Göz estetiği, yaş alma ile birlikte göz çevremizdeki elemanların gergin durmaması sonucunda yaptırılan cerrahi operasyonlar bütünüdür. Birden çok ameliyat yapılarak birçok nokta düzeltilebilir.

Bu ameliyat türü, görme yetimizi sağladığımız gözümüzün etrafında yapılan estetik çalışmalarının bütünüdür. Bu kapsamda göz kapağı düşüklüğü (sarkması), kaz ayağı, kaş düşüklüğü, göz altı torbaları gibi birçok cerrahi operasyon gerçekleştirilir.

Son dönemlerde göz estetiği kapsamında göz kapağı sarkması ameliyatları çok fazla tercih edilmektedir. Blefaroplasti olarak da geçen bu sorun oldukça kısa zaman dilimi içerisinde çözüme kavuşturulmaktadır.

Göz kapağı sarkması nedir?

Gözümüzün üzerinde bulunan ve gözün bir kısmının ya da tamamının kapanmasına sebep olan sarkma türüne bu isim verilir. Gözümüzü dış etkenlere karşı korumakla yükümlü olan bu kapak, özellikle yaşlanma ile birlikte kendisini gösterir. Gençlik dönemindeki gibi gergin durmayan göz kapağı, zaman içerisinde aşağıya doğru çekilir ve gözün önüne gelir. Bu durum da kişileri rahatsız eder.

Göz kapağı sarkması neden olur?

Göz kapağı sarkmasının en büyük sebebi yer çekimidir. Zaman içerisinde etkisini yitiren bölgedeki kaslar, kendisini salmaya başlar. Ciltte yerçekiminin uyguladığı baskıya dayanamaz ve aşağıya doğru eğilmeye başlar. Bu durum göz kapağı sarkması ile sonuçlanır. Özellikle yaşlılık dönemlerinde olan kişilerde sıklıkla görülür.

Bunun yanı sıra farklı sağlık sorunları da bu duruma neden olur. Örneğin göz tümörü, göz kapağında oluşan kist, horner sendromu, kas hastalıkları, bölgedeki sinir hasarı da kapağın aşağıya doğru gelmesine sebep olur. Dolayısıyla bu durumu ortadan kaldırmadan önce altında yatan sebepleri belirlemeli ve ona göre tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Daha sonra oluşan düşüklüğü çözecek estetik ameliyatı gündeme gelebilir.

Göz kapağı sarkması ameliyatsız geçer mi?

Göz kapağı sarkması yaşayan bir kişi ameliyat olmaktan çekiniyor olabilir. Ancak bu durum yalnızca ameliyatla düzeltilebilir. Öncelikle doktorunuzla görüşmeli ve ameliyat konusunda derin bilgi almalısınız. Böylece var olan ameliyat korkunuzun önüne geçebilirsiniz.

Göz kapağı sarkması nasıl tedavi edilir?

Göz kapağı sarkması yalnızca ameliyatla düzeltilebilir. Blefaroplasti adı verilen bu ameliyatta gözün ve çevresinin doğal yapısına kavuşturulması hedeflenir. Operasyona öncesinde yapılacak müdahalenin boyutlarını tespit edebilmek için ön hazırlık yapılır. Bu aşamada kişinin üzerinde çizim yapılır. Bu sayede hastaya da durum ve yapılacak anlatılarak, rahatlaması sağlanır.

Ameliyat aşamasında ise işaretlenen alanlar kesilir. Isı ya da lazer tabancası ile bu kesiler vücuttan ayrılır. Dikkatli ve titiz bir şekilde dikişler atılır ve hastanın ameliyatına sağlıklı olarak son verilir. Göz kapağı estetiği sırasında bölgede bulunan fazlalıklar da çıkartılır. Bunların arasında, yağ dokuları, kas dokuları, cilt gibi etkenleri sayabiliriz.

Göz kapağı sarkması etkili bir yöntem olsa da geçerliliği 15 yıla kadar sürmektedir. Dolayısıyla bu süreden sonra yeni bir operasyon yaptırabilirsiniz.

Formu doldurun, sizinle hemen iletişime geçelim !

    Estetik Cerrahi

    Hastanemizde yüz germe, meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, liposuction (fazla yağları alma), göz kapağı estetiği, estetik burun ameliyatları gibi ameliyatlar başarıyla uygulanmaktadır.

    Merkezimizden Fotoğraflar