Sağlıklı ve kalıcı kilo verme nasıl yapılır?

Günümüzün en sık karşılaşılan sorunlarından biri olan obezite yani şişmanlık durumu, sürekli hareketsiz olma ve sağlıksız beslenme sonucu ortaya çıkmaktadır. Yüksek kolesterole, diyabete, tiroid bozukluğuna, kalp ve damar hastalıklarına, metabolik hastalıklara yol açabildiği gibi en önemlisi sonuçları ölüme kadar gidebilmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenme programları ile şişmanlık durumu tamamen ortadan kalkabilir. Fazla kiloları ile baş eden kişiler nasıl kilo verebilirim, sağlıklı diyet nasıl olmalı, nasıl sağlıklı beslenebilirim gibi soruları çokça araştırmaktadır. Sağlıklı beslenmek ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenler bir diyetisyene başvurup kendine uygun diyeti uygulamaya çalışırlar. Zayıflama adına uygulanan diyetler tamamen kişiye özgü olup her kişide farklı diyet programları uygulanmaktadır. Fazla ve istenmeyen kilolarından şikayetçi olan ve kilo vermek isteyen bazı kişiler diyetisyen ile görüşmeyip kendi diyet programını kendi oluşturmak istemektedir. Zayıflama ilaçlarına, çevreden duyulan kulaktan dolma bilgilere ve aslında hiçbir etkisi olmayan yöntemlere başvuran insanlar da vardır. Bunlar tamamen uyulmaması gereken durumlardır. Kilo vermek, sağlıklı beslenmek, sağlıklı diyet ve dengeli beslenmek için mutlaka bir diyetisyen uzmanı ile görüşülmelidir. Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için hastalara şu basamaklar önerilmektedir:

 1. Yemeklerden Önce Su İçin: Su içmek kilo vermede ve hemen hemen herkesin diyet listesinde bulunan bir unsurdur. Kişilere yemeklerden yarım saat önce yarım litre su içmeleri önerilir.
 2. Yeşil Çay İçin: Yeşil çay tüketmek hızlı kilo vermede oldukça etkilidir.
 3. Şeker İlaveli Gıdaları Tüketmeyin: Gerçekten zayıflamak isteyen kişiler şekeri ve şeker içerikli gıdaları tüketmemelidir.
 4. Daha Küçük Tabaklar Kullanın: Yemekte küçük tabakların kullanılması bazı kişilerin daha az kalori almasına yardımcı olmaktadır.
 5. Egzersiz Yapın: Etkili kilo vermede tüketilen gıdaların yanında egzersiz yapmak da oldukça fayda sağlamaktadır. Vücudun düzenli olarak hareket halinde olması, etkili kilo vermek ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için çok önemlidir.
 6. Daha Fazla Lif Tüketin: Yapılan bazı çalışmalar lifin tokluk hissi yarattığını belirtmektedir. Hızlı kilo vermede lif tüketilmesi önerilmektedir.
 7. Daha Fazla Sebze Tüketin: Hızlı kilo vermek isteyen kişilere bolca sebze-meyve tüketilmesi önerilir.
 8. Yemekleri Yavaş Çiğneyin: Yemekleri yavaş ve doğru çiğnemek kalori alımını azaltmaktadır.
 9. Düzenli Uyku: Düzenli uyumak, sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak kadar kilo vermede çokça etkilidir.
 10. Kahvaltıda Yumurta Yiyin: Yapılan çalışmalara göre kahvaltıda yumurta tüketmek daha az kalori alımına eşittir.

Bu yazımızda sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin nasıl olduğu ve sağlıklı kilo vermenin neden önemli olduğu hakkında bilgilendirme yapacağız.

Sağlıklı kilo vermek neden önemli?

Sağlıklı kilo vermek, istenmeyen fazla kilolardan kurtulmak kişiye birçok avantaj sağlamaktadır. Kilo vermek adına kulaktan dolma bilgilere inanmak ve onları yapmak kişinin sağlığına yarardan çok zarar vermektedir. Sağlıklı kilo vermek;

 • Ağrı ve sızıları azalttığı
 • Sağlıklı bir kalbe sahip olunduğu
 • Depresyon riskini azalttığı
 • Olası hastalıkların önüne geçtiği
 • Metabolizma düzene girdiği için çok önemlidir.

Sağlıklı kilo verme yöntemleri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Sizin için en uygun diyet ve diyet programı için uzman bir diyetisyen ile görüşmeniz iyi olacaktır. Sağlıklı ve dengeli beslenemiyorum, diyete sadık kalamıyorum, kilo verdiğimi düşünmüyorum diyorsanız hastanemiz beslenme ve diyetetik servisimizle iletişime geçebilirsiniz. Beslenme ve Diyetetik servisimizde uzman diyetisyenimizle hizmet vermekteyiz. Diyetisyen fiyatları hakkında bilgi almak için telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Beslenme ve Diyet 

  Diyetisyenler ve beslenme uzmanları doğru, yeterli ve dengeli beslenme aracılığı ile sağlıklı yaşamı destekleyen yol göstericilerdir. Diyet programının kişinin fiziki ve sağlık durumuna özel olması gerekir. Herhangi bir diyeti deneyen kişilerin yüzde 60’ının amacına ulaşamadığI, hatta sağlığını tehlikeye attığı bilinmektedir. Bedensel ve psikolojik sağlığın korunmasını amaçlayan kilo kontrolü programlarında beslenme uzmanları, kişiye özel ölçüm, hesaplama ve değerlendirmelerle doğru bilgiyi sunar ve takibinde yardımcı olur.

  Merkezimizde uzman diyetisyen kontrolünde yağ, kas ve su oranınız ölçülür, laboratuvar tahlilleriniz yapılır ve size uygun diyet listesi hazırlanır. Bu şekilde daha hızlı, sağlıklı ve etkili şekilde zayıflar, daha fit ve sağlıklı bir görünüme kavuşursunuz. Kilo verme ile birlikte şeker hastalığı, hipertansiyon, bazı hormon bozuklukları gibi hastalıkların tedavisi kolaylaşır, omurgaya ve diz eklemlerine binen yük hafiflediğinden bu bölgelerden kaynaklanan şikayetler azalır. Ayrıca bunlarla birlikte kanser riski de önemli ölçüde azalmaktadır.

  Beslenme konusu günümüzde en popüler konulardan biri haline gelmiştir. Diyetin kişiye özel olduğunu hatırlatarak beslenmeyi ana hatlarıyla birkaç maddeyle özetlemek gerekirse;

  Su tüketimi: En önemli maddelerden biri olan su tüketiminin faydaları saymakla bitmez. Vücudun yarısından fazlasının da sudan oluştuğu göz önüne alındığında bu dengeyi korumak adına günlük yeterli su tüketilmesi önem taşımaktadır. Günlük tüketilmesi gereken miktar kişinin kilosuna ve özel durumlara göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 2 litre olmalıdır.

  Sebze tüketimi: Hemen hemen her öğünde yer verilmesi gereken sebzeler, vücut için gerekli olan vitamin, mineral ve lif kaynağını oluşturmaktadır. Sebzeler, kalori açısından düşük olduğu için de zayıflama diyetlerinde bolca tüketilmesi gereken besinlerdir.

  Meyve tüketimi: Sebzeler ve meyveler vitamin ve antioksidan açısından zengin besinlerdir. Fakat sebzeler genellikle pişirilerek tüketildiği için bu vitamin ve antioksidan özelliği kaybolabiliyor. Çiğ olarak tüketilen meyvelerdeki antioksidan ve vitaminlerden vücut büyük ölçüde yarar sağlayabiliyor. Günde 1-2 porsiyon meyve tüketilmelidir.

  Protein tüketimi: Vücudun en önemli yapı taşları olan ve vücutta uzun süre depolanamayan proteinlerin günlük yeteri miktarda tüketilmesi çok önemlidir. Yetersiz protein tüketiminin kas kaybına neden olduğu dikkate alınmalıdır. Kırmızı et, tavuk eti ,balık eti, hindi eti, yumurta, süt ve süt ürünleri protein kaynaklarına birer örnektir.

  Yağ tüketimi: Yağların da vücudun yapıtaşlarından biri olduğu ve insan vücudunun yağlardan enerji sağladığı unutulmamalıdır. Yağ tüketiminde en önemli nokta ‘sağlıklı yağ’ların bilinmesi ve tüketilmesidir. Zeytinyağı, organik tereyağı, Hindistan cevizi yağı, çiğ kuruyemişler sağlıklı yağ kaynaklarına birer örnektir. Zayıflama diyetlerinde yağ porsiyonlarında daha kontrollü tüketim sağlanmalıdır.

  Karbonhidrat tüketimi: Tahıllar, kurubaklagiller, sebzeler, meyveler ve süt ürünleri karbonhidrat kaynaklarıdır. Bu grupta da yağlarda olduğu gibi sağlıklı karbonhidrat kaynakları bilinmeli ve tüketilmelidir. Örnek vermek gerekirse beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek ve tam tahıllı ürünleri tercih etmek gerekir. Gün içinde sebze, meyve, süt ürünleri ve yağlı tohumlardan alınan karbonhidrat miktarının günlük ihtiyacı neredeyse karşılıyor olduğu, dolayısıyla ekstra pirinç, ekmek, makarna gibi karbonhidrat içeren besinleri tüketmemek gerektiği unutulmamalıdır.

  Karbonhidratlar vücudumuzda glikoz, galaktoz ve fruktoz adı verilen basit şekerlere dönüşerek sindirilir. Fakat zararlı olduğu kabul edilen şekerler bu şekerler değil, besinlere üretim veya işlenme sırasında sonradan eklenen eklenti şekerlerdir. Örneğin; evde de pişirilen pasta, kek, kurabiye, reçel gibi yiyeceklere sonradan eklenen ya da paketli hazır ürünlere üretim esnasında eklenen şekerler gibi.
  Hazır meyve suları veya kola, gazoz gibi şekerli içeceklerden uzak durmalısınız. Yemeklerin yanında bu içecekler yerine su, maden suyu, ayran veya sıkma meyve suyunu tercih etmelisiniz.
  Ketçap, mayonez, hazır nar ekşisi, barbekü sosu ve bilimum hazır diğer soslar gibi soslar eklenti şeker içeriği bakımından yüksektir. Bu sosların tüketimini azaltmalı ve yiyeceklerinizi pul biber, sumak, kekik vb. baharatlarla tatlandırmayı denemelisiniz.

  Marketlerde satılan meyveli yoğurt, meyveli süt, meyveli kahvaltılık gevrekler gibi ürünler, 3ü 1 ya da 2si 1 arada gibi kahveler eklenti şeker içeriği fazla olan hazır ürünlerdir. Bu ürünler yerine meyveleri yoğurt, süt gibi besinlerle blenderdan geçirerek ya da kuru meyveleri sade yulaf gevreklerinizle karıştırarak tüketebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim kahveler yerine de sade kahve tüketerek sağlıksız şekerlerden uzak durabilirsiniz.

  Hazır diyet ürünlerden uzak durmalısınız. Diyet , light adı altında satılan birçok hazır ürün kaloriyi düşük tutmak adına yağ oranının azaltılıp eklenti şeker oranının artırıldığı ürünlerdir. Diyet bisküviler, light süt ve yoğurtlar bu ürünlere örnektir.

  Çay, kahve gibi içecekleri şekersiz tüketmelisiniz. Bu içecekleri şekerle tüketme alışkanlığınız varsa önce şeker sayısını azaltmayı denemekte fayda vardır.

  Son olarak; hiç beklemediğiniz paketli ürünlerde bile eklenti şeker bulunabildiği için, aldığınız ürünlerin etiketlerini iyice incelemelisiniz. Şeker, glikoz şurubu, mısır şurubu, yüksek fruktozlu mısır şurubu, dekstroz, fruktoz, üzüm suyu konsantresi, elma suyu konsantresi, maltodekstrin gibi isimler eklenti şeker olduğunu gösterir.

  Her diyet kişiye özeldir. Her insanın metabolizması, yaşam tarzı, günlük aktivite süresi gibi etkenler değişkenlik gösterdiğinden, bir kişide kilo verme ile sonuçlanan diyet bir başka kişide tam tersi kilo alma ile sonuçlanabilir. Bu nedenle her birey uzman bir diyetisyene danışarak kendi vücut değerleri, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarına uygun bir diyet programı oluşturmalıdır.

  Kilo vermek için bilinçsizce uygulanan diyetler kalp ritim bozukluğundan saç dökülmesine kadar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Kilo vermek, kilo almak veya sağlıklı bir beslenme tarzıyla yaşamak istiyorsanız mutlaka diyetisyen yardımı almalısınız.

  Normal tartıların bize sağlayabileceği tek bilgi toplam vücut ağırlığımızdır. Oysa sağlıklı ve doğru bir beslenme için bu ağırlığı oluşturan yağ, kas ve sıvı bileşenlerinin oranının net olarak bilinmesi çok önemlidir.
  Örneğin kişi kilo olarak normal aralıkta olsa bile yağ oranı, kas ve sıvı oranı normal aralıkta olmayabilir. Bu koşulda yinede kendini sağlıklı hissetmeyebilir. Bu noktada kişinin kilo kaybıyla birlikte yağ oranındaki düşüşü ve kas – sıvı oranındaki artışı gözlemlemek şarttır.
  Kan değerlerinize bakılmadan oluşturulan bir diyet sizi nasıl sağlığınızdan edebilirse, bu oranlara bakılmadan verilen kilolar aynı şekilde sağlığınız bozabilir.
  Bu sebeple ilk diyet yazılmadan önce kan değerlerine bakmak ve her görüşmede vücut analizi yapmak kesinlikle ihmal edilmemelidir.
  NOT: Maalesef evde kullandığımız analiz yapabilen tartıların doğruluk payı oldukça düşüktür.

  Merkezimizden Fotoğraflar