Lenfatik sistemin düzgün çalışamaması sonucunda hücrelerin arasında bulunan sıvıların artması sorununu oluşturan lenfödem, fizik tedavi rehabilitasyonu ile iyileştirilen bir hastalıktır. Lenfödem fizik tedavi rehabilitasyonu, bozulmuş sistemi düzeltmek ve tekrar eski haline getirmek için hastalığı zayıflatıcı etkilerini yönetmeyi amaçlayan özel bir tedavi yaklaşımıdır.

Bu kapsamlı terapi, bu durumdan etkilenen bireyler için şişliği azaltmaya, hareketliliği iyileştirmeye ve genel yaşam kalitesini artırmaya odaklanır. Lenfödem üzerine çalışmalar yapan fizyoterapist semptomları hafifletmek ve sıvı hareketini teşvik etmek için manuel lenfatik drenaj, kompresyon bandajı, terapötik egzersizler ve cilt bakımı dahil olmak üzere çeşitli teknikler kullanır.

Lenfödem Fizik Tedavi Rehabilitasyonu Nasıl Yapılır?

Lenfödem fizik tedavi rehabilitasyonu, lenfödemi etkili bir şekilde yönetmek ve iyileştirmek için kapsamlı bir yaklaşım içerisinde hareket edilmesini gerektiriyor. Tedavi tipik olarak, bu alanda uzmanlaşmış yetenekli bir lenfödem terapisti tarafından kapsamlı bir değerlendirme ile başlar.

Lenfödem terapisti tedavide kişiye özel bir program uygulayabilir. Bu tedavi genellikle manuel lenfatik drenaj, lenf akışını teşvik eden hafif bir masaj tekniği ve ayrıca şişmeyi azaltmak için kompresyon bandajı veya giysileri gibi birçok adımı beraberinde getirir.

Fizik tedavi tek başına yeterli olmazsa bazı ilaçlar reçete edilebilir. Bu ilaçlar sayesinde hastanın hareketlilik oranı artar ve uzuvları güçlenir. Düzenli terapi seansları ve aktif katılım sayesinde, lenfödemli bireyler gelişmiş lenfatik fonksiyon, azalmış şişlik ve genel yaşam kalitesinde artış yaşayabilir.

Lenfödem Fizik Tedavi Rehabilitasyonunda Neler Yapılır?

Terapi genel olarak hastanın ciddiyetini ve özel ihtiyaçlarını değerlendirmek için kapsamlı bir değerlendirme ile başlar. Daha sonra, lenf akışını teşvik etmek için özel bir masaj tekniği olan manuel lenfatik drenajı içerebilen kişiselleştirilmiş bir tedavi planı geliştirilir.

Bandaj veya kompresyon giysilerinin kullanımı ve kompresyon tedavisi, şişliği azaltmak ve destek sağlamak için kullanılır. Ek olarak, cilt hijyeni, doğru beslenme ve kendi kendine bandaj yapma gibi kendi kendine bakım uygulamaları konusunda eğitim verilerek hastaların durumlarını yönetmelerine yardımcı olunur.

Lenfödem Fizik Tedavi Rehabilitasyonu Ne Kadar Sürer?

Lenfödem fizik tedavi rehabilitasyonunun süresi, lenfödemin şiddeti, kişinin tedaviye yanıtı ve kişisel bakım uygulamalarına olan bağlılığı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Başlangıçta, bir temel oluşturmak ve tedaviyi başlatmak için birkaç hafta boyunca bir dizi seans planlanabilir. Daha sonra, hasta ilerledikçe ve lenfödem yönetiminde daha fazla bağımsızlık kazandıkça terapi seanslarının sıklığı azalabilir.

Lenfödem Fizik Tedavi ile Geçer mi?

Lenfödem fizik tedavisi semptomları önemli ölçüde azaltabilir ve durumu yönetebilirken, genellikle lenfödemin tamamen iyileşmesi veya ortadan kaldırılması durumları söz konusu olmaz.              Lenfödem, bozulmuş lenfatik drenajın neden olduğu kronik bir durumdur ve fizik tedavi etkilerini kontrol etmeyi ve azaltmayı amaçlar. Ancak fizik tedavi yoluyla yaşam kalitesi önemli ölçüde artırılabilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
    Boyun ve bel fıtıkları, kireçlenme, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, skolyoz gibi omurga eğrilikleri, spor yaralanmaları, çocuk felci, sırt – bel – boyun ağrıları vb. hastalıkların tedavisinde fizik ajanların (sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ışın, mekanik uygulamalar ve egzersiz) kullanıldığı tıp dalıdır. Fizik tedavi bilimi, hastanın vücudunun motor fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini, hastanın rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) sağlayarak yapan bir uzmanlık alanıdır. Bu sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon bilim dalı olarak anılmaktadır. Fizik tedavi biliminin amacı hastanın ağrılarını azaltarak hastayı aktivitelerinde bağımsız kılmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

    Merkezimizden Fotoğraflar