Hemoroid, kalın bağırsağın son kısmı olarak bilinen rektumun veya anüs olarak tabir edilen bölgenin içinde ve etrafında oluşan şişliklerdir. Hemoroid birçok insanın yaşam kalitesini düşüren önemli bir rahatsızlıktır. Hastanede olabileceğini gibi evde de hemoroid tedavisi uygulaması yapılabilmektedir.

Evde hemoroid tedavisi için uygulanabilecek bazı teknikler söz konusu olabilmektedir. Bunlar arasında; yeme içme alışkanlıkları, ilaç tedavisi, temizlik, oturma banyosu gibi bazı teknikler bulunmaktadır.

Hemoroid Evde Tedavi Edilebilir mi?

Hafif ve orta şiddette olan hemoroidler ev ortamında tedavi edilebilir. Ancak bu noktada mutlaka bir doktor gözetiminde olmanız gerekmektedir. Hastalar kendi kendine tedavi uygulamaya çalışırsa durumu daha da zorlaştırabilir. Herhangi acil bir durum oluşursa da doktoru ile direkt olarak irtibata geçmesi oldukça önemlidir.

Evde Hemoroide Ne İyi Gelir?

Evde hemoroide iyi gelen bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlar arasında şunlar sayabiliriz:

Beslenme alışkanlıkları: Kişiler beslenmelerine dikkat ederse hemoroid ataklarını önleyebilirler. Özellikle lifli gıdaların tüketilmesi daha rahat dışkılama sağlayabilir.

Tuvalet alışkanlığının düzenlenmesi: Hemoroid söz konusu olduğunda tuvaleti tutma gibi bir durumun ortadan kalkması gerekiyor. Bu sayede tahriş durumunun önüne geçebilirsiniz.

Oturma banyoları: Hemoroid sancılı bir süreç içerisinde sizi zorlayabilir. Böyle durumlarda rahatlamak için ılık oturma banyoları yapabilirsiniz.

Hijyen: Anal bölgenin temizliği hemoroid için oldukça önemlidir. Bu nedenle mutlaka bölgesel temizliğe önem verilmelidir.

Hemoroid Evde Nasıl Geçer?

Hemoroid evde uygulayacağınız birkaç yöntemle geçebilir. Elbette şiddetli bir türünün olmaması da bu noktada önemlidir. Doktorunuz size evde uygulayabileceğiniz basit ama etkili birkaç yöntem paylaşabilir.

Hemoroide Evde İyi Gelecek Şeyler Nelerdir?

Hemoroide evde iyi gelecek şeyler doktor tarafından tavsiye edilerek uygulanır. Bunlar arasında:

Besin maddeleri: Sebzeler, meyveler, tam tahıllı gıdalar ve lif takviyeleri

Sıvı tüketimi: Gün içerisinde bol miktarda su tüketimi

Soğuk kompresler: Hemoroid bölgesine soğuk uygulama, şişliği ve ağrıyı azaltabilir. Bunu yapmak için buz torbalarının kullanımı

Egzersiz: Düzenli olarak egzersiz yapmak, bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olabilir.

Evde Hemoroid Ağrısı Nasıl Geçer?

Evde hemoroid ağrısını geçirmek için oturma banyosunu deneyebilirsiniz. Ilık suyu bir kaba doldurup oturmanız bir süre sonra kaslarınızın gevşemesine ve rahatlamasına neden olabilmektedir. Buna ek olarak doktor tarafından önerilen reçeteli veya reçetesiz ilaçları da kullanabilirsiniz.

Evde Basur Kanaması Nasıl Geçer?

Evde basur kanaması gerçekleşirse öncelikli olarak kanamaya dokunmamaya özen göstermelisiniz. Yapacağınız müdahaleler durumu daha da kötü hale getirebilir. Doktorunuzla iletişime geçerek hastaneye başvurmanız faydalı bir hareket olacaktır. Eğer kanama çok hafifse buz kompresi yapabilirsiniz.

Evde Hemoroid Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Evde hemoroid kaşıntısını geçirmek için bölgenin temizliğini iyi yapmanız gerekiyor. Hemoroid ile birlikte hassaslaşan bölgeyi temiz ve düzenli bir hale getirmek kaşıntıların önlenmesini sağlar. Ayrıca oluşan kaşıntıları da ortadan kaldırır.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.