Hollywood diyeti nedir?

Fazla kilolar herkesin baş etmek zorunda kaldığı bir durumdur. Fazla kilolar kişilerin hem psikolojisini hem de sosyal yaşamını oldukça olumsuz etkileyecek düzeyde olmaktadır. Günümüzde tüm vücut tiplerine uygun özel olarak hazırlanmış çeşit çeşit diyet programları bulunmaktadır. Diyet çeşitlerinden biri olan Hollywood diyeti, oruç tutmaya yakın bir diyet programı olarak bilinmektedir.

Hollywood DiyetiHollywood diyeti; 30 günlük yapılmakta ve bu 1 aylık süreç içerisinde 16 kilo vermeyi amaçlamaktadır. Hollywood diyeti, diğer diyet türlerine göre daha kısa sürede kişi üzerinde etkisini göstermektedir. Diyet süresi boyunca hastada herhangi bir sağlık sorunu yaratmayan bu diyet programı, katı bir yiyecek yenilmeden sürdürülmektedir.

Diyet programı çoğu kişiye ağır gibi görünse de yapamam düşüncesini akıllara getirse de göründüğü gibi zor bir diyet programı değildir. Hollywood diyeti ile fazla kilo kaybı yaşansa da vücuttan sıvı kaybı olmamaktadır. Çünkü diyetin ilk günlerine sıvı detoksu ile başlanmaktadır. Hollywood diyeti uygulayacak olan kişiler öncelikle vücutlarını tam tamına tanıyan kişilerden oluşmalıdır. Diyetin günü gününe uygun olarak kullanılması halinde 12-16 kilo arasında kilo verilmesi mümkündür. Uygulayan çoğu kişi etkilerini kısa sürede görmektedir.

Bu yazımızda Hollywood diyeti nedir, Hollywood diyeti nasıl yapılır, Hollywood diyeti kimler için uygundur, Hollywood diyeti avantajları nelerdir, Hollywood diyetinde yenilebilecek gıdalar nelerdir ve Hollywood diyetinde yenilemeyecek gıdalar nelerdir sorularını detaylı olarak cevaplandıracağız.

Hollywood diyeti nasıl yapılır?

Hollywood diyeti 30 gün süren bir diyettir ve uygulayan kişiler her gün programa sadık kalarak ilerlemelidir. 30 günlük Hollywood diyeti programınızı almak için diyetisyenimize başvurabilirsiniz.

Hollywood diyeti kimler için uygundur?

Hollywood diyeti; herkese uygun bir diyet programı değildir. Diyet programı, hassas bünyeye sahip kişiler için önerilmemektedir. Katı gıdaların tüketiminin kesildiği bu diyette hamile ve emziren annelerin yer alması doğru bulunmamaktadır. Ayrıca akşam saatlerinden sonra bir şey yenilip içilmediği için de şeker hastaları Hollywood diyeti yapabilecekler arasına girmemektedir. Kalp hastası, daimi ilaç kullanan ve ağır hastalar da bu diyeti uygulayamazlar.

Hollywood diyeti avantajları nelerdir?

Hollywood diyeti, kısa sürede çok kilo verdiren diyet olarak anılmaktadır ve bu da diyeti uygulamak isteyen kişiler için mükemmel bir avantajdır. 30 gün süren bu diyette başlarda kişiye zorlayıcı olarak görünebilir fakat ileriki günlerde kişi alışacaktır ve diyet süresi bittiğinde etkilerini fazlasıyla görecektir. Hollywood diyeti ile beraber düzenli diyet programının uygulanması dahilinde diyabet riski azalmakta, kolesterol düzeyi yükseltmekte, enerji düzeyi artmakta ve günlük yaşamda konsantrasyon artmaktadır. Her bünye bu diyet için uygun bir aday olmayabilir ve bazen diyet süresi boyunca ufak yan etkiler de görülebilmektedir.

Hollywood diyetinde yenilebilecek gıdalar nelerdir?

Hollywood diyeti, her diyet çeşidinde olduğu gibi kişilerin kilo vermelerine yardımcı olacak yiyecek ve içecekleri barındırmaktadır. İlk 2 gün sadece sıvı alımı olan bu diyet programı çoğu kişiye başlarda zor gelmektedir ve devamını getirmeyi istememektedir fakat diyet programlarını uygularken azimli ve sabırlı olmak güzel sonuçları da beraberinde getirmektedir. Hollywood diyetinde yenilmesi uygun görülen gıdalar şunlardır:

 • Meyve suyu, sebze suyu
 • Yağsız peynir
 • Haşlanmış yumurta
 • Çavdar ekmeği
 • Bol yeşillikli salata
 • Sebze çorbası
 • Yağsız ve derisiz tavuk eti
 • Salatalık, domates
 • Tam buğday ekmeği
 • Yeşil çay
 • Buğulama yöntemi ile pişmiş balık

Hollywood diyetinde yenilemeyecek gıdalar nelerdir?

Hollywood diyetinde yenilecek ve yenilmeyecek gıdalar yer almaktadır ve bazı gıdaları tüketmek diyet süresince yasaktır. Hollywood diyetinde yenilemeyecek olan gıdalar şunlardır:

 • Kafein içeren içecekler
 • Siyah çay
 • İçki, sigara
 • Abur cubur ürünleri

Hollywood diyetinde yer almayan yiyecek ve içecekleri diyeti uygularken yediğiniz ve içtiğiniz taktirde diyetinizden bir sonuç almanız imkansız hale gelmektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Beslenme ve Diyet 

  Diyetisyenler ve beslenme uzmanları doğru, yeterli ve dengeli beslenme aracılığı ile sağlıklı yaşamı destekleyen yol göstericilerdir. Diyet programının kişinin fiziki ve sağlık durumuna özel olması gerekir. Herhangi bir diyeti deneyen kişilerin yüzde 60’ının amacına ulaşamadığI, hatta sağlığını tehlikeye attığı bilinmektedir. Bedensel ve psikolojik sağlığın korunmasını amaçlayan kilo kontrolü programlarında beslenme uzmanları, kişiye özel ölçüm, hesaplama ve değerlendirmelerle doğru bilgiyi sunar ve takibinde yardımcı olur.

  Merkezimizde uzman diyetisyen kontrolünde yağ, kas ve su oranınız ölçülür, laboratuvar tahlilleriniz yapılır ve size uygun diyet listesi hazırlanır. Bu şekilde daha hızlı, sağlıklı ve etkili şekilde zayıflar, daha fit ve sağlıklı bir görünüme kavuşursunuz. Kilo verme ile birlikte şeker hastalığı, hipertansiyon, bazı hormon bozuklukları gibi hastalıkların tedavisi kolaylaşır, omurgaya ve diz eklemlerine binen yük hafiflediğinden bu bölgelerden kaynaklanan şikayetler azalır. Ayrıca bunlarla birlikte kanser riski de önemli ölçüde azalmaktadır.

  Beslenme konusu günümüzde en popüler konulardan biri haline gelmiştir. Diyetin kişiye özel olduğunu hatırlatarak beslenmeyi ana hatlarıyla birkaç maddeyle özetlemek gerekirse;

  Su tüketimi: En önemli maddelerden biri olan su tüketiminin faydaları saymakla bitmez. Vücudun yarısından fazlasının da sudan oluştuğu göz önüne alındığında bu dengeyi korumak adına günlük yeterli su tüketilmesi önem taşımaktadır. Günlük tüketilmesi gereken miktar kişinin kilosuna ve özel durumlara göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 2 litre olmalıdır.

  Sebze tüketimi: Hemen hemen her öğünde yer verilmesi gereken sebzeler, vücut için gerekli olan vitamin, mineral ve lif kaynağını oluşturmaktadır. Sebzeler, kalori açısından düşük olduğu için de zayıflama diyetlerinde bolca tüketilmesi gereken besinlerdir.

  Meyve tüketimi: Sebzeler ve meyveler vitamin ve antioksidan açısından zengin besinlerdir. Fakat sebzeler genellikle pişirilerek tüketildiği için bu vitamin ve antioksidan özelliği kaybolabiliyor. Çiğ olarak tüketilen meyvelerdeki antioksidan ve vitaminlerden vücut büyük ölçüde yarar sağlayabiliyor. Günde 1-2 porsiyon meyve tüketilmelidir.

  Protein tüketimi: Vücudun en önemli yapı taşları olan ve vücutta uzun süre depolanamayan proteinlerin günlük yeteri miktarda tüketilmesi çok önemlidir. Yetersiz protein tüketiminin kas kaybına neden olduğu dikkate alınmalıdır. Kırmızı et, tavuk eti ,balık eti, hindi eti, yumurta, süt ve süt ürünleri protein kaynaklarına birer örnektir.

  Yağ tüketimi: Yağların da vücudun yapıtaşlarından biri olduğu ve insan vücudunun yağlardan enerji sağladığı unutulmamalıdır. Yağ tüketiminde en önemli nokta ‘sağlıklı yağ’ların bilinmesi ve tüketilmesidir. Zeytinyağı, organik tereyağı, Hindistan cevizi yağı, çiğ kuruyemişler sağlıklı yağ kaynaklarına birer örnektir. Zayıflama diyetlerinde yağ porsiyonlarında daha kontrollü tüketim sağlanmalıdır.

  Karbonhidrat tüketimi: Tahıllar, kurubaklagiller, sebzeler, meyveler ve süt ürünleri karbonhidrat kaynaklarıdır. Bu grupta da yağlarda olduğu gibi sağlıklı karbonhidrat kaynakları bilinmeli ve tüketilmelidir. Örnek vermek gerekirse beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek ve tam tahıllı ürünleri tercih etmek gerekir. Gün içinde sebze, meyve, süt ürünleri ve yağlı tohumlardan alınan karbonhidrat miktarının günlük ihtiyacı neredeyse karşılıyor olduğu, dolayısıyla ekstra pirinç, ekmek, makarna gibi karbonhidrat içeren besinleri tüketmemek gerektiği unutulmamalıdır.

  Karbonhidratlar vücudumuzda glikoz, galaktoz ve fruktoz adı verilen basit şekerlere dönüşerek sindirilir. Fakat zararlı olduğu kabul edilen şekerler bu şekerler değil, besinlere üretim veya işlenme sırasında sonradan eklenen eklenti şekerlerdir. Örneğin; evde de pişirilen pasta, kek, kurabiye, reçel gibi yiyeceklere sonradan eklenen ya da paketli hazır ürünlere üretim esnasında eklenen şekerler gibi.
  Hazır meyve suları veya kola, gazoz gibi şekerli içeceklerden uzak durmalısınız. Yemeklerin yanında bu içecekler yerine su, maden suyu, ayran veya sıkma meyve suyunu tercih etmelisiniz.
  Ketçap, mayonez, hazır nar ekşisi, barbekü sosu ve bilimum hazır diğer soslar gibi soslar eklenti şeker içeriği bakımından yüksektir. Bu sosların tüketimini azaltmalı ve yiyeceklerinizi pul biber, sumak, kekik vb. baharatlarla tatlandırmayı denemelisiniz.

  Marketlerde satılan meyveli yoğurt, meyveli süt, meyveli kahvaltılık gevrekler gibi ürünler, 3ü 1 ya da 2si 1 arada gibi kahveler eklenti şeker içeriği fazla olan hazır ürünlerdir. Bu ürünler yerine meyveleri yoğurt, süt gibi besinlerle blenderdan geçirerek ya da kuru meyveleri sade yulaf gevreklerinizle karıştırarak tüketebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim kahveler yerine de sade kahve tüketerek sağlıksız şekerlerden uzak durabilirsiniz.

  Hazır diyet ürünlerden uzak durmalısınız. Diyet , light adı altında satılan birçok hazır ürün kaloriyi düşük tutmak adına yağ oranının azaltılıp eklenti şeker oranının artırıldığı ürünlerdir. Diyet bisküviler, light süt ve yoğurtlar bu ürünlere örnektir.

  Çay, kahve gibi içecekleri şekersiz tüketmelisiniz. Bu içecekleri şekerle tüketme alışkanlığınız varsa önce şeker sayısını azaltmayı denemekte fayda vardır.

  Son olarak; hiç beklemediğiniz paketli ürünlerde bile eklenti şeker bulunabildiği için, aldığınız ürünlerin etiketlerini iyice incelemelisiniz. Şeker, glikoz şurubu, mısır şurubu, yüksek fruktozlu mısır şurubu, dekstroz, fruktoz, üzüm suyu konsantresi, elma suyu konsantresi, maltodekstrin gibi isimler eklenti şeker olduğunu gösterir.

  Her diyet kişiye özeldir. Her insanın metabolizması, yaşam tarzı, günlük aktivite süresi gibi etkenler değişkenlik gösterdiğinden, bir kişide kilo verme ile sonuçlanan diyet bir başka kişide tam tersi kilo alma ile sonuçlanabilir. Bu nedenle her birey uzman bir diyetisyene danışarak kendi vücut değerleri, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarına uygun bir diyet programı oluşturmalıdır.

  Kilo vermek için bilinçsizce uygulanan diyetler kalp ritim bozukluğundan saç dökülmesine kadar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kilo vermek, kilo almak veya sağlıklı bir beslenme tarzıyla yaşamak istiyorsanız mutlaka diyetisyen yardımı almalısınız.

  Normal tartıların bize sağlayabileceği tek bilgi toplam vücut ağırlığımızdır. Oysa sağlıklı ve doğru bir beslenme için bu ağırlığı oluşturan yağ, kas ve sıvı bileşenlerinin oranının net olarak bilinmesi çok önemlidir.
  Örneğin kişi kilo olarak normal aralıkta olsa bile yağ oranı, kas ve sıvı oranı normal aralıkta olmayabilir. Bu koşulda yinede kendini sağlıklı hissetmeyebilir. Bu noktada kişinin kilo kaybıyla birlikte yağ oranındaki düşüşü ve kas – sıvı oranındaki artışı gözlemlemek şarttır.
  Kan değerlerinize bakılmadan oluşturulan bir diyet sizi nasıl sağlığınızdan edebilirse, bu oranlara bakılmadan verilen kilolar aynı şekilde sağlığınız bozabilir.
  Bu sebeple ilk diyet yazılmadan önce kan değerlerine bakmak ve her görüşmede vücut analizi yapmak kesinlikle ihmal edilmemelidir.
  NOT: Maalesef evde kullandığımız analiz yapabilen tartıların doğruluk payı oldukça düşüktür.

  Merkezimizden Fotoğraflar