Sünnet erkek çocukların erişkinliğe attığı ilk adım olarak bilinmekte, tıbben bir zorunluluğu olmamasına karşın enfeksiyon ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önlem olması açısından önerilmekte ve dini gerekçeler ile de toplumumuzda yaygın olarak yapılmaktadır. Bu yazımızda sünnet sonrası iyileşme süreci, sünnetten sonra yapılması gerekenler ve sünnet operasyonunun riskleri hakkında bilgiler vereceğiz. Sünnetin ne olduğu, ne zaman ve nasıl yapılacağı ve sünnetin faydaları hakkında ayrıntılı bilgi için sünnet nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Sünnet sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

Sünnet gerekli görülmesi durumunda yenidoğan sünneti olarak veya ilerleyen dönemde yapılabilmektedir. Bebeklik ve çocukluk çağlarında sünnetin iyileşme süresi ve dikkat edilmesi gerekenler birbirinden ayrılmaktadır. Sünnet operasyonu sonrasında yeni doğanlarda yaraların iyileşmesi dört gün, ilerleyen yaşlarda ise yaklaşık on günde tamamlanmaktadır. Sünnet sonrası iyileşme süreci yaklaşık iki hafta sonunda tamamlanmaktadır.

Sünnet sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sünnet sonrası iyileşme sürecinde yapılması gerekenler hakkında sünnet öncesi ve sonrasında doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Hekimlerin sünnet sonrası yapılması gerekenler ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında genel olarak önerdikleri durumlar şunlardır;

 • Sünnet sonrası ilk saatlerde lokal anesteziden dolayı hafif şişme görülebilir.
 • Anestezi etkisinin geçmesi ile birlikte ağrı oluşabilmektedir. Doktorunuzun önereceği ağrı kesici önerilen miktarda kullanılmalıdır.
 • Sünnet olan çocuk dinlenmeli, ağır fiziksel aktiviteden kaçınmalı ve aşırı hareket etmemelidir.
 • Doktorunuzun önereceği antiseptik solüsyon önerilen miktarda ve zamanda uygulanmalıdır.
 • Sünnet operasyonundan üç gün sonrası ılık sabunlu suda oturma banyosu yapılmalıdır.
 • Genital bölgenin temizliğine dikkat edilmeli beklenmeyen bir durumda doktora başvurulmalıdır.

Unutulmamalıdır ki; her cerrahi operasyon kişiye özeldir. Çocuğunuzun tıbbi durumuna göre doktorunuz size özel önerilerde bulunabilir. İlaçların kullanımı, miktarı ve zamanlaması genel durumlardan farklı olabilir. Sünnet sonrası dikkat edilmesi gerekenlere uyulduğu takdirde hızlı ve kaliteli bir iyileşme süreci ile çocuğunuz normal hayatına kısa sürede dönecektir.

Sünnetin riskleri nelerdir?

Sünnet operasyonunun da her cerrahi operasyon gibi bir takım ciddi riskleri mevcuttur. Sünnetin riskleri aşağıdaki gibidir;

 • Her cerrahi operasyonda mevcut olan anesteziden doğan genel riskler
 • Penisin istenilen görüntüle olmaması
 • Penis uç kısmının zarar görmesi
 • Peniste idrar akışının engellenmesi
 • Operasyon sonrası kanama oluşması
 • Operasyon sonrası enfeksiyon oluşması

Alanında uzman doktor kadrosuna sahip sünnet yapan hastaneler tarafından gerçekleştirilen sünnet operasyonlarında bu riskler minimuma indirilmektedir. Sünnet alanında uzman ve deneyimli genel cerrahi, üroloji veya çocuk cerrahi uzmanları tarafından yapılması gereken, uzman olmayan kişiler tarafından uygun olmayan koşullarda yapıldığında ciddi riskleri olan ve çocuğun ilerdeki yaşamını direkt etkileyen cerrahi bir operasyondur. Yalnızca uygun fiyat sebebi ile sünnet için hastane ortamı dışındaki yerler tercih edilmemelidir.

İstanbul Bağcılar’daki hastanemizde alanında uzman doktorlar ile hijyenik hastane ortamında sünnet imkanı sunmaktayız. Sünnet, sünnet yöntemleri ve sünnet fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinde bulabilirsiniz. Sünnet hakkında merak ettiklerinizi telefon numaramız ve whatsapp bilgi hattımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  SÜNNET

  Erkek çocuklarda erişkinliğe ilk adım olarak bilinen sünnet, tıbben bir zararı olmayan, ancak başta idrar yolları enfeksiyonunun azaltılması olmak üzere pek çok faydası olan cerrahi bir işlemdir. Basit bir cerrahi operasyon olan sünnet, deneyimli ellerde, uygun koşullarda ve doğru yöntemle yapılmalıdır. Aksi takdirde basit bir cerrahi işlem olan bu operasyon, tüm hayatı etkileyebilecek sorunlara yol açabilmektedir.

  Kurumumuzda sünnet işlemi uzman genel cerrahi hekimleri tarafından, steril ameliyathane koşullarında, en doğru yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Sünnet işleminde ailenin tercihine bağlı olarak genel anestezi veya lokal anestezi kullanılabilmektedir.

  Sünnetin kanıtlanmış birçok yararı vardır. Sünnet olmuş çocuklarda, çocukluk çağında gelişen idrar yolu enfeksiyonlarında %90 azalma gözlenmiştir. Ayrıca yetişkinlik döneminde sünnet olan bireylerde penis kanseri diğer bireylere göre oldukça az görülmektedir. Sünnet olan kişilerin eşlerinde de rahim ağzı kanseri çok daha az görülmektedir.

  Sünnet işlemi kesinlikle cerrahi prensipler gözetilerek steril ameliyathane ortamında yapılmalıdır. Bu işlemde genel anestezi veya lokal anestezi kullanılabilmektedir. Ancak 3 ayını doldurmuş çocuklarda genel anestezi kullanılması tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi çocuk psikolojisini korumak ve iyileşme süresini kısaltmaktır. Lokal anestezide kullanılan iğneler çocuklarda büyük korkuya neden olabilir ve bu zamanları korkuyla hatırlayabilir.

  Sünneti eğer deneyimli olmayan ellerde yapılırsa deri fazla kesilebilir, kötü nedbe dokusu kalabilir, kanama ortaya çıkabilir, kalıcı şekil bozuklukları ve idrar yolları hasarı ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlar deneyimsiz kişilerin yaptığı operasyonlarda sıklıkla gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle sünnet operasyonu kesinlikle steril ameliyathane ortamında, uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

  Sünnet her yaşta yapılabilmektedir. 4- 6 yaş ve sonrası için lokal anestezi psikolojik travmalara yol açabileceğinden genel anestezi tercih edilmektedir. Öte yandan son zamanlarda yenidoğan sünneti de işlemin kolaylığı, iyileşmenin daha hızlı olması gibi nedenlerden sıklıkla tercih edilmektedir.

  Anestezi uygulandıktan sonra cilt katlantısı açılır ve kesilecek hat belirlenir. Daha sonra penis ucunu kapatan cilt bağlantısı kesilir. Kanama kontrol edildikten sonra cilt kendisi eriyen iplikler ile dikilir.

  Ciltle ilgili hatalar estetik ameliyatlar ile düzeltilebilmektedir. Ancak idrar yolunun zarar görmesi, penis gövdesi ve glans yaralanmaları gibi durumlar ciddi ameliyat zincirleri gerektirebilir. Bazı durumlarda durum düzeltilemeyecek ölçüdedir hatta sonuç organ kaybına kadar gidebilir.

  Merkezimizden Fotoğraflar