kolonoskopi

KOLONOSKOPİ

Kolonoskopi öncesi ne yapılmalıdır?
Kolonoskopi öncesinde bağırsakların içi temizlenmelidir. Bunun için doktorunuz size diyet ve bazı ilaçlar verecektir.

Kolonoskopi nasıl yapılır?
Kolonoskopi öncesi hastaya sakinleştirici veya uyku verici ilaçlar yapılır.Bu şekilde hasta ağrı hissetmez ve ,işlem konforlu bir şekilde tamamlanır

Kolonoskopi ne kadar sürer?
Kolonoskopi işlemi 20 dakika kadar sürer.

Kolonoskopi sonrasında ne yapılmalıdır?
Kolonoskopi sonrasında hasta kendine gelene kadar kliniğimizde istirahat ettirilir.

Hastanın yanında bir refakatçi olması gerekmektedir. Kullanılan ilaçlar nedeniyle sersemlik olabileceğinden hastamız bir süre araç ve makine kullanmamalıdır.

POLİPLER
Mide, ince bağırsak, kalın bağırsak gibi organların içinde oluşan , genellikle iyi huylu ve zararsız olduğu düşünülen tümörlerdir.Ancak zamanında tedavi edilmemesi halinde kanserle sonuçlanabilirler.
Büyüklükleri birkaç milimetre ile birkaç santimetre arasında değişebilir. .
Bir veya birden fazla sayıda olabilirler. Poliperin sayısı az ise endoskopi ile hasta hiçbir ağrı hissetmeden çıkartılırlar. Ancak sayıları fazla olan veya çapları büyük olan polipler polipler için ameliyat ile çıkarılmalıdır. Polipler kanser oluşumuna yol açabileceğinden tedavisinin geç kalınmadan yapılması gerekir. Polipler genelde belirti vermezler .Ancak bazı durumlarda karın ağrısı,mide bulantısı , ishal, kanama gibi şikayetlere neden olabilirler.

REKTAL KANAMA (MAKATTAN KAN GELMESİ)
Rektal kanamanın birçok nedeni vardır.Ancak en fazla hemoroid, anal fissür ve polipler rektal kanamaya neden olabilirler.Ayrıca kolon kanserleri de makattan kanama yapabilirler.

ANAL FİSSÜR
Anüs ün iç kısmında oluşan çatlak ve yırtıklara verilen addır. Çoğunlukla hemoroid ile karıştırılırlar. 4 ila 6 hafta içinde kendiliğinden veya tedaviyle iyileşmezse kronik fissür adını alırlar.
Anal fissürün oluşmasında en önemli nedenlerden biri kabızlıktır.

HEMOROİD( Basur)

Anüs içersinde bulunan toplardamarların çeşitli sebeplerle artan basınç ile orantılı olarak genişlemesi ve bu genişlemiş damarlarındışarı sarkmasıdır.Dışarı sarkan bu genişlemiş damarlar mor veya kırmızı renkte olup kanamaya sebep olabilirler.. Dışkılama esnasında görülen kanamalar, kabızlık ve dışkının sert olmasına bağlı olarak daha da artar. Gebelikte hemoroidin sık görülme nedeni kan hacminin ve kan basıncının bu dönemde artmış olmasıdır.

Basurlar iç ve dış basur olarak ikiye ayrılır;
İç basur: Anüsün kapanmasını sağlayan kasın üzerinde bulunan toplardamarların genişlemesiyle oluşur. Aşağıya doğru sarkarak makatın dışına çıkabilir.
Dış basur: Anüsün kapanmasını sağlayan kasın altındaki toplardamarların genişlemesiyle oluşur.
Makattan kan gelmesi veya iltihap oluşması en önemli hemoroid belirtisidir. Böyle bir durumla karşılaşılırsa bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

KOLON (KALIN BAĞIRSAK) KANSERİ:

İshal, kabızlık, bağırsakta tam boşalamama hissi, dışkıdan kan gelmesi, dışkının çapının normalden ince olması, şişkinlik, gaz, kilo kaybı, yorgunluk,bulantı, kusma en sık görülen belirtilerdir.Ancak bu bulgu ve belirtiler tümörün evresine göre değişkenlik gösterir. Bağırsak içine doğru büyüyen tümör bulgu vermezken, tam tıkanma durumunda hasta gaz ve dışkısını çıkaramaz. Kolon kanserleri de diğer kanserler gibi iyice büyüyene kadar bulgu vermezler. Bu nedenle amaç erken teşhisdir.Kanser belirtileri başlamadan kişi kanser açısından taranmalı ve varsa polipleri çıkarılmalıdır. 50 yaş üstündeki kişiler izlenmeli, risk taşıyan kişiler ise erkenden taramaya alınmalıdır. Kolon kanser teşhisinde en etkili ve güvenilir işlem kolonoskopidir.