gastroskopi

GASTROSKOPİ

Merkezimizde endoskopi cihazlarının en iyilerinden olduğu kabul edilen OLYMPUS marka endoskopi cihazı ile mide ve bağırsakların iç görüntüsü alınabilmektedir. Ayrıca endoskopi uçları özel makinelerde el değmeden yıkanmakta ve sterilize edilmektedir. Hastalarımıza en güvenilir ve hijyenik şartlarda en doğru tanı ve tedaviyi uygulamak için azami gayret göstermekteyiz. Gastroskopiden önce hasta 6 saat hiçbir şey yememiş ve içmemiş olmalıdır.

Gastroskopi öncesi hastanın boğazına uyuşturucu bir spray sıkılır. Ayrıca arzu edilirse hastaya koldan sakinleştirici veya uyku verici ilaçlar yapılır. Böylece hastalarımız işlem esnasında hiçbir şey hissetmezler.
Gastroskopi işlemi 10 dakika kadar sürer.
Yapılan işlem sonrasında hasta bir süre kendine gelene kadar kliniğimizde istirahat eder. Hastada işlem sonrası bir sersemlik olabileceğinden yanında mutlaka bir refakatçi olması gerekmektedir. Ayrıca hastamız bir süre araç ve makine kullanmak gibi dikkat gerektirecek faaliyetlerde bulunmamalıdır.

Helicobacter pylori midede bulunan bir bakteri çeşididir. İnsanların %75 inde bu bakteri bulunur. Bu mikrobu midelerinde taşıyan bazı kimseler hiçbir şikayet duymazken , bir kısmı mide ve duodenal ülserleri başta olmak üzere ciddi şikayetler yaşayabilirler. Endoskopi sırasında mideden doku alınarak Helicobacter pylori enfeksiyonunun teşhisi konabilir. Gastroskopi sayesinde bu enfeksiyonun teşhisi çok kolay bir şekilde konulmakta ve tedavisi başarıyla uygulanabilmektedir.

GASTRİT

Midenin iç yüzeyinin iltihaplanmasıdır. Genel olarak bakteriyel enfeksiyonlar sonucu meydana gelir. Gastrite neden olan en büyük etken Helicobacter pylori dir.

Sigara, alkol, asitli içecekler, yağlı yemekler, düzensiz beslenme, baharatlı acılı yiyecekler, bazı ilaçları kullanmak bu hastalığı tetiklemektedir.
Gastrit ile birlikte karın ağrısı, hazımsızlık, mide bulantısı,midede yanma , kusma, aniden çıkan ateş, baş dönmesi meydana gelebilir..Gastrit zamanında tedavi edilmezse ülsere neden olabilir. Gastroskopi ile gastrit teşhisi konduktan sonra kolayca tedavisi yapılabilir.

ÜLSER

Ülser mide ve bağırsakların iç yüzeyinde meydana gelen yaralardır. Ülserin de en büyük nedenlerinden biri Helicobacter pylori dir. Bundan başka aşırı sigara ve alkol tüketimi, acılı baharatlı yiyecekler, bazı ilaçlar, stres ve genetik yatkınlık da ülserin oluşmasında rol oynayan nedenler arasındadır.Ülser teşhisinde en önemli tanı metodu yine endoskopidir.Ülser tedavisinde geç kalınırsa mide kanaması veya mide delinmesine yol açabilir. Bunun için yakınması olan hastalar zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.