Kızlık Zarı Onarımı2021-10-25T09:49:12+03:00
kızlık zarı dikimi

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi, tıp dilinde himenoplasti ya da hymenoplasti olarak biline bir cerrahi yöntemdir. Genellikle cinsel ilişki esnasında bozulan kızlık zarının kalıcı ya da geçici onarım işlemine verilen isimdir.

Özellikle kapalı toplumlarda kızlık zarı konusuna dikkat edilir. Kızlık zarı genellikle cinsel birleşme yolu ile bozulsa da başka yollarda da ortadan kalktığı görülür. Kişinin geçirdiği kazalar da hymen yapısının zarar görmesine neden olabilir. Düşme bunların en başında gelen nedenlerdendir. Bisikletten düşme en büyük nedenler arasında yer alır. Bunun dışında ata binme, mastürbasyonun sert şekilde yapılması da kızlık zarına zarar verebilmektedir.

Kızlık zarı dikimi iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi geçici yani kısa süre dayanan ve belirli zaman dilimi sonunda eğer cinsel birleşme olmazsa kendiliğinden bozulan, ikincisi ise kalıcı yöntemdir.

Ülkemizde hymenoplasti yalnızca uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda toplumsal baskıdan kaçmak ve kayıt altına alınma korkusu nedeniyle zaman zaman doktor dışındaki kişilere işlem yaptırılmaktadır. Kızlık zarı onarımı mutlak suretle uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde hem istenmeyen sonuçlar doğabilir hem de geri dönüşü olmayan durumlar gerçekleşebilir. Bu nedenle herhangi bir uzmanla görüşmeden bu operasyonu merdiven altı tabir edilen yerlerde yaptırmayınız ve sağlığınızı riske atmayınız. Ayrıca kızlık zarı onarımı maksimum gizlilik içerisinde yapıldığı için gönül rahatlığı ile sağlık kuruluşlarında yaptırılabilecek bir operasyondur.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi kısa süren bir operasyon ile sonuçlanmaktadır. Flep yöntemi olarak da bilinen bu ameliyatta kişinin vajinasında bulunan flep dokusu kaldırılır ve ön duvarlara cerrahi olarak tutturulur. Bu yöntemde bozulan kızlık zarının yerine yenisi konmak yerine ilk gece oluşacak kanamayı taklit edecek bir yapı inşa edilir. Dolayısıyla kişi operasyon sonrasında cinsel ilişkiye ne zaman girerse o zaman kanayacak şekilde dizayn edilir.

Bu yapıdaki kızlık zarında kanama ne zaman ilişkiye girilirse o zaman gerçekleşir. Dolayısıyla kısa süre içerisinde evlilik planı olmayan kişilere bu yöntem önerilmektedir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici kızlık zarı dikimi, yakın zamanda evlenecek kişilere önerilen yöntemdir. Bu hem maliyet hem de operasyon süresi bakımından kişilere tavsiye edilir. Bu nedenle düğünden en az 3 gün önce yapılır ve kısa süre içerisinde cinsel birliktelik yaşanması ile bozularak kişilerin psikolojik olarak rahatlamasına yol açar.

Yapılan operasyonda ince materyaller kullanılır. Bu nedenle uzman olmayan kişilerin dışında herhangi bir kişi tarafından anlaşılması da söz konusu değildir. Ayrıca geçici kızlık zarı dikiminde dikişler zarın arka kısmına gelecek şekilde dikilir.

Kızlık zarı onarımı birçok kadının hem psikolojik hem de fizyolojik olarak rahatlamasını sağlayan bir yöntemdir. Sağlık kuruluşları bu operasyonu yaptıran kişilerin bilgilerini kesinlikle paylaşmaz, bu noktada kadınların uzman doktorlardan farklı kişilere bu müdahaleyi yaptırmamaları gerektiği tavsiyesinde bulunuyoruz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Kızlık Zarı Onarımı

  Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında bulunan, dudakların 1-1,5 cm iç kısmında, küçük dudaklara bağlı kıvrım şeklinde bir yapıdır. Orta kısmında adet kanının ve vaginal salgıların akmasını sağlayan delik veya delikçikler bulunur. Bazı vakalarda bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar vajina çıkışını kapatabilir. Bu durum genellikle kız çocuklarının ilk adet gördüğünde adet kanının dışarıya akamaması sonucu klinik şikayetler ile ortaya çıkar. Bu durumun tedavisi çok basittir. Ufak bir kesik ile zar açılır.

  Kızlık zarının ilk cinsel ilişkide yırtılıp kanaması beklenmektedir. Ancak bazı zarların deliği oldukça büyük veya esnek olabilmektedir. Bu sayede penis kızlık zarının yırtılmasına sebep olmadan girip çıkabilir. Günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın farketmeden kızlık zarını yırtabilir. Yırtılan kızlık zarı hiçbir durumda kendiliğinden eski haline gelmez.

  Kızlık zarı tamiri (hymenoplasti) ameliyatı genellikle sosyal olarak sıkıntı çekmekten ve toplumsal baskıdan çekinen hanımların endişelerini gidermek için yapılan hassas bir işlemdir. Kalıcı (flep yöntemi) ve kısa süreli olmak üzere iki şekilde yapılabilen bu operasyon, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Süresi yarım saati aşmayan bu işlem, kadın genital bölgesini kapsayan diğer tüm jinekolojik müdahaleler gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan, ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan küçük bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Bilinen bir işlevi yoktur. Enfeksiyonlardan koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmektedir.

  10 gün gibi kısa bir süre önce gerçekleşen zar yırtılması saptanabilir ancak bundan daha uzun süre geçtiyse zarın ne zaman yırtıldığını öğrenmek mümkün değildir.

  Bu yöntemde vajen içine farkedilmeyen dikişler atılmaktadır. Bu yöntemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi ilişkiye girmeden bir iki gün önce yapılması gerektiğindendir. Kızlık zarı dikimi geçici yöntemle yapılacaksa belirtilen süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

  Bu yöntemde kızlık zarı onarımı FLEP tekniği denilen bir teknikle yapılır. Flep tekniğinde bozulan doku estetik ameliyatlarda olduğu gibi tekrar yapılandırılır. Böylece ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki ne zaman yaşanırsa yaşansın kanama gerçekleşecektir.

  Geçici yöntemde kızlık zarının onarımı dikiş atılarak yapılmaktadır. Burada amaç daha sonra yaşanacak cinsel ilişkide dikişlerin yırtılarak kanamaya neden olmasıdır. Bu nedenle ilişki yaşanana kadar dikişlere azami dikkat gösterilmelidir. Kalıcı yöntemde ise vajene estetik ameliyatlarda olduğu gibi bir operasyon uygulanır. Bu yöntemde tekrar yapılandıran kızlık zarı aradan ne kadar zaman geçerse geçsin ilk cinsel ilişkide kanayacaktır.

  Yırtılan kızlık zarı asla kendiliğinden iyileşerek kapanmaz.

  Evet, kızlık zarı onarılabilir. Çok fazla ilişki sonucunda parçaları kaybolmuş kızlık zarlarında daraltma ile birlikte kızlık zarı onarımı yapılabilir.

  Kızlık zarının dikildiği karşı taraf tarafından anlaşılamaz. Bunu sadece muayene sonucu uzman doktorlar anlayabilir.

  Bu operasyon hastanın isteğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

  BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Merkezimizden Fotoğraflar

  ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ

  kaş tıp merkezi konum
  Go to Top