Kızlık zarı dikimi cerrahi bir prosedürdür ve genellikle kızlık zarının yırtıldığına dair kanıtı ortadan kaldırmayı amaçlar. Bu konuda en çok merak edilen sorulardan biri de “Kızlık zarı dikimi acır mı?”dır. Bu konuda kulaktan dolma yaygın olan yanılgılar vardır.

Kızlık Zarı Dikimi Çok Acır mı?

Kızlık zarı dikimi işlemi lokal anestezi altında yapılır. Bu sayede bölgede herhangi bir ağrı veya acı hissedilmez. Yani işlem sırasında acı hissetmek mümkün değildir. Ancak işlem sonrası hafif bir rahatsızlık veya hassasiyet hissi yaşanabilir. Bu durum her bireyin ağrı eşiği ve vücut tepkileriyle ilgili farklılık gösterir. Ancak genel olarak işlem sonrası hafif bir ağrı veya rahatsızlık hissi normal kabul edilir.

Kızlık Zarı Dikildikten Sonra İlişkide Acı Olur mu?

Kızlık zarı dikimi sonrası ilişkide acı olup olmayacağı da merak edilen bir konudur. İşlem sonrası vajinal bölgede hafif bir rahatsızlık veya hassasiyet yaşanabilir. Ancak bu durum işlem sonrası dönemde vücudun iyileşme sürecinden kaynaklanır. İlişkide acı yaşanıp yaşanmayacağı da bireyin vücut yapısına bağlıdır. Kızlık zarı dikimi doğal kızlık zarı yapısını taklit etmek üzere yapılır. Ön sevişmenin yaşandığı, uygun koşullarda kadının rahat olduğu durumlarda acı yaşanmadan cinsel ilişki yaşanmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Zor mu?

Kızlık zarı dikimi uzman bir doktor tarafından gerçekleştirildiğinde zor bir işlem değildir. Ancak işlem sonrası dönemde uyulması gereken kurallar ve iyileşme süreci vardır. Bu süreçte hijyen kurallarına dikkat edilmeli doktorun önerileri takip edilmeli ve herhangi bir komplikasyon durumunda hemen uzmana başvurulmalıdır. Kızlık zarı dikimi konusunda muhakkak alanında uzman doktorlardan yardım alınmalıdır.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı dikimi sonrası yaşanan ağrı süresi bireyden bireye değişebilir. Genellikle işlem sonrası ilk günlerde hafif bir rahatsızlık veya hassasiyet hissedilebilir. Bu süre zarfında ağrı genellikle hızla azalır ve işlem sonrası haftalar içinde tamamen kaybolur. Ağrı veya rahatsızlık hissi yaşanması normaldir. Ancak işlemi gerçekleştiren doktorun önerilerine uygun şekilde hareket etmek ve istirahat etmek iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Kızlık Zarı Dikildikten Sonra İlişkiye Girince Kan Gelir mi?

Kızlık zarı dikimi sonrası ilişkiye girerken kan gelip gelmeyeceği de merak edilen bir konudur. Uygun koşullarda, doğru şekilde, uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen kızlık zarı dikimi operasyonları sonrasında ilişkide kanama olacaktır.

Kızlık Zarı Dikildikten Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilir?

Kızlık zarı dikimi sonrası ne kadar süre sonra cinsel ilişkiye girilebileceği, işlem sonrası iyileşme sürecine ve doktorun önerilerine bağlıdır. Kızlık zarı dikimi sonrasında cinsel ilişkinin ne zaman olacağı kızlık zarı dikimi metoduna göre değişiklik gösterir. Geçici kızlık zarı dikiminde en geç 7 gün içinde ilişkiye girilmelidir. Kalıcı kızlık zarı dikiminde süre sınırı yoktur. Kalıcı kızlık zarı dikiminde de işlem sonrası ne kadar süre beklemeniz gerektiği konusunda kesin bir süre belirtmek mümkün değildir. Bu konuda doktorun önerilerine uyulmalıdır.

Kızlık Zarı Dikimi Tutup Tutmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı dikiminin tutup tutmadığını anlamak için belirli bir test veya yöntem yoktur. Dikilen kızlık zarının tutup tutmadığını anlamak için mutlaka bir doktora başvurmak gereklidir. Doktor muayene ve gerekirse bazı testler ile kızlık zarının durumunu değerlendirebilir. Kızlık zarı dikimi yapıldıktan 1 ay sonra kontrol muayenesi ile her şeyin yolunda olup olmadığı kesinleştirilmektedir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Kızlık zarı tamir edilebilir, ancak kızlık zarının parçalarının kaybolmamış olması gerekir. Eğer kişi çok sayıda cinsel ilişkiye girmiş ve çok sayıda doğum yapmış ise kızlık zarı tamamen kaybolabilmektedir. Bu durumlarda onarım yapılamaz.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Op. Dr. Nuri Demirkaya
  Oluşturma Tarihi : 04.09.2023
  Güncelleme Tarihi : –

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.