Sünnet nedir? Nasıl ve ne zaman yapılır? Avantajları nelerdir?

Sünnet erkeklerde penis ucundaki bölgeyi kapatan derinin cerrahi yolla alınmasıdır. Sünnet tarihin başından bu yana birçok toplumda uygulanmakta olan dinimizin de şart koştuğu uygulamalardan biridir. Bu yazımızda sünnet nedir, sünnet nasıl yapılır, sünnet ne zaman yapılır ve sünnetin avantajları / faydaları nelerdir konuları hakkında bilgiler vereceğiz.

Sünnet nedir?

Sünnet genel cerrahi veya çocuk cerrahi bölümleri tarafından, penisin uç bölgesini kapatan katmanlı derinin cerrahi yolla veya lazer ile kesilmesini amaçlayan operasyondur.

Sünnet ne zaman yapılır?

Sünnet için doğru zaman ebeveynler tarafından oldukça titizlikle değerlendirilerek karar alınması gereken bir konudur. Sünnet için normal koşullarda minimum yaş ikidir. Herhangi ürolojik bir enfeksiyon durumu oluştuğu takdirde daha erkene de alınabilmesi mümkündür. Burada en önemli konu sünnet olacak çocuğun operasyona hazırlanması, operasyonun psikolojisini etkilemeyecek bir yaşta yapılmasıdır. Normal şartlarda herhangi bir hastalığı bulunmayan çocuklarda yedi yaşından sonra sünnet önerilmektedir. Sünnet için ebeveynler okul çağındaki çocuklarını genellikle yarıyıl veya yaz tatili zamanlarını tercih etmekte, sünnet iyileşme sürecini evinde geçirmesini istese de sünnet yılın her zamanı yapılabilen bir operasyondur.

Sünnet nasıl yapılır?

Sünnet çocuğun yaşına göre lokal veya genel anestezi altında kesme hattı belirlenerek penis ucundaki derinin cilt kalıntısının kesilmesi, kanamamın kontrol altına alınması ve kendi kendine kaybolan dikişler ile iz kalmayacak şekilde dikilmesi şeklinde yapılır. Sünnet operasyonları sünnet yapan hastanelerde alanında uzman cerrahlar tarafından çocuğun psikolojik olarak durumdan etkilenmemesi sağlanarak yapılmalıdır.

Sünnet operasyonlarının lazer imkanları ile yapılıp yapılamayacağı konusunda ebeveynlerin soru ve talepleri olmaktadır. Lazerle sünnet uygulamaları bölgedeki hassas damarların ve dokunun zarar görme ihtimalinden dolayı tercih edilmemektedir.

Ehil kişiler tarafından hastane ortamında yapılmayan sünnet operasyonlarında her zaman riskler bulunabilmektedir. Hatalı yapılan sünnet operasyonlarında gelişen komplikasyonlar sonrası bazen birkaç operasyon ile düzeltme yapılabilmekte, bazı durumlarda ise düzeltmek mümkün olmayabilmektedir.

Sünnetin avantajları / faydaları nelerdir?

Sünnet bölgesindeki deri alınmadığı takdirde deri altında salgı ve idrar birikmekte, genital bölgenin havasız bir ortam olması sebebiyle enfeksiyona ve hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Cinsel açıdan aktif kişilerde cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda da sünnet olmamanın dezavantajları bulunmaktadır. Sünnet olmanın başlıca faydaları genital bölge hijyenine yardımcı olması, idrar yolu enfeksiyonlarının daha az görülmesi, penis kanseri riskini azaltması, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruma sağlaması, sünnetli kişilerin eşlerinde rahim ağzı kanseri riskinin daha az olmasıdır.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında sünnet imkanı sunmaktayız. Sünnet ve sünnet fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Sünnet hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  SÜNNET

  Erkek çocuklarda erişkinliğe ilk adım olarak bilinen sünnet, tıbben bir zararı olmayan, ancak başta idrar yolları enfeksiyonunun azaltılması olmak üzere pek çok faydası olan cerrahi bir işlemdir. Basit bir cerrahi operasyon olan sünnet, deneyimli ellerde, uygun koşullarda ve doğru yöntemle yapılmalıdır. Aksi takdirde basit bir cerrahi işlem olan bu operasyon, tüm hayatı etkileyebilecek sorunlara yol açabilmektedir.

  Kurumumuzda sünnet işlemi uzman genel cerrahi hekimleri tarafından, steril ameliyathane koşullarında, en doğru yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Sünnet işleminde ailenin tercihine bağlı olarak genel anestezi veya lokal anestezi kullanılabilmektedir.

  Sünnetin kanıtlanmış birçok yararı vardır. Sünnet olmuş çocuklarda, çocukluk çağında gelişen idrar yolu enfeksiyonlarında %90 azalma gözlenmiştir. Ayrıca yetişkinlik döneminde sünnet olan bireylerde penis kanseri diğer bireylere göre oldukça az görülmektedir. Sünnet olan kişilerin eşlerinde de rahim ağzı kanseri çok daha az görülmektedir.

  Sünnet işlemi kesinlikle cerrahi prensipler gözetilerek steril ameliyathane ortamında yapılmalıdır. Bu işlemde genel anestezi veya lokal anestezi kullanılabilmektedir. Ancak 3 ayını doldurmuş çocuklarda genel anestezi kullanılması tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi çocuk psikolojisini korumak ve iyileşme süresini kısaltmaktır. Lokal anestezide kullanılan iğneler çocuklarda büyük korkuya neden olabilir ve bu zamanları korkuyla hatırlayabilir.

  Sünneti eğer deneyimli olmayan ellerde yapılırsa deri fazla kesilebilir, kötü nedbe dokusu kalabilir, kanama ortaya çıkabilir, kalıcı şekil bozuklukları ve idrar yolları hasarı ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlar deneyimsiz kişilerin yaptığı operasyonlarda sıklıkla gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle sünnet operasyonu kesinlikle steril ameliyathane ortamında, uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

  Sünnet her yaşta yapılabilmektedir. 4- 6 yaş ve sonrası için lokal anestezi psikolojik travmalara yol açabileceğinden genel anestezi tercih edilmektedir. Öte yandan son zamanlarda yenidoğan sünneti de işlemin kolaylığı, iyileşmenin daha hızlı olması gibi nedenlerden sıklıkla tercih edilmektedir.

  Anestezi uygulandıktan sonra cilt katlantısı açılır ve kesilecek hat belirlenir. Daha sonra penis ucunu kapatan cilt bağlantısı kesilir. Kanama kontrol edildikten sonra cilt kendisi eriyen iplikler ile dikilir.

  Ciltle ilgili hatalar estetik ameliyatlar ile düzeltilebilmektedir. Ancak idrar yolunun zarar görmesi, penis gövdesi ve glans yaralanmaları gibi durumlar ciddi ameliyat zincirleri gerektirebilir. Bazı durumlarda durum düzeltilemeyecek ölçüdedir hatta sonuç organ kaybına kadar gidebilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar