Cilt üzerinde meydana gelen HPV virüsü kaynaklı lezyonlara siğil adı verilir. Siğil çok sık görülen bir hastalıktır. Hemen her yaştan insanda görülebilen siğil, daha çok çocuklarda ve gençlerde tespit edilebilir. Tıp dilinde verrü olarak bilinen siğil, HPV virüslerine bağlı olarak gelişen deri enfeksiyonudur ve cilt üzerinde çıkış süresi birkaç hafta ile bir yılı bulabilmektedir. Siğil konusu oldukça hassas bir konudur. Günümüzde birçok kadın ve erkek siğil virüsünün taşıyıcısı olabilir ve bunları cinsel yolla bulaştırabilir. Bu nedenle çiftler arasında çok fazla soruna yol açan siğil konusunda doğru bilgiyi vermeye çalışacağız.

HPV nedir? Nasıl bulaşır?

HPV virüsünün açılımı Human papilloma virüs şeklindedir. Bu tür virüsün 100’den fazla türü bulunmaktadır. Sadece insanları etkileyen bir virüs türü olan HPV, bir DNA virüsüdür. Dünyada yaklaşık olarak 290 milyon kişinin HPV virüsünü taşıdığı düşünülmektedir.

Virüs, cinsel yollarla bulaşabilir. Vajinal, anal ve oral yollardan bulaşma ihtimali çok güçlüdür. Bunun yanı sıra, cilde temas yoluyla da geçebilir. Yani herhangi bir HPV taşıyıcısı ile temas ettiğinizde virüsün cildinize geçme olasılığı yükselir.

Siğil belirtileri nelerdir?

Enfekte olduktan sonra uzun zaman herhangi bir belirti göstermeyebilir. Dolayısıyla kişi uzun zaman sonra belirtileri görebilir. Sıklıkla ayaklarda, el ve parmaklarda görülmektedir. Ancak genital bölgelerde de siğil belirtilerine rastlayabiliriz.

Siğilin belirtileri arasında, küçük yumurtamsı etli yumrulardır. Teninizin renginde olabileceği gibi, beyaz ve pembe renklerde de görülebilir. Kendisine ait, küçük pıhtılaşmış kan damarları da bulunur. Genellikle 3 ila 4 ay içerisinde çıkmaktadırlar.

Siğiller kendiliğinden geçer mi?

Siğil nasıl geçer? Sorusu birçok hastanın aklının bir köşesinde yer ediyor. Temas yoluyla veya şüpheli cinsel ilişki yoluyla hpv virüsü ile enfekte olarak siğil belirtileri gören kişiler siğili kendi imkanları ile tedavi edebilmek için evde siğil tedavisi ve bitkisel siğil tedavisi araştırma yoluna gidebilmektedir. Ancak doğru bir siğil tedavisi için mutlaka uzman hekime danışmalısınız. Sivil tedavisi için en doğru tercih siğil tedavisi yapan hastanelerden yardım almaktır.

Siğil Tedavisi Yöntemleri

Koterizasyon: tedavide lokal anestezi uygulanır. Koter adı verilen aletle uyuşturulan bölgede bulunan siğil ve odakları yakılarak tedavi edilir. Tedavi yöntemi ile oldukça hızlı ve net bir sonuç elde edilir. Uygulama hakkında ayrıntılı bilgi için kondilom koterizasyonu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kriyoterapi: herhangi bir anesteziye gerek kalmadan yapılan uygulamadır. Özellikle cilt tedavilerinde sıklıkla kullanılır. Siğil ve çevresi dondurularak bölgeye olan kan akışı kesilir. 2 ila 4 seans uygulama yapılır. Oluşan ölü doku tedavi sona erdikten bir hafta sonra düşer. Uygulama hakkında ayrıntılı bilgi için kriyoterapi ile siğil tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Radyofrekans: Siğil tedavisinde son dönemlerde en sık kullanılan yöntemdir. Siğili yakmak için düşük frekanslı ve sıcaklıkta enerjili radyo dalgaları gönderilerek sonuç alınır. Uygulama hakkında ayrıntılı bilgi için radyofrekans ile siğil tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Siğil Tedavisi Fiyatları

Siğil tedavisi fiyatları siğillerin sayısı, uygulama bölgesi ve tedavide kullanılacak yöntem gibi birçok kritere göre belirlenmektedir. Ortalama fiyat olarak net bir tedavi fiyatı verilememektedir. Siğil tedavisi fiyatları konusunda yardım almak için genel cerrahi servisimize telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Siğil Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

  Siğil virüsü genellikle cinsel yolla veya ortak alanların (wc, hamam, sauna vb.) kullanımı sonucunda vücuda yerleşen bir virüstür. Erkekte penis üzerine veya makat çevresine, kadında ise dış cinsel organlara, rahim ağzına veya makat çevresine yerleşen bir virüs türüdür. Halk arasında siğil olarak bilinen oluşum ise bu virüsün bir etkisidir. Bu virüs kuluçka dönemini geçirdikten sonra genital organlarda sivilce veya et benine benzeyen kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bu kabarıklıklar kalıcı olabilmekle birlikte zamanla karnabahar görünümünde bir yapıya bürünebilirler.

  150’den fazla türü olan bu virüsün bazı türleri oldukça yayılımcı olabilmektedir. Bu da ihmal edildiğinde hastalar için çok büyük tehlikelere sebep olabilmesine neden olur. Bu yapılar agresif yapıda olursa rahim ağzına veya makat içerisine doğru ilerleyebilir ve bu çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu ilerleme rahim ağzı kanseri veya makat kanserine evrilebilmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin %95’den fazlası genital siğil kaynaklı olmaktadır.

  Genital Siğil anal veya genital bölgede kabarıklık, kaşıntı ve yanma, genital bölgede ufak lezyonlar, cinsel birliktelik sırasında kanama, küçük veya büyük karnabahar görünümünde yapılar şeklinde belirti verir.

  Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.

  Siğil tedavisinde kullandığımız bir diğer yöntem ise Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans Siğil Tedavisi yönteminde siğiller temiz cilde kadar radyofrekans ile temizlenmektedir. Birkaç dakika süren bu yöntem de ameliyatsızdır ve hem makat içindeki hem de dışındaki siğillerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kondilom bu yöntemle yakılarak ortadan kaldırılır. 

  Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 

  SİĞİL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Siğil mikrobik bir rahatsızlıktır. Bir virüsün neden olduğu siğil rahatsızlığı, hem kişinin farklı bölgelerine hem de başka kişilere bulaşabilmektedir. Türlerine göre çok yayılımcı bir yapıya sahip olabilen bu hastalığın erken tedavisi çok önemlidir.

  • Siğil ile temas edilmesi
  • Siğil hastalığı olan kişi ile aynı eşyaları kullanmak
  • Genital bölgede yer alan siğiller için cinsel ilişki
  • Makat bölgesindeki siğiller için ters ilişki
  • Taharet muslukları
  • Banyo, sauna, havuz gibi hijyenik olmayan ortak kullanım alanları

  Siğil ciltteki bir kabarıklık gibi görünse de yapı olarak cilt yapısından farklıdır. Sigiller olduğu bölgede rahatsızlık ve nemlilik hissi verir. Bazı türleri hastaya kaşıntı, yanma veya kanama gibi rahatsızlıklar verebilir. Bu yakınmalar tedaviden hemen sonra ortadan tamamen kaybolur. Aşırı derecede kaşınan siğilleri hastalar dayanamayarak kaşır ve bunun üzerine durum daha da ağırlaşarak acı verici bir seviyeye gelir.

  Siğil kendiliğinden kanamaya neden olacak bir yapı değildir. Ancak kaşınan ve hastaya rahatsızlık veren siğiller kaşındıkça tahriş olur ve bu durum kanamaya sebebiyet verebilir.

  • Genital ve anal bölgede kaşıntı
  • Cilt üzerinde ufak gri renkte lezyonlar
  • Cinsel birliktelik sırasında kanama
  • Karnabahar görünümünde cilt üzerinde bulunan yapılar

  Genital siğiller oldukça yayılımcı olabilmektedirler. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmezse hızla yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor aşamalara gelebilmektedir.

  • Lazer Yöntemi
  • Radyofrekans Yöntemi
  • Crioterapi (Dondurma Yöntemi)
  • Koter Yöntemi

  İSTANBUL ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ