Kulak Estetiği2024-04-24T13:19:23+03:00

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  Kulak Estetiği

  Kişilerin kulaklarının normalden farklı görünmesi özgüvenlerini etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. Kepçe kulak görünümü veya normalden büyük kulak memesi genellikle doğuştan gelen durumlardır. Kulak estetik operasyonları cerrahlar tarafından oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilen, iyileşme süreci hızlı olan ve hastalar için yüz güldürücü sonuçlar veren operasyonlardır. Hasta durumuna göre genel anestezi veya lokal anestezi kullanılarak uygulanabilir. Kulak estetiği operasyonları kepçe kulak görünümünü düzeltmek veya gereğinden büyük kulak memelerini normal boyutlara getirmek için yapılabilmektedir. Yaklaşık bir saat süren bu operasyonlar hasta için herhangi bir risk taşımamaktadır.

  Kulak estetiği, duyma yetimizi sağlayan organın dış kısmında yer alan kıkırdaklı dokunun fazla çıkıntılı olması sebebi ile yapılan düzeltme ameliyatıdır. Halk arasında kepçe kulak ameliyatı olarak da geçen bu operasyon, tıp dilinde otoplasti olarak anılmaktadır.

  Başımızın iki yanında bulunan kulaklar pek çok sebepten dolayı fazla çıkık olabilir. Bu tip durumlarda kişi toplumun tavırlarına da bağlı olarak özgüven problemi geliştirebilir. Özellikle çocuklarda son derece yaygın olan alay etme durumu, psikolojik sorunları da beraberinde getirebilir. Dolayısıyla otoplasti (kulak estetiği) birçok detayı etkileyen, son derece önemli bir cerrahi müdahaledir. Genellikle çocuk yaşlarda müdahalenin yapılması doktorlar tarafından yukarıdaki sebepler de göz önünde bulundurulduğunda tavsiye edilmektedir. 6 yaş bu iş için son derece uygundur.

  Kulak Estetiği

  Kulak estetiğinde cerrahi müdahale öncesinde doğru hesaplama yapmak oldukça önemlidir. En uygun açı ve yüzün büyüklüğü ile uyumlu olacak şekilde operasyon yapılır ki düzgün bir görünüm elde edilsin. Bazı durumlarda açısı düzgün olup, kafa yapısına göre kıkırdaklı dokunun büyük olması da kepçe görünümü vermektedir. Bu durumda doktorumuz açı ile ilgilenmeyip, direkt olarak dış kulağı küçültme yoluna gidebilir.

  Kulak estetiğinde önemli bir detay ameliyat öncesinde kullandığınız ilaçları, medikal geçmişinizi mutlaka doktorunuza bildiriniz. Ameliyat öncesinde de sigara içmeyi bırakmanız büyük önem taşımaktadır.

  Kepçe Kulak Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

  Kişilerin kulak yapılarının fazla çıkık olması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kendini rahat hissetmeme sebebi ile kepçe kulak estetiği yapılır.

  Kepçe kulak estetiği genel değil, lokal anestezi ile uygulanır. Ancak çocuklarda ve lokal anestezi ile ameliyat olmaktan çekinen kişilere genel anestezi altında da cerrahi müdahale yapmak mümkündür. Ameliyattan önce doktorunuz size nasıl müdahale edileceği konusunda net bilgiler verir. Açı ile ilgili sorun varsa önce onu düzeltir ve daha sonra dış kulağı küçültür. Ancak açı sorun değilse direkt olarak dış kulağın küçültülmesi işlemi uygulanır.

  Kulak estetiği konusunda uygulanan en yaygın tedavi biçimi ipli yöntemdir. Herhangi bir kesi söz konusu olmadan uygulanan iple kepçe kulak tedavisi,  kişinin normal yaşantısına hızlı bir biçimde dönebilmesini sağlar. Kulağın üst kısmından medikal bir iğne ile ip çekilir ve olması gereken açı verilerek işlem tamamlanır. Operasyon yaklaşık olarak 2 saat kadar sürmektedir.

  Ameliyat sonrasında kişi kulağına gelebilecek tüm darbelerden kendisini korumalıdır. Çünkü ilk birkaç gün oldukça hassas olacağı için dikkat etmekte fayda vardır.

  Kulak Estetiği Çeşitleri

  Kulak estetiğinde de birçok rahatsızlığın ameliyatında olduğu gibi birden fazla yöntem uygulanır. Bunların en bilinen ipli yöntemdir. Ancak buna ek olarak antiheliksplasti tekniği, flep tekniği, ameliyatsız kepçe kulak estetiği gibi pek çok yöntem uygulanmaktadır. Bu noktada hastanın hangi ameliyat türü için uygun olduğu göz önünde bulundurularak hareket edilir.

  İşlem yapılan bölümde çok küçük bir iz kalabilir. Bu iz kepçe kulak ameliyatlarında kulağın arka kısmında kaldığı için görünmez, kulak memesi ameliyatlarında ise oldukça küçüktür. Dışarıdan neredeyse farkedilmez ve günlük hayatta hastayı rahatsız etmez.

  İşlem sonrası normal derecede ağrı olabilmektedir. Basit ağrı kesiciler ile bu durum giderilebilir.

  Hayır. Kulak estetiği sonrası işitme kaybı görülemez.

  Operasyon 6 yaşın üzerindeki hastalara uygulanabilmektedir.

  Merkezimizden Fotoğraflar

  Go to Top