (Ön Hazırlık): Bu noktada ortodontistiniz dişlerinizin durumuna bakar. Bozukluk düzeyini tespit eder ve tedavinin nasıl olacağı ve ne kadar süreceği konusunda size bilgi verir.

Diş Telinin Takılması: Diş telinin takılması ile birlikte tedavi süreci başlar. Bu noktadan sonra tamamen doktor tavsiyesine göre hareket edilmesi süreyi ciddi ölçüde azaltabilir.

Periyodik Düzeltme: Doktorunuza yapacağınız rutin ziyaretlerle kontrol edilen diş telleri, şekle göre yeniden düzeltilebilir. Dolayısıyla doktor kontrollerini aksatmadan sürdürmelisiniz.

Diş teli iyileşme sürecinde yenilebilecek gıdalar nelerdir?

Diş teli takılıyken sert ve aşırı yumuşak gıdalar tavsiye edilmez. Özellikle sakız ve lokum gibi dişe yapışan ve tellere zorluk çıkartan yiyecekler kesinlikle yasaktır. Bunun yanı sıra elma, kuruyemiş, biftek vb. gıdaların da bu süreç içerisinde tüketimi azaltılmalıdır.

Diş teli takıldıktan sonra düzelme ne zaman olur?

Diş teli takıldıktan sonra ilk düzelme belirtileri birkaç ay içerisinde gerçekleşir. Bu aynı zamanda tedaviye de cevap verdiğiniz anlamına gelmektedir. Tedavi süreniz sona erdiğinde ise dişleriniz tamamen yerine oturur.

Dişler, yalnızca yemek ve içmek için değil, aynı zamanda konuşmak için de kullanılan önemli bir organ. Dolayısıyla sürekli olarak sağlıklı bir şekilde kalabilmeleri için devamlı bakım yapılması gereken dişlerde zaman zaman istenmeyen çarpıklıklar yaşanmaktadır. Bu duruma müdahale edebilmek ve dişleri sıralayabilmek için diş teli tedavisi uygulanmaktadır.

Diş ve ağız yapısının bozuk olması aynı zamanda çene kemiğinin de bozulmasına yol açmaktadır. Dolayısıyla diş teli tedavisi tek başına dişlerin düzeltilmesi anlamına gelmemektedir. Aynı zamanda ağız ve çevresinin de sağlığına kavuşturulmasına imkan sağlamaktadır.

Diş teli tedavisi genel olarak 18 ila 24 ay aralığında değişmektedir. Ancak çok bozuk olmayan ağızlarda daha kısa süreli tedavi de söz konusu olabilmektedir.

Diş teli tedavisi çene yapısını düzeltir mi?

Diş teli tedavisi, ortodonti olarak da bilinmektedir. Dişlerin yapısının bozuk olması çenenin de çarpık olmasına sebebiyet vermektedir. Çene konumunda oluşacak bozuklukla birlikte birçok aktivite rahat bir şekilde yapılamaz. Diş teli tedavisi ile birlikte bu sorunlar da ortadan kalkar. Diş yapısının bozukluğuna bağlı olarak gelişen baş bölgesinde meydana gelen eklem sorunları dişlerin yerine oturması ve doğal sırasını alması ile birlikte düzelme eğilimine girer. Öyle ki diş yapısındaki bozukluk zaman zaman vücudun farklı bölgelerinde çeşitli ağrılara sebep olabilmektedir. Bu bağlamda tel tedavisi sorunların çözümünde önemli bir etken haline gelebilir.

Diş teli tedavisi yüz şeklini değiştirir mi?

Diş teli tedavisi yüz şeklini kısmi de olsa değiştirme kabiliyetine sahiptir. Öncelikli olarak çenenin düzeltilmesi söz konusu olur. Çene doğal konumuna geldikten sonra dudakların da normalleşmesi gerçekleşir. Buna ek olarak yanaklar ve diğer yüz eklemleri de zaman içerisinde normalde bulunması gereken konumlara oturur. Dolayısıyla diş teli tedavisi öncelikli olarak ağız içini hedefler fakat zaman içerisinde yüzün farklı bölgelerini de içine alan kapsamlı bir tedavi olarak bilinir.

Diş teli kaç ayda bir sıkılır?

Diş telleri belirli periyotlarda sıkılması gereken yapıya sahiptir. Bunu da yalnızca ortodontist yapar. Bunun dışında kendiliğinden yapılması söz konusu olmadığı gibi hastaların da herhangi bir ayar yapmaması gerekiyor. 3 ila 5 hafta aralığında rutin diş doktoru ziyaretlerinde tellerin doğru pozisyon ve ayarlara getirilmesi gerekmektedir. Bu büyük bir hassasiyet ile yapılan işlemlerden birisidir. Çünkü biraz fazla sıkılması diş ve köklere zarar verebileceği gibi farklı bir soruna da yol açabilir.

Diş teli tedavisi acı ve ağrı yapar mı?

Diş teli yabancı bir madde olduğu için kişi ve vücut ister istemez yabancı karşılayabilir. Tellerin sıkı olması da ilk zamanlar kişilerde hafif de olsa ağrı oluşturabilir. Ancak bu durum kısa süre sonunda ortadan kalkar. Yaklaşık olarak 10 günün sonunda ağrının tamamen bittiği söz konusu olmaktadır.

Diş teli tedavisi, ağız ve diş sağlığını iyileştirmek ve estetik bir gülüş sağlamak amacıyla uygulanan önemli bir ortodontik müdahaledir. Dişlerin düzgün sıralanmasını, çene yapısının düzeltilmesini ve dişlerin fonksiyonel uyumunu hedefler. Bu tedavi süreci, çocukluktan yetişkinliğe kadar her yaş grubunda uygulanabilir ve modern ortodonti teknikleri sayesinde oldukça etkili sonuçlar elde edilir.

Diş Teli Tedavisi Öncesi ve Sonrası

Diş teli tedavisine başlamadan önce, uzman hekimler tarafından detaylı bir muayene yapılır ve hastanın diş yapısı, çene durumu ve genel ağız sağlığı değerlendirilir. Tedavi planı oluşturulmadan önce, röntgenler çekilir ve dişlerin mevcut durumu detaylı bir şekilde analiz edilir. Tedavi süresince düzenli kontroller yapılır ve dişlerin hareketi izlenir. Tedavi sonrasında ise dişlerin yeni pozisyonlarını koruyabilmesi için retainer adı verilen sabitleyiciler kullanılır. Diş teli tedavisi tamamlandığında, hastaların dişleri daha düzgün ve estetik bir görünüme sahip olur.

Diş Teli Ay Ay Değişim

Diş teli tedavisinde, her ay düzenli olarak yapılan kontroller ve ayarlamalar büyük önem taşır. İlk birkaç ay, dişlerin hareketine alışması ve hassasiyetin azalması için daha hafif ayarlamalar yapılır. Tedavinin ilerleyen aylarında ise dişlerin doğru pozisyona yönlendirilmesi için daha belirgin değişiklikler yapılır. Bu süreçte diş telleri sıkılır, lastikler eklenir veya çıkarılır ve gerekli görülen diğer müdahaleler uygulanır. Her ay yapılan bu değişiklikler sayesinde dişler yavaş yavaş istenilen konuma gelir. Tedavi süresi boyunca dişlerde belirgin bir düzelme gözlenir ve tedavinin sonuna yaklaşıldıkça dişler ideal pozisyonlarına ulaşır. Her ay yapılan bu düzenli değişiklikler, tedavi sürecinin etkinliğini ve başarısını artırır. Hastaların bu süreçte düzenli olarak kontrollerine gitmeleri ve uzman hekimlerinin tavsiyelerine uymaları, tedavi sürecinin sorunsuz ilerlemesini sağlar.

Diş Teli Lastiği Kaç Ay Takılır?

Diş teli lastikleri, tedavi sürecinin önemli bir parçasıdır ve dişlerin doğru konumlara yönlendirilmesinde büyük rol oynar. Diş teli tedavisinin başlangıcından itibaren belirli aralıklarla lastikler kullanılır. Bu lastikler, dişlerin ve çenenin istenilen pozisyona gelmesine yardımcı olur. Genellikle, diş teli lastiklerinin kullanım süresi tedavi planına ve hastanın ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. Bazı hastalarda sadece birkaç ay kullanılabilirken, bazı durumlarda tedavi süresinin büyük bir kısmında lastik kullanımı gerekebilir.

Diş Teli Çene Yapısını Düzeltir mi?

Diş teli tedavisi, sadece dişlerin düzeltilmesi ile sınırlı kalmaz; aynı zamanda çene yapısındaki bozuklukların da düzeltilmesine yardımcı olabilir. Çene yapısında meydana gelen bozukluklar, dişlerin yanlış konumlanmasına ve kapanış problemlerine yol açabilir. Diş telleri ve beraberinde kullanılan aparatlar, çene kemiklerine uygulanan hafif basınçlar ile zamanla çenenin doğru pozisyona gelmesini sağlar. Özellikle çocuk yaşlarda yapılan tedavilerde, çene yapısındaki düzelmeler daha hızlı ve etkili bir şekilde sağlanabilir. Yetişkinlerde ise çene yapısının düzeltilmesi daha uzun zaman alabilir ve bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ağız ve Diş Sağlığı

  Güzel bir gülümseme kadar insanı güzel gösteren başka bir şey yoktur. Parlak dişlere ve sağlıklı bir ağıza sahip olmanın yolu da ağzımıza gereken önemi göstermekten geçer.

  Dolgu, köprü, implant, diş eti hastalıkları , çapraşık diş tedavisi gibi her türlü diş hastalığının teşhis ve tedavisi kliniğimizde gerçekleştirilmektedir. Diş ünitelerimizde Avrupa’dan ithal son model cihazlarla muayene ve tedaviler yapılmaktadır. Hijyen ve sterilizasyona azami dikkat edilmekte, muayene aletleri tek tek paketlenerek sterilize edilmektedir.

  İmplant

  Diş eksikliği hem estetik hem de fonksiyonel olarak kişiye birçok problem yaratmaktadır. Kişi etkin bir çiğneme gerçekleştirememekte, ağız kapanışında yaşayabileceği sorunlar sonucunda çene ekleminde istenmeyen durumlar oluşabilmektedir. Sağlık problemlerinin yanında oluşan estetik dışı görüntü kişide özgüven kaybına yol açmaktadır.

  İmplant; eksik dişlerin yerine konması amacıyla çoğunlukla vida şeklinde olan, çene içine yerleştirilen yapay bir diş köküdür. İmplantlar genellikle titanyumdan yapılmaktadır. Titanyum implantlar yüksek doku uyumu nedeniyle yüksek başarı oranına sahiptir. İmplant, tek diş eksikliğinden hiç dişi olmayan hastalara kadar çok geniş bir yelpazede uygulanabilir olduğu için diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

  İmplant işlemi iki aşamadan oluşmaktadır. Daha ileri cerrahi uygulama gerektiren durumlar haricinde standart bir implant uygulamasında, ilk etapta implantın yerleştirileceği bölge lokal anesteziyle uyuşturulur. Ardından diş eti kaldırılarak daha önce belirlenmiş olan kemik kalınlığı ve yüksekliğine uygun olarak implant için kemikte yer hazırlanarak implant yerleştirilir. İkinci aşamada ise implantın çeneyle bütünleşmesi için bir süre beklenildikten sonra implantın üzeri açılır ve dişi taklit eden kısım yerleştirilerek protez işlemlerine başlanır.

  İmplantın vücut tarafından reddedilmesi söz konusu değildir. Ancak iyileşme döneminde ortaya çıkabilecek enfeksiyonlar, ağız hijyenine dikkat edilmemesi, aşırı alkol ve sigara tüketimi gibi etkenler implantın kemik ile birleşmesini engelleyebilir.

  Düzenli diş hekimi kontrolü ve iyi bir ağız hijyeni ile implantlarınızı uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

  Diş Beyazlatma

  Sararan dişlerinizden şikayetiniz varsa, dişlerinizin daha beyaz görünmesini istiyorsanız diş beyazlatma yöntemi ile bu soruna çözüm bulmak çok kolay. Bembeyaz dişlere sahip olmak için uygulanan diş beyazlatma işlemi (bleaching) özellikle son zamanlarda birçok kişinin tercihidir. Diş beyazlatma işlemi 2 şekilde yapılıyor. Bunlardan birincisi ofis tipi beyazlatma diğeri ise ev tipi beyazlatmadır.

  Beyazlatma işlemi öncesinde dişlerde mevcut olan dış kaynaklı renklenmeler (çay, kahve, sigara vb.) ve diş taşlarının uzaklaştırılması amacıyla diş temizliği yapılır. Ön dişlerde daha önceden yapılmış estetik dolgular varsa, beyazlatma sonrası bu olguların oluşacak renk farkı nedeniyle değiştirilmesi gerekebileceği unutulmamalıdır. Aynı şekilde dişin görünen yüzeylerinde çürük veya çürük başlangıçları varsa beyazlatma işleminden önce temizlenmelidir.

  Tüm hazırlıklar yapıldıktan sonra dişetlerine beyazlatma ajanının yumuşak dokuda meydana getirdiği yan etkilerin önüne geçmek için koruyucu tabaka (gingival bariyer) uygulanır ve ışık kaynağı kullanılarak sertleştirilir.Sonrasında beyazlatma ajanı dişler üzerine sürülerek ışın kaynağına tabi tutulur.

  Bu işlem 15 er dakikalık 3 seans şeklinde uygulanır.Tüm işlem yaklaşık 1 saatte tamamlanır.

  Ofis tipi diş beyazlatma tek seferde bitmesi sebebiyle ev tipi beyazlatmaya göre daha avantajlıdır. Ayrıca işlemin hekim tarafından yapılmasıyla yanlış uygulamaların önüne geçilip daha kontrollü ve doğru bir uygulama yapılmasına imkan verir.

  Fakat ofis tipi beyazlatmada dişlerin sadece görünen yüzeyleri beyazlatılabilmektedir.

  Uygulama sonrası dişlerin rengi 2 ile 3 tona kadar açılabilmektedir. Ancak bunun kişiden kişiye göre değişebileceği unutulmamalıdır.

  Ev tipi beyazlatma, bir hekimin talimatları doğrultusunda kişinin evde kendi kendine uygulayabildiği beyazlatma yöntemidir.

  Bu işlem öncesinde de öncelikle diş temizliği yapılır.

  Hastadan alınan ölçü ile kişiye özel bir aparey (kalıp) hazırlanır.

  Hasta kendisine tüp şeklinde verilen beyazlatma ajanını bu apareyin içerisine koyarak 3-4 gün arayla en az 4 saat olmak kaydıyla dişlerine uygular.

  Bu yöntemi özellikle of is tipi beyazlatmada istediği sonucu elde edemeyen kişilere pekiştirme olarak veya sürekli bir beyazlık isteyen hastalara öneriyoruz.

  1-Beyazlatma işlemi sonrasında 24 saat içinde elektrik çarpması, iğne batması şeklinde tarif edebileceğimiz hassasiyetler olabilir. İşlemden yarım saat önce ve işlem sonrasında alacağınız herhangi bir ağrı kesici bu hassasiyeti azaltacaktır.

  2-İşlem sonrası hassasiyeti attırabileceği için 24 saat süreyle çok sıcak-soğuk besinler tüketilmemelidir.

  3-Asitli yiyecek ve içecekler 24 saat boyunca tüketilmemelir. Aksi takdirde hassasiyetiniz daha çok artacaktır.

  4-Dişler günde en az 2 defa ve daha dikkatli temizlenmeye devam edilmelidir.

  5-Beyazlatma geri dönüşümü olan bir işlemdir. Bu nedenle özellikle işlem sonrasındaki 24 saat ve takibindeki bir kaç gün renklenmeye sebep olan ya da gıda boyası içeren yiyecek ve içecekler (çay,kahve,kakao,çikolata,salça,kırmızı şarap,renkli soslar,meyve suları vb. ) tüketilmemelidir.

  6-​Tütün ve tütün ürünleri (sigara,pipo vb.) diş rengi üzerinde olumsuz etki yaratacağından tüketimine dikkat edilmelidir.

  Tüm bu hususlara dikkat edilmediği takdirde diş renginiz kısa sürede eski haline geri dönebilir.

  Diş Eti Hastalıkları

  Ağız ve diş sağlığı bir bütün olarak düşünülmektedir. Bu nedenle dişlerin sağlığı kadar dişleri çevreleyen sert (kemik) ve yumuşak dokuların (diş eti) sağlığı da çok önemlidir. Diş eti hastalıklarının en önemli belirtisi kanamalardır. Kendiliğinden kanamaya başlayan diş eti ya da diş fırçası veya diş ipi kullanımı esnasında oluşan kanamalar diş etlerinin iltihaplı olduğunun göstergesidir.

  Şiş, kırmızı, düzensiz görünümlü dişeti, bunun yanı sıra dişlerin çevresini saran diş taşları, ağız kokusu, dişlerde sallanma veya uzama görüntüsü de dişeti hastalığı varlığının belirtisidir.

  Kırmızılaşan, şişen, düzensiz görünen dişeti, dişlerin çevresinde oluşan diş taşları, ağız kokusu, dişlerde sallanma ve uzamaya benzer görüntü de diş eti hastalığının varlığına işaret etmektedir.

  Dişlerde oluşan bakteri plakları diş eti sağlığını etkileyen en yaygın faktördür. Diğer etkenler ise sigara, stres, hormonal değişiklikler, genetik faktörler, kullanılan ilaçlar, diyabet gibi sistemik hastalıklar, yanlış uygulanan kaplama ve dolgulardır.

  Diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi (küretaj) tedavinin başlangıcıdır. İlerleyen vakalarda gingivoplasti, flep operayonları, kron boyu uzatma gibi ileri cerrahi teknikler uygulanır.

  DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ

  Diş taşı temizliği, diş hekimleri tarafından uygulanan en basit ve ağrısız tedavidir. Genellikle herhangi bir anesteziye gerek duyulmaz. Ancak ağrı eşiği düşük olan veya şiddetli dişeti çekilmesi olan hastalarda oluşabilecek hassasiyeti ortadan kaldırmak için lokal anestezi uygulanabilir. Böylece hasta işlem sırasında hiçbir sızı duymamaktadır.

  Hayır vermez. Diş taşı temizliğinde diş dokusu değil, diş yüzeyindeki yabancı oluşumlar (plak, diş taşı) temizlenir. Diş taşı temizliğinde kullanılan aletler diş yüzeyinde çiziklere yol açmamaktadır.

  Diş taşı temizliği esnasında çok düşük miktarda kanama olması doğaldır. Bu kanamanın miktarı o kadar azdır ki hasta genellikle bunun farkına dahi varmaz. İleri düzeyde diş eti hastalığı olan bireylerde kanama biraz daha fazla olabilir, ancak hiçbir zaman cerrahi işlemlerdeki gibi bir kanama olmaz.

  Diş taşları diş eti hastalıklarına neden olan en yaygın faktördür. Diş taşı temizliği, diş ve diş eti sağlığı bakımından kesinlikle uygulanması gereken bir tedavidir. Altı ayda bir yapılacak diş hekimi kontrollerinde, fırçanın ulaşamadığı ya da iyi fırçalanamayan bölgelerde oluşan diş taşları, hekim tarafından temizlenmelidir. Bunun hastaya hiçbir zararı olmamakla birlikte, sürekli diş taşı oluşumu görülen hastaların, diş hekiminin önerdiği aralıklarla bu işlemi yaptırması gerekmektedir.

  Dolgular, protezler, implantlar vb. diş tedavilerinden önce diş taşı temizliği yapılarak diş eti hastalığının tedavi edilmesi gerekmektedir.

  Diş taşı temizliği yapıldıktan sonra çok çabuk diş taşı oluştuğunu düşünüyorsanız, dişlerinizi doğru fırçalamıyor olabilirsiniz. Diş fırçalama şeklinizi gözden geçirmelisiniz. Diş taşı temizliğinin ardından doğru bakım ve fırçalamayla, arayüz bakımını da ihmal etmeyerek, diş taşı oluşumunun önüne geçmek sizin elinizdedir.

  Hasta çok sık diş taşı temizliği ihtiyacı duyuyorsa, bu ağız içi hijyeninin iyi olmadığı anlamına gelir. Diş hekimi belirli aralıklarla temizliyor diye kişinin üzerine düşen hijyen uygulamalarını yapmaması, diş taşı oluşumunu hızlandırır. Düzenli olarak diş taşlarını temizletmek yerine, dişleri temiz tutarak diş taşı oluşumunun önüne geçmek gerekmektedir. Doğru ve düzenli diş bakımı diş taşı oluşumunu engeller. Sadece diş bakımı iyi yapılmadığı için düzenli diş taşı temizliği yapılması tavsiye edilmemektedir.

  Bazen aşırı diş taşı olan ağızlarda temizlik sonrası büyük boşluklar hissedilebilir. Kök yüzeylerinin açığa çıkması nedeniyle hassasiyet oluşabilir. Böyle durumlarda hasta tedavinin fayda etmediğini ve daha kötü duruma geldiğini düşünebilir ancak bu yanlıştır. Bu vakalar, tedaviye geç kalınması nedeniyle oluşmaktadır.

  Diş taşı temizliği bir tedavi biçimidir. Bu nedenle sadece kozmetik bir işlem olarak düşünülmemelidir. Temizlenmeyen diş taşları dişeti hastalıklarına, bu nedenle de diş eti çekilmelerine, kötü ağız kokusuna ve dişlerin kendiliğinden dökülmelerine yol açabilmektedir.

  Porselen Lamina

  Lamina latinde yaprak demektir. Dişlerin kesilmeden sadece ön yüzlerinin 0.3-0.7 mm inceltilerek yapılan ve sağlam diş dokusunun en az kaybedildiği yöntemdir. Bu inceltilen alana porselen diş laminalarının yapıştırılma işlemidir.

  Beyazlatma ile sonuç alınamayan ileri derecede renkleşmiş dişlerde,

  Yapısal formu ve şekli kötü olan dişlerde,

  Ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama),

  Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,

  Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,

  Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) mükemmele yakın kozmetik bir alternatif olabilir.

  Çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede diş eti çekilmesinin mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz.

  Eğer diş etlerinizde bir tedavi veya estetik açıdan bir müdahale gerekmiyor ise 2-3 seansta yani 1 hafta içinde yeni bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

  İlk seans dişleriniz aşındırılmadan ölçüsü alınır ve çıkan modelde bir çalışma yapılır. Daha sonra dişler aşındırılır ve hassas bir ölçü materyali ile ölçü tekrarlanır. Bir sonraki randevunuzda ise laminalar dişlerinize uygulanır.

  Laminalar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Bunu da sebebi diğer yapıştırma sistemlerden daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmiş olmalarıdır. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

  0,3-0,7 mm lik aşındırma işlemi ile istenilen görünüş sağlanır. İşlem süresi ortalama 7-10 gün sürer.

  Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.

  Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediğiniz estetik özelliklere (renk, şekil gibi ) sahip olması porselen lamina ile yapılabilmektedir. Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme uygulanır. Diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mm ile sınırlıdır. Böylece hiç bir dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmaz.

  Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılır. Yani dişlere müdahalede bulunmadan önce, dişlerde oluşturulacak değişiklik tedavinin başında demo olarak gösterilebilir. Bu demoya mock-up denilir.

  Porselen yüzeyleri pürüzsüzdür bu nedenle sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.

  Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.

  Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Söz gelimi, yapışmış bir veneeri dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.

  Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

  Kanal Tedavisi (Endodonti)

  Dişin diş eti üstünde kalan ve ağız içinde görünür halde bulunan kısmına kuron, ağızda görünmeyen kemik içinde saklı kısmına ise kök adı verilmektedir. Her dişin kök sayısı kendine özgüdür. Dişin merkezinde kuron ve kök arasında yer alan bir bağ dokusu vardır. Bu doku dişe canlılık özelliği kazandıran kısımdır ve pulpa olarak adlandırılmaktadır. Diş siniri olarak da bilinen bu bölümle ilgili her sorunla ilgilenen bilim dalı endodonti’dir. Dişlerde oluşan derin çürükler, kırık ve çatlaklar, travma ve pulpada meydana gelen iltihaplar nedeniyle kök kanal tedavisi yapılabilmektedir.

  Pulpa bölgesinde oluşan enfeksiyonlar, diş çevresinde kızarıklık ve şişlik, çiğneme hassasiyeti, sıcak ve soğukta geçmeyen ağrılar şeklinde belirti verir. Bu belirtilerle bize başvuran hastalarımıza kanal tedavisi uygulayarak ilgili dişi ağızda tutmayı ve sağlıklı bir şekilde fonksiyon görmesini devam ettirerek implant veya köprü protezi gereksinimini ortadan kaldırmayı amaçlamaktayız.

  1. Lokal anestezi ile diş ve çevre dokuların uyuşturulması
  2. Çürük ve enfekte yapıların temizlenerek kök kanallarına giriş yapılması
  3. Kök kanal uzunluğunun apeks bulucu cihazlarla ve radyografi ile tespit edilmesi
  4. El aletleri ve döner aletler kullanılarak kök kanallarının şekillendirilmesi
  5. Enfekte mikroorganizmaların kanal içi dezenfektanlar kullanılarak uzaklaştırılması
  6. Kök kanallarının doldurulması ve üst kısmının restore edilmesi

  İlerleyen teknoloji ile birlikte kanal tedavisinde başarı oranı yükselmektedir. Doğru bir endikasyonla ve kurallarına uygun şekilde yapılan bir kanal tedavisinin başarı oranı %95’lerdedir. Komplikasyon riski her zaman olsa da unutmamak gerekir ki kanal tedavisi diş çekiminden önceki son başvurulacak yöntemdir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Dt. Bade Şenol
  Oluşturma Tarihi : 13.08.2023
  Güncelleme Tarihi : 01.06.2024

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  İçindekiler gizle