Kulak estetiği, kalıtsal ya da doğuştan gelen bozuklukların düzeltilmesi ve kulağa estetik bir görünüm kazandırılması amacıyla yapılan operasyonun adıdır. Halk arasında kepçe kulak olarak da bilinen bozukluğun düzeltilmesi için kulak üzerinde uzman doktorlar tarafından yapılan ameliyat, kısa sürede sonuç verebilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı için yaş sınırı en aşağı 5’tir. Bu yaştan sonra dilediğiniz yaşta gerekli operasyonu yaptırabilirsiniz. İlkokul çağından önce yaptırılması hem fizyolojik sağlık hem de psikolojik açıdan çocuğun daha iyi bir dönem geçirmesini sağlar. Dolayısıyla ne kadar erken yapılırsa o kadar doğru olur.

Kulak kepçesi şekil bozukluğu (mikrotia) nedir?

Mikrotia ya da kulak kepçesi şekil bozukluğu kepçe kulak olarak kendisini göstermez. Genellikle ikisi çok karıştırılır. Kulak kepçesinin tam oluşmaması ya da fazla gelişmemesi bu hastalığa dahildir. Ancak rahatsızlığın payı kepçe kulak durumundan oldukça azdır ve bu nedenle halk arasında pek bilinmez ya da yanlış bilinir.

Mikrotia, hastaların genelinde tek taraflı olarak gelişir. 6 bin ile 8 bin doğumda bir görülür. Bu da görülme sıklığı açısından bize bir fikir verir. Kalıtsal olabileceği gibi farklı durumlar sebebi ile de gelişebilir.

Bu rahatsızlığın görüldüğü kişilerde genelde işitme kaybı az düzeydedir. Tamamen duymama durumu genelde olmaz. Az duymanın temel sebebi de kulağın dışa doğru açılan kısmının genelde kapalı olmasından kaynaklanır. İç ve orta kulak yapısı normalken dış kulak kısmının kapalı olması buna temel olmaktadır.

Kulak kepçesi şekil bozukluğu tedavisi nasıl yapılır?

Mikrotia ameliyatları, birkaç farklı operasyon ile gerçekleşir. Dolayısıyla tek ameliyat değildir. İlk ameliyatta kaburga kısmından alınan kıkırdak dokunun kulağa benzer form verilmesi ile başlar ve bu kıkırdak deri altına gömülür. İkinci operasyonda ise kulak memesinin düzeltilerek olması gereken pozisyona getirilmesi söz konusudur. Üçüncü ameliyatta ise deri altına gömülen kıkırdak daha önce belirlenen ve ölçülen alana konur.

Bu ameliyat dizisinden sonra bir de düzeltme operasyonları yapılabilir. Bu noktada doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmenizde fayda vardır. Mikrotia ameliyatları sabır gerektirmektedir. Dolayısıyla operasyonları yaptıracak aileler mutlaka bu konulara dikkat etmelidirler.

Kulak estetiği ne zaman yapılmalı?

Kulak kepçesi şekil bozukluğu kişiyi psikolojik açıdan olumsuz etkileyen bir durumdur. Özellikle çocukluk döneminde karşılaşılan durumlar da bunu iyice tetikler. Bu bağlamda çocukluk travmalarının yaşanmaması adına okul öncesi dönemlerde yapılması psikolojik açıdan önemlidir. Özellikle çocuklar bu durumu kendilerinin aleyhine görerek, hiç düzelmeyecek bir durum gibi görebilirler. Bu da özgüveni için sarsıcı bir etki yaratabilir. Dolayısıyla doktorların genel olarak tavsiyesi bu tür ameliyatların geciktirilmeden hızlı bir şekilde yaptırılmasıdır. Bunun için ailelerin de doktorlara başvurarak bilgi alması oldukça önemlidir.

Elbette doktorunuzun vereceği karar da bu noktada sizi yönlendirecektir. Ancak 5 yaşından başlayarak daha yukarı yaşlarda da bu ameliyatı olabilirsiniz. Kulak kepçesi şekil bozuklukları, kulak estetiği ve kulak estetiği fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi kulak burun boğaz servisimizde bulabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Kulak Estetiği

  Kişilerin kulaklarının normalden farklı görünmesi özgüvenlerini etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. Kepçe kulak görünümü veya normalden büyük kulak memesi genellikle doğuştan gelen durumlardır. Kulak estetik operasyonları cerrahlar tarafından oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen, iyileşme süreci hızlı olan ve hastalar için yüz güldürücü sonuçlar veren operasyonlardır. Hasta durumuna göre genel anestezi veya lokal anestezi kullanılarak uygulanabilir. Kulak estetiği operasyonları kepçe kulak görünümünü düzeltmek veya gereğinden büyük kulak memelerini normal boyutlara getirmek için yapılabilmektedir. Yaklaşık bir saat süren bu operasyonlar hasta için herhangi bir risk taşımamaktadır.

  İşlem yapılan bölümde çok küçük bir iz kalabilir. Bu iz kepçe kulak ameliyatlarında kulağın arka kısmında kaldığı için görünmez, kulak memesi ameliyatlarında ise oldukça küçüktür. Dışarıdan neredeyse farkedilmez ve günlük hayatta hastayı rahatsız etmez.

  İşlem sonrası normal derecede ağrı olabilmektedir. Basit ağrı kesiciler ile bu durum giderilebilir.

  Hayır. Kulak estetiği sonrası işitme kaybı görülemez.

  Operasyon 6 yaşın üzerindeki hastalara uygulanabilmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar