Günümüzde en çok şikâyet edilen durumlardan bir tanesi kilo kontrolüdür. Sağlıklı beslenme uğruna birçok yöntem uygulanmakta ve birçok diyet yapılmaktadır. Diyet demek beslenme biçimi demektir. Diyette amaç öncelikle sağlıklı beslenme olmalıdır, istenmeyen kilolardan kurtulmak bir sonraki aşama olmalıdır. Fazla kilolardan kurtulmak isterken sağlık adına problemler yaşayan insan sayısı oldukça fazladır. Diyet yaparken aynı zamanda sağlık problemi yaşanırsa yapılan diyetin hiç bir anlamı kalmayacaktır. Kilosunu takıntı haline getirmiş kişiler internet üzerinden diyet ile alakalı olmayan birçok yöntemleri araştırmaktadır. Sadece internet üzerinden değil çevrelerinden de öneri alarak sağlığını riske atanların sayısı da artan durumlardandır. Bu güne kadarki yazılarımızda yetişkinler için diyeti baz almıştık. Çocuklarının kilosu konusunda endişe duyan veya sağlıklı beslenmesi konusunda yardımca ihtiyaç duyan ebeveynler pediatri diyetisyen aramaktalar. Bu yazımızda çocuklar için diyet nasıl olmalıdır, hangi yaşta hangi diyet uygulanmalıdır gibi sorulara açıklık getireceğiz.

Çocuklarda sağlıklı beslenme ve diyet nasıl olmalıdır?

Yetişkinler gibi çocuklar da kilo sorunları ile karşı karşıya kalabilmektedir. Ergenlik döneminde kiloları ile savaşan bir çocuk yetişkin dönemine geldiğinde obez olma riskini arttırmaktadır. Diyet kişiye özel programlanan bir rapordur. Her diyet her kişide etki göstermeyebilir. Çocuklarda diyete öncelikle çocuğun kilosu belirlenerek başlanmalıdır. Çocuğun ek gıda ve takviye almasına ebeveynlerin karar vermesi doğru değil aksine sağlığını düzene sokmak için uğraşırken çocuğunuzu sağlığından edebilirsiniz. Diyet uygulamasına birden değil aşamalı bir şekilde başlanmalıdır. Günlük beslenme düzeni bir anda değil gün gün planlı bir şekilde değiştirilmelidir. Büyümelerinin fiziki ve mental anlamda tam olacak şekilde beslenme programı ayarlanmalıdır. Diyet uygulanırken çocuğun büyüme hızına etki edecek durumlardan kaçınılması gerekir, büyüme hızını bozmamak gerekir. Bütün bunlar çocuklarınızın sağlıklı bir şekilde beslenmesine ve ardından sağlıklı bir şekilde istenmeyen kilolarından kurtulmasına yardımcı olacaktır.

Çocuk diyetisyeni fiyatları hangi kriterlere göre belirlenmektedir?

Çocuk diyetisyeni fiyatları çocuğun yaşına, cinsiyetine, beslenme alışkanlıklarına, vücut analizlerine ve çocuğun ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. Çocuk diyetisyenleri, fiyatları kendi standartlarına göre ayarlamaktadır. Peki, çocuk diyetisyeni fiyatları sanıldığı kadar pahalı mı, nelere bakılarak belirlenir? Gelin birlikte göz atalım.

İki yaş çocuk diyetisyeni fiyatları

Bu yaş aralığında ebeveynlerin rolü oldukça büyüktür. Çocuk diyetisyenlerinin desteğini alarak çocuklarına uygun beslenme düzenini sağlayabilirler. Diyetisyen ücretleri çocuğun yaşına ve herhangi bir sağlık sorunu olup olmamasına göre belirlenir.

Üç yaş çocuk diyetisyeni fiyatları

Üç yaş çocuğun beslenmesi için iştahsızlıkla nasıl başa çıkılacağı, porsiyonların büyüklüğü gibi faktörler çocuk diyetisyeni desteği ile belirlenirken fiyatlar da bu konular üzerinde etkili olmaktadır. Yaşın dışında beslenme alışkanlıkları da ücret belirlenirken etkili olabilmektedir.

Dört yaş çocuk diyetisyeni fiyatları

Bu yaşın da ücreti belirlenirken yaş, cinsiyet ve sağlık sorunları baz alınır. Ebeveynler diyetisyen fiyatlarını beslenme danışmanı ile yapacakları görüşme sırasında öğrenme imkânı bulabilirler.

Beş yaş çocuk diyetisyen fiyatları

Beş yaş, okul dönemine atılmanın temelini oluştururken özel hastane ücretleri ve devlet hastanesi fiyatları değişkenlik göstermektedir. Diyetisyen ücretleri yapılacak olan ilk görüşme esnasında öğrenilir. Çocuklarınızın beslenmesini, alanında uzman ve çocuğunuzun ihtiyacına göre çözüm üreten diyetisyenler sayesinde düzene sokabilirsiniz.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde beslenme ve diyetetik uzmanlarımız ile sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü imkânı sunmaktayız. Diyet, diyet programları ve diyetisyen fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz beslenme ve diyetetik servisinde bulabilirsiniz. Diyet hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Beslenme ve Diyet 

  Diyetisyenler ve beslenme uzmanları doğru, yeterli ve dengeli beslenme aracılığı ile sağlıklı yaşamı destekleyen yol göstericilerdir. Diyet programının kişinin fiziki ve sağlık durumuna özel olması gerekir. Herhangi bir diyeti deneyen kişilerin yüzde 60’ının amacına ulaşamadığI, hatta sağlığını tehlikeye attığı bilinmektedir. Bedensel ve psikolojik sağlığın korunmasını amaçlayan kilo kontrolü programlarında beslenme uzmanları, kişiye özel ölçüm, hesaplama ve değerlendirmelerle doğru bilgiyi sunar ve takibinde yardımcı olur.

  Merkezimizde uzman diyetisyen kontrolünde yağ, kas ve su oranınız ölçülür, laboratuvar tahlilleriniz yapılır ve size uygun diyet listesi hazırlanır. Bu şekilde daha hızlı, sağlıklı ve etkili şekilde zayıflar, daha fit ve sağlıklı bir görünüme kavuşursunuz. Kilo verme ile birlikte şeker hastalığı, hipertansiyon, bazı hormon bozuklukları gibi hastalıkların tedavisi kolaylaşır, omurgaya ve diz eklemlerine binen yük hafiflediğinden bu bölgelerden kaynaklanan şikayetler azalır. Ayrıca bunlarla birlikte kanser riski de önemli ölçüde azalmaktadır.

  Beslenme konusu günümüzde en popüler konulardan biri haline gelmiştir. Diyetin kişiye özel olduğunu hatırlatarak beslenmeyi ana hatlarıyla birkaç maddeyle özetlemek gerekirse;

  Su tüketimi: En önemli maddelerden biri olan su tüketiminin faydaları saymakla bitmez. Vücudun yarısından fazlasının da sudan oluştuğu göz önüne alındığında bu dengeyi korumak adına günlük yeterli su tüketilmesi önem taşımaktadır. Günlük tüketilmesi gereken miktar kişinin kilosuna ve özel durumlara göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 2 litre olmalıdır.

  Sebze tüketimi: Hemen hemen her öğünde yer verilmesi gereken sebzeler, vücut için gerekli olan vitamin, mineral ve lif kaynağını oluşturmaktadır. Sebzeler, kalori açısından düşük olduğu için de zayıflama diyetlerinde bolca tüketilmesi gereken besinlerdir.

  Meyve tüketimi: Sebzeler ve meyveler vitamin ve antioksidan açısından zengin besinlerdir. Fakat sebzeler genellikle pişirilerek tüketildiği için bu vitamin ve antioksidan özelliği kaybolabiliyor. Çiğ olarak tüketilen meyvelerdeki antioksidan ve vitaminlerden vücut büyük ölçüde yarar sağlayabiliyor. Günde 1-2 porsiyon meyve tüketilmelidir.

  Protein tüketimi: Vücudun en önemli yapı taşları olan ve vücutta uzun süre depolanamayan proteinlerin günlük yeteri miktarda tüketilmesi çok önemlidir. Yetersiz protein tüketiminin kas kaybına neden olduğu dikkate alınmalıdır. Kırmızı et, tavuk eti ,balık eti, hindi eti, yumurta, süt ve süt ürünleri protein kaynaklarına birer örnektir.

  Yağ tüketimi: Yağların da vücudun yapıtaşlarından biri olduğu ve insan vücudunun yağlardan enerji sağladığı unutulmamalıdır. Yağ tüketiminde en önemli nokta ‘sağlıklı yağ’ların bilinmesi ve tüketilmesidir. Zeytinyağı, organik tereyağı, Hindistan cevizi yağı, çiğ kuruyemişler sağlıklı yağ kaynaklarına birer örnektir. Zayıflama diyetlerinde yağ porsiyonlarında daha kontrollü tüketim sağlanmalıdır.

  Karbonhidrat tüketimi: Tahıllar, kurubaklagiller, sebzeler, meyveler ve süt ürünleri karbonhidrat kaynaklarıdır. Bu grupta da yağlarda olduğu gibi sağlıklı karbonhidrat kaynakları bilinmeli ve tüketilmelidir. Örnek vermek gerekirse beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek ve tam tahıllı ürünleri tercih etmek gerekir. Gün içinde sebze, meyve, süt ürünleri ve yağlı tohumlardan alınan karbonhidrat miktarının günlük ihtiyacı neredeyse karşılıyor olduğu, dolayısıyla ekstra pirinç, ekmek, makarna gibi karbonhidrat içeren besinleri tüketmemek gerektiği unutulmamalıdır.

  Karbonhidratlar vücudumuzda glikoz, galaktoz ve fruktoz adı verilen basit şekerlere dönüşerek sindirilir. Fakat zararlı olduğu kabul edilen şekerler bu şekerler değil, besinlere üretim veya işlenme sırasında sonradan eklenen eklenti şekerlerdir. Örneğin; evde de pişirilen pasta, kek, kurabiye, reçel gibi yiyeceklere sonradan eklenen ya da paketli hazır ürünlere üretim esnasında eklenen şekerler gibi.
  Hazır meyve suları veya kola, gazoz gibi şekerli içeceklerden uzak durmalısınız. Yemeklerin yanında bu içecekler yerine su, maden suyu, ayran veya sıkma meyve suyunu tercih etmelisiniz.
  Ketçap, mayonez, hazır nar ekşisi, barbekü sosu ve bilimum hazır diğer soslar gibi soslar eklenti şeker içeriği bakımından yüksektir. Bu sosların tüketimini azaltmalı ve yiyeceklerinizi pul biber, sumak, kekik vb. baharatlarla tatlandırmayı denemelisiniz.

  Marketlerde satılan meyveli yoğurt, meyveli süt, meyveli kahvaltılık gevrekler gibi ürünler, 3ü 1 ya da 2si 1 arada gibi kahveler eklenti şeker içeriği fazla olan hazır ürünlerdir. Bu ürünler yerine meyveleri yoğurt, süt gibi besinlerle blenderdan geçirerek ya da kuru meyveleri sade yulaf gevreklerinizle karıştırarak tüketebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim kahveler yerine de sade kahve tüketerek sağlıksız şekerlerden uzak durabilirsiniz.

  Hazır diyet ürünlerden uzak durmalısınız. Diyet , light adı altında satılan birçok hazır ürün kaloriyi düşük tutmak adına yağ oranının azaltılıp eklenti şeker oranının artırıldığı ürünlerdir. Diyet bisküviler, light süt ve yoğurtlar bu ürünlere örnektir.

  Çay, kahve gibi içecekleri şekersiz tüketmelisiniz. Bu içecekleri şekerle tüketme alışkanlığınız varsa önce şeker sayısını azaltmayı denemekte fayda vardır.

  Son olarak; hiç beklemediğiniz paketli ürünlerde bile eklenti şeker bulunabildiği için, aldığınız ürünlerin etiketlerini iyice incelemelisiniz. Şeker, glikoz şurubu, mısır şurubu, yüksek fruktozlu mısır şurubu, dekstroz, fruktoz, üzüm suyu konsantresi, elma suyu konsantresi, maltodekstrin gibi isimler eklenti şeker olduğunu gösterir.

  Her diyet kişiye özeldir. Her insanın metabolizması, yaşam tarzı, günlük aktivite süresi gibi etkenler değişkenlik gösterdiğinden, bir kişide kilo verme ile sonuçlanan diyet bir başka kişide tam tersi kilo alma ile sonuçlanabilir. Bu nedenle her birey uzman bir diyetisyene danışarak kendi vücut değerleri, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarına uygun bir diyet programı oluşturmalıdır.

  Kilo vermek için bilinçsizce uygulanan diyetler kalp ritim bozukluğundan saç dökülmesine kadar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kilo vermek, kilo almak veya sağlıklı bir beslenme tarzıyla yaşamak istiyorsanız mutlaka diyetisyen yardımı almalısınız.

  Normal tartıların bize sağlayabileceği tek bilgi toplam vücut ağırlığımızdır. Oysa sağlıklı ve doğru bir beslenme için bu ağırlığı oluşturan yağ, kas ve sıvı bileşenlerinin oranının net olarak bilinmesi çok önemlidir.
  Örneğin kişi kilo olarak normal aralıkta olsa bile yağ oranı, kas ve sıvı oranı normal aralıkta olmayabilir. Bu koşulda yinede kendini sağlıklı hissetmeyebilir. Bu noktada kişinin kilo kaybıyla birlikte yağ oranındaki düşüşü ve kas – sıvı oranındaki artışı gözlemlemek şarttır.
  Kan değerlerinize bakılmadan oluşturulan bir diyet sizi nasıl sağlığınızdan edebilirse, bu oranlara bakılmadan verilen kilolar aynı şekilde sağlığınız bozabilir.
  Bu sebeple ilk diyet yazılmadan önce kan değerlerine bakmak ve her görüşmede vücut analizi yapmak kesinlikle ihmal edilmemelidir.
  NOT: Maalesef evde kullandığımız analiz yapabilen tartıların doğruluk payı oldukça düşüktür.

  Merkezimizden Fotoğraflar