Yüksek ateş, genel olarak bir hastalığın ve özellikle de enfeksiyonun belirtisi olarak vücut ısısının yükselmesi olarak açıklanabilir.

Yüksek ateşin belirtileri arasında üşüme, titreme, terleme, iştah azalması ve sıvı kaybı bulunabilir. Ateş, vücudun bağışıklık sisteminin bir tepkisi olarak ortaya çıkar ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur. Ateşin nedenleri arasında solunum yolu enfeksiyonları, bakteriyel veya viral enfeksiyonlar yer alır.

Yüksek Ateş Nedir?

Yüksek ateş, vücut sıcaklığının normal değerlerin üstüne çıkarak genellikle 38 derece ve üstü ölçülen bir durumdur. Vücudun bağışıklık sistemi tarafından enfeksiyonlarla, hastalıklarla veya diğer sağlık sorunlarıyla mücadele ederken ortaya çıkabilir. Ateş, genellikle bir tepki olarak vücudun hastalığa karşı savaşını işaret eder. Başlıca belirtileri arasında titreme, terleme, baş ağrısı ve kas ağrıları yer alır.

Yüksek Ateş Neden Olur?

Ateş, vücudun savunma mekanizması olarak enfeksiyonlarla, hastalıklarla veya çeşitli sağlık durumlarıyla mücadele ederken ortaya çıkan bir tepkidir. Birçok neden ateşe yol açabilir; en yaygın olanları arasında viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, grip, soğuk algınlığı, idrar yolu enfeksiyonları, akut iltihaplanmalar ve bazı ilaçların yan etkileri bulunur.

Yüksek Ateş Nasıl ve Hangi Bölgelerden Ölçülür?

Yüksek ateş, vücut sıcaklığının ölçülmesiyle belirlenir. Ateş, genellikle ağız, kulak, rektum veya alından ölçülerek tespit edilir. Ağız içi termometreler en yaygın olanlardır. Ancak, bu yöntem yemek, içecek tüketimine bağlı olarak doğruluğu etkileyebilir. Kulak termometreleri, kulak zarından sıcaklık ölçer ve hızlı sonuçlar sağlar. Rektal ölçüm en doğru sonuçları verse de bu yöntem genellikle çocuklarda kullanılır.

Yüksek Ateşe Kaç Dereceden Sonra Müdahale Edilmeli?

Genellikle 38 derece ve üstünde ateş durumlarında müdahale edilmesi gerekmektedir. Ancak, ateşe müdahale etmek, sadece ateşin derecesine bağlı olarak belirlenmez. Ateşin süresi, altında yatan neden ve kişinin genel sağlık durumu da dikkate alınmalıdır.

Yüksek Ateş Tehlikeli mi?

Yüksek ateş genellikle vücudun bir savunma mekanizması olup birçok durumda zararlı mikroplarla savaşırken ortaya çıksa da sürekli olarak devam etmesi halinde tehlikeli bir hal alabilir. Yüksek ateş, beyin, kalp ve diğer vücut sistemleri üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Özellikle çocuklarda, yüksek ateş nöbetlere, beyin hasarına veya diğer ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Ateşi düşürmenin birkaç etkili yolu vardır. İlk adım, rahat bir ortam sağlamak ve vücut dinlenmeye odaklanmaktır. Bol miktarda sıvı tüketimi, vücuttaki sıcaklığı düşürebilir. Ateş düşürücü ilaçlar, genellikle parasetamol içerikli ilaçlar da bu noktada etkili olabilir.

Çocuk ve Bebeklerde Yüksek Ateşe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda ve bebeklerde yüksek ateş, endişe verici olabilir. Bebeklerde ve çocuklarda ateşi düşürmenin etkili yolları arasında hafif kıyafetlerle serin bir ortam oluşturmak, düzenli sıvı alımını sağlamak, ılık bir banyo veya ıslak bezlerle alın ve vücut sargısı uygulamak yer alabilir.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Dahiliye (İç Hastalıkları)

  Diabet, tansiyon, astım bronşit, KOAH gibi akciğer, kalp, böbrek , tiroid hastalıklarının teşhis ve tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.
  Tüm sağlık sorunlarınıza hızlı ve doğru çözümler üretmek için çalışmaktayız.

  Bilgilerim gizli kalacak mı ? Bilgilerimin üçüncü kişi ve kurumlarla paylaşılma ihtimali var mı ?

  Merkezimize başvurunuz ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır. Üçüncü kişilere hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Web ve Yayın Kurulu
  Uzm. Dr. Bilal Ermerak
  Oluşturma Tarihi : 14.11.2023
  Güncelleme Tarihi : –

  Bu web sayfasındaki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için kullanılamaz. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.