Anal fissürün ameliyatsız medikal tedavisi nasıl yapılır?

Daha çok makat çatlağı ismi ile anılan anal fissür; makat bölgesinin çeşitli sebeplerle harabiyete uğraması, çatlakların oluşması ile karakterize olan bir hastalıktır. Uzun süreli kabızlık şikâyetleri, sık geçirilen ishal durumları sonucunda makat çatlağı sorunları görülmektedir. Başta basit görünümlü olsalar da hastaya ileri seviyelere ulaştıkça şiddetli ağrılar verebilmektedir. Anal fissür şikâyetleri yaşayan çoğu hastalar çektikleri ağrının cam batması şeklinde olduklarını ifade etmektedirler. Bu nedenle anal fissür hastalığı kişinin sosyal yaşamına olumsuz etkiler bırakmaktadır. Anal fissür şikâyetlerini yaşayan hastalarda görülen tipik belirtiler; makatta ağrı ve şişlik, dışkılama güçlüğü, kaşıntı ve kanamadır. Kişiler kendilerinde bu belirtileri gördüğünde mutlaka hastaneye başvurmalıdırlar ve tedavi olmayı ihmal etmemelidirler. Günümüz gelişen modern tıp ile birlikte anal fissür adına birçok yöntem geliştirilmiştir. Anal fissür, hastada akut olarak ortaya çıkmaktadır ve sonralarında yani tedavi edilmediğinde kronik hale gelene kadar seyrini sürdürmektedir. Anal fissür tedavisi lazer yöntemi ve cerrahi yöntem olmak üzere iki tip yöntemle tedavi edilmektedir. Lazerle tedavi hastaya büyük olanaklar sağlar ve hastaya başarılı sonuçlar vermektedir. Cerrahi tedavi kronik anal fissür vakalarında tercih edilen bir yöntemdir ve hastanın iyileşme süreci lazerle tedaviye göre daha uzun olmaktadır. Anal fissür tedavisi lazerle ve cerrahi yöntemle yapıldığı gibi medikal yöntemlerle de yapılmaktadır. Anal fissür tedavisi adına uygulanan medikal yöntemler; diyet, dışkı yumuşatıcı ilaçlar, sıcak su oturma banyoları, topikal kremler, ağrı kesicilerdir.

 • Diyet: Hastalığa sebebiyet veren ilk etmen kabızlıktır. Lifli gıdalar ve sıvı takviyesi arttırılarak kabızlık problemi giderilmelidir.
 • Dışkı yumuşatıcı ilaçlar: Medikal tedavinin bir parçasıdır ve dışkı yumuşatıcı ilaçlar ile anal fissür sorunu giderilmeye çalışılmaktadır.
 • Sıcak oturma banyoları: Akut anal fissür tedavilerinde ve birçok hastalığın ilk evrelerinde ağrıyı ve acıyı hafifletmek adına sıcak su oturma banyoları uygulanmaktadır.
 • Topikal kremler: Medikal anal fissür tedavilerinde kullanılan bir yöntem olup hastanın ağrılarının dinmesine yardımcı olmaktadır ve iyileşme sağlanmaktadır.
 • Ağrı kesiciler: Anal fissür yeni yeni kendini belli etmeye başlasa bile hastaya bir miktar ağrı verebilmektedir. Ağrı kesiciler ağrıların azaltılmasında ve dinmesinde etkili olmaktadır

Medikal tedaviler hastalığın akut seyri sırasında uygulanabilen tedavilerdir. Akut anal fissürler medikal tedavilerle iyileşme göstermekte ve hastalar şikâyetlerinden ilerlemeden kurtulmaktadır.

Bu yazımızda anal fissürün ameliyatsız medikal tedavisi nasıl yapılır, medikal tedavi hangi durumlarda yapılır, kronik anal fissürde ameliyatsız tedavi yapılır mı ve medikal anal füssür tedavisi avantajları nelerdir sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Medikal tedavi hangi durumlarda yapılır?

Sıcak su oturma banyoları, dışkı yumuşatıcı ilaçlar, diyet, topikal kremler ve ağrı kesiciler akut anal fissürün iyileşmesi adına yapılan medikal tedavilerdir. Bütün uygulanan bu yöntemler anal fissürün akut seyrinde iken yapılmaktadır ve hastalar başarılı sonuçlarla karşılaşmaktadır.

Kronik anal fissürde ameliyatsız tedavi yapılır mı?

Anal fissür hastalığı ilk ortaya çıktığı anlarda tedavi edilmezse kronik hale gelene kadar devam etmektedir. Bu süreç hastalara ciddi sıkıntılar vermektedir ve tedavi daha da zorlaşmaktadır. Kronik anal fissür akut anal fissürde olduğu gibi medikal yöntemlerle tedavi olabilecek iyileşme sağlayabilecek bir evre değildir ve ancak cerrahi yöntemle tedavi edilir.

Medikal anal fissür tedavisi avantajları nelerdir?

Medikal anal fissür tedavisi birçok hastalıkta tedavilerin avantaj sağladığı gibi birtakım avantajlar sağlamaktadır. Medikal anal fissür tedavisinin hastaya verdiği avantajlar şunlardır:

 • Hastalık ilerlemeden iyileşmektedir.
 • Hastalar tarafından başarılı sonuçlar görülmektedir.
 • Erken tedavi ile hastalar şiddetli ağrılar çekmemektedir.
 • Ön hazırlık( narkoz ) gerektirmez.
 • Gaz ve dışkı kaçağına sebebiyet vermez.
 • Ameliyat korkusu olanlar için en ideal yöntemlerdir.
Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Fissür Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  *Kişisel bilgileriniz bir defaya mahsus sizinle iletişime geçilmesi için kullanılacaktır. İzniniz dışında kimseyle paylaşılmayacak, başka hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.

  Ameliyatsız Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

  Anal Fissür halk arasında Makat Çatlağı veya Makat Yırtığı olarak da bilinmektedir. Bu hastalık anal bölgede küçük yırtıklarla oluşmaya başlar ve hemoroid hastalığıyla sıkça karıştırılmaktadır. Bu yırtılmaların sebebi genellikle çok kuru ve sert dışkılardır. Bu durum dışkılama sırasında kasların aşınmasına sebep olmaktadır. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli çıkan ishal ve ya Ülseratif Kolit gibi hastalıklar da makat çatlağı  oluşumuna sebep olabilmektedir.

  Anal Fissür genellikle dışkılama sırasında acı ve batma hissi, makatta ağrı ve kaşıntı, kanama ve dışkılama sonrası devam eden ağrı ve yanma ile belirti verir.

  Ameliyatsız Lazerle Anal Fissür Tedavisi sayesinde, tedaviniz 5 dakikada, hijyenik ameliyathane koşullarında, dikiş olmadan yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi sayesinde kesi veya dikiş olmadığı için dokular zarar görmemekte, bu sayede hastalar aynı gün sosyal yaşantılarına geri dönebilmektedir.

  ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Anal Fissür oluşumunun en sık sebebi kabızlıktır. Sert dışkılama ve ıkınma sonucu anal bölgede travmalar oluşur ve bu fissüre neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şiddetli çıkan ishal, ters ilişki sonucu makat kaslarının zorlanması, aşırı acı tüketimi ve ülseratif kolit gibi hastalıklar da anal fissür oluşumuna neden olabilmektedir.

  Makat çatlağında en net belirti ağrıdır. Bu ağrı dışkılama sonrası şiddetlenir. Bu ağrı dışkılama sonrası 3-4 saat devam edebilmektedir, kimi hastalarda hiç dinmeyen bir ağrı söz konusu olabilir. Yanma da bir diğer anal fissür belirtisidir. Dışkılama sonrası fissürün yırtılmasıyla kanamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu kanamalar damla şeklinde veya tuvalet kağıdına bulaşan ince çizgiler şeklinde görülebilmektedir.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından lokal anestezi, spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 5-10 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan fissür tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Fissür Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Fissür Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  • Çoğu işlemde hastaya narkoz verilmesine gerek duyulmaz. Böylece hasta narkozun etkilerinden kurtulmuş olur.
  • Çok kısa süren müdahalenin ardından hasta odasına alınır, kısa bir gözlem süresinin ardından aynı gün taburcu edilmektedir.
  • Hasta aynı gün muayene olup ardından operasyon olabilir.
  • Operasyon sonrası tüm yakınmalar azalarak tamamen ortadan kaybolur.

  Merkezimizden Fotoğraflar