Burun estetiği, kişileri hem psikolojik hem de fizyolojik olarak rahatlatan tedavi yöntemidir. Bir diğer adı rinoplasti olan bu operasyon, kişilerin burun yapılarını düzelterek daha hoş görünmesini sağlamasının yanı sıra hastaların rahat nefes alamama şikâyetlerini de ortadan kaldırır.

Burun estetiği yaptırmak isteyen kişiler genel olarak fizyolojik yapının bozukluğu sebebi ile bu tedaviye başvururlar. Burun eğriliği ve üst yapıdaki fazla çıkıntılar kişilerin sosyal yaşamda istedikleri izler değildir. Bu nedenle daha hoş görünmek ve yaşam içerisinde çekinmeden yaşamlarını sürdürmek isteyen kişiler estetik operasyonu yapan uzman doktorlara başvururlar.

Burun estetiği ameliyatı, kemik, kıkırdak dokusu gibi noktalara profesyonel müdahale yoluyla sonuçlandırılır. Buralardaki bozuk yapı düzeltilir ve kişinin daha hoş buruna kavuşması için gerekli müdahale yapılır. Ameliyat öncesi ve sonrasında doktorunuzun size vereceği tavsiyelere harfiyen uymanız, başarı seviyesini artıracaktır. Lokal anestezi ile tedavi olan hastalarda ameliyat sonrasında taburcu aynı gün gerçekleşmektedir. Yalnızca doktorunuz gerekli görürse bir gece yatış verebilir. Ancak genel anestezi ile operasyon geçirenler bir gece müşahede altında tutulabilir.

Ameliyattan sonra göz çevresinin şişmesini önlemek amacıyla başı uyku esnasında yüksekte tutmak (sırtı destekleyerek oturur pozisyonda uyumak) oldukça önemlidir. Bu yapılmadığı takdirde sinüslere kan dolabilir ve bu da gözaltlarınızın şişmesine neden olabilir.

Burun estetiğini sigorta karşılar mı?

Burun ameliyatları devlet tarafından verilen sigorta tarafından bazı noktalarda karşılanmaktadır. Burun kırıksa ve müdahale edilmesi gerekiyorsa ya da hasta rahat nefes alamıyorsa SGK bu tür operasyonların maliyetini karşılar. Ancak yalnızca estetik operasyon yaptıracaksanız devlet bu tür giderleri kesinlikle karşılamıyor. Fakat özel sağlık sigortalarını bu kapsamda araştırabilirsiniz.

Burun estetiği kaç yaşında yapılabilir?

Vücudumuz yaklaşık olarak 18 yaşına kadar sürekli olarak gelişim gösterir. Dolayısıyla buna bağlı olarak çok küçük yaşlarda eğer nefes alma güçlüğü gibi bir sorun yoksa beklenmelidir. Genel olarak kadınlarda 16 ila 17 yaştan başlamak üzere bu operasyonlar yapılmaktadır. Erkeklerde ise yine hemen hemen aynı yaşlarda bu ameliyat için gerekli adımlar atılabilir.

Özel Hastanede Burun Estetiği

Özel hastanelerde burun estetiği fiyatı değişiklik göstermektedir. Bu noktada ameliyatı yapan uzman ekip,  kullanılan malzeme ve hastanenin fiyat politikası, burnun yapısı ve ameliyatın zorluk derecesi yapılacak burun estetiğinin maliyetini doğrudan etkilemektedir. Dolayısıyla ameliyat olmak istediğiniz hastane ve ekip ile görüşüp, ona göre bir fiyat almanız daha doğru olacaktır.

Devlet Hastanesinde Burun Estetiği

Devlet hastanesinde burun estetiği yapılmaktadır. Ancak acil ya da sağlığı doğrudan etkileyen bir durum söz konusu olmadığı için özel hastanelerde olduğu gibi belli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Ancak yaptırma nedeniniz oluşmuşsa ve doktorunuz gerekli kontroller sonrasında olur vermişse ücret ödemeden de gerekli tedaviyi olabilirsiniz. Bunun için yine doktorunuz ile iletişime geçiniz.

Formu doldurun, hemen sizinle iletişime geçelim !

  Piezo Rinoplasti

  Burundaki şekil bozukluklarını düzeltmeye yarayan bir ameliyattır. Güzel bir görünüm kişinin kendisini zihnen ve ruhen iyi hissetmesine ve kendine güveninin artmasına neden olur. Burun yüzün merkezinde bulunduğundan yüz güzelliği için önemli bir organdır ve bu yüzden estetik burun ameliyatı tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Rinoplasti ameliyatı ile burun küçültülebilir, gerekirse büyütülebilir ve şekil bozukları düzeltilebilir.

  Bununla birlikte rinoplasti bir estetik ameliyat olmasına rağmen burun içindeki eğrilikler ve burun eti büyümeleri gibi burun tıkanıklığına neden olan diğer problemlerde aynı ameliyat ile tedavi edilebilir. Hatta bazı hastalarda burun ameliyatını rinoplasti şeklinde yapmadan iyi bir fonksiyonel sonuç elde etmek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden rinoplasti ameliyatı sadece bir estetik cerrahi ameliyatı olarak düşünülmemelidir.

  Operasyon esnasında hasta tamamen anestezi altında olacağı için hiçbir şey hissetmeyecektir. Ameliyatın ardından ilk birkaç gün ağrı kesiciler ile giderilecek kadar ağrı olabilmektedir. Bunun ardından herhangi bir ilaç kullanmayı gerektirecek ağrı olmaz. Operasyon ardından buruna koyulan tamponlar az da olsa nefes alma güçlüğü yaratabilir. Tamponlar çıkarıldığında başka herhangi bir sıkıntı kalmayacak ve hasta olağan yaşamına devam edecektir.

  Tüm cerrahi operasyonlarda belirli miktarda risk ve komplikasyon potansiyeli mevcuttur. Tüm olası riskler konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Ameliyat sonrası kanama, ödem gibi durumlar oluşabilir. Bu durumlar hekiminizin tavsiyeleriyle kolaylıkla halledilebilecek türdendir. Ameliyattan sonra gelişebilecek herhangi bir durumda hekim mutlaka durumdan haberdar edilmeli ve problem hekim eşliğinde çözülmelidir.

  Yapacağımız operasyonda tüm nefes alma sorunlarınız giderilirken, görsel olarak da tüm problemleriniz giderilecektir. Rinoplasti operasyonunda hastanın istekleri ön planda tutularak, hastanın isteklerine yönelik tedavi planlanmaktadır.

  Sigara içmek her türlü cerrahi operasyon sonrası iyileşmeyi olumsuz etkiler. Özellikle burun ameliyatlarında, ameliyat sonrası yoğun sigara kullanımı iyileşmeyi ve ameliyat sonucunu olumsuz etkileyecektir.

  Operasyon tipine göre atılan dikişler bir hafta sonra alınabilmektedir. Eğer dikişler burun içine atıldıysa bu dikişler kendiliğinden eriyecektir.

  Ameliyattan hemen sonra slikon tamponlar sayesinde burundan nefes alabilirsiniz. Ameliyatı takip eden bir hafta boyunca hastalara sümkürmemelerini önermekteyiz. Bunun ardından burnunuzu tuzlu su ile temizlemeye başlayabilirsiniz.  Bu temizlik esnasında hafifçe sümkürmek burunda kalan kabukların atılması için yararlı olabilir.

  Operasyon yetişkinlere uygulandığında büyüme devam etmez. Bu nedenle kızlar için 16 yaşından sonra, erkekler için ise 17-18 yaşından sonra operasyon önerilmektedir.

  MERKEZİMİZ