Elektrokoterizasyon nedir?

Siğil; HPV adıyla bilinen bir virüsün sebebiyet verdiği, derinin üst tabakasında kabarcık şeklinde belirdiği bir deri rahatsızlığıdır. Siğillerin çoğu iyi huyludur ve elde, ayakta, yüzde ama çoğunlukla genital bölgede kendini göstermektedir. Siğiller oldukça bulaşıcıdır bu nedenle kişisel eşyalar ortak kullanılmamalıdır. En yaygın görülen siğil çeşidi olan genital siğiller, cinsel yaşamı aktif olan hem erkek hem de kadınlarda çokça şikâyet konusu olmaktadır. Genital siğilin artmasına neden olabilecek bazı durumlar vardır. Erken yaşta cinsel yaşama atılmak, birçok partnerle korumasız cinsel ilişki yaşamak ve cinsel yolla bulaşan başka bir hastalığa sahip olmak genital siğillerin artmasına sebebiyet vermektedir. Günümüzde siğil tedavisinde kullanılan kriyoterapi gibi yöntemlerin yanında lazer tedavisi de oldukça sık kullanılmaktadır. Lazerle siğil tedavisi hastaya kısa sürede iyileşme olanağı sunmaktadır ve bu yöntem ile hastalar kısa sürede normal yaşamlarına dönme şansı yakalamaktadırlar. Siğil tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar alınan bir diğer yöntem ise elektrokoterizasyon yöntemidir. Elektrokoterizasyon, yakma olarak bilinir ve derideki siğiller ısı enerjisi kullanılarak yok edilmektedir. İşlem kısa sürede tamamlanır ve deride harabiyete neden olmamaktadır. Lokal anestezi eşliğinde yapılmaktadır ve başarı oranı oldukça yüksektir, genital siğillerde daha çok kullanılmaktadır.

Bu yazımızda elektrokoterizasyon nedir, elektrokoterizasyon hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır, elektrokoterizasyon nasıl yapılır, elektrokoterizasyon iyileşme süreci ne kadar sürer, elektrokoterizasyon avantajları nelerdir ve elektrokoterizasyon fiyatları ne kadar sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Elektrokoterizasyon hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Elektrokoterizasyon tedavisi siğillerin tedavisinde kullanıldığı kadar et benlerinde, epidermal kistlerde, nasır durumlarında ve tırnak batması tedavilerinde de kullanılmaktadır.

Elektrokoterizasyon nasıl yapılır?

Elektrokoterizasyon işlemi genital siğillerin tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. İşlem lokal anestezi eşliğinde elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüştürülerek lezyonların yok edilmesini amaçlamaktadır. Elektrokoterizasyon işlemini yaptıracak olan hastalar için işlem sonrası iz kalır mı sorusu merak konusudur. Elektrokoterizasyon operasyonu sırasında aynı zamanda buharlaştırma işlemi de gerçekleştiği için deride leke ve iz kalma olasılığı oldukça düşük bir ihtimaldir.

Elektrokoterizasyon iyileşme süreci ne kadar sürer?

Elektrokoterizasyon işlemi sonrası operasyon yerindeki siğil, 3-7 gün arasında düşmekte ve alttan pembemsi bir tabaka çıkmaktadır. Oluşan pembemsi tabaka 2-3 ay gibi bir sürede normal cilt rengini almaktadır ve operasyon sırasında buharlaştırma işlemi de yapıldığı için deri üzerinde herhangi bir iz kalmamaktadır.

Elektrokoterizasyon avantajları nelerdir?

Elektrokoterizasyon işlemi siğil tedavisi adına hastaya bir takım avantajlar sağlamaktadır. Elektrokoterizasyon işleminin hastaya sağladığı avantajlar şu şekildedir:

 • Hastaya kısa sürede normal yaşama dönme imkânı sunar.
 • Tedavide oldukça başarılı bir yöntemdir.
 • Yakma olarak bilinir fakat işlem sırasında buharlaştırma işlemi de yapıldığı için deride herhangi bir komplikasyona sebep olmaz.

Elektrokoterizasyon fiyatları ne kadar?

Elektrokoterizasyon fiyatları; hastanın sağlık durumuna ve uygulamanın yapılacağı hastaneye göre değişmektedir. Siğil tedavisi, genital siğil tedavisi fiyatları ve elektrokoterizasyon fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi hastanemiz genel cerrahi servisinden alabilirsiniz ve daha fazla bilgi için whatsapp iletişim hattından bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Siğil Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

Hemoroid – Siğil – Anal Fissür – Anal Fistül
Tüm Anorektal Hastalıklarınızı Başarıyla Tedavi Ediyoruz !
Formu Doldurun, Biz Sizi Arayalım !

  * Verdiğiniz kişisel veri ve iletişim bilgileriniz, Kaş Sağlık Hizmet ve Ürünleri Kimya San. Tic. Ltd. Şti (Kaş Tıp Merkezi) tarafından Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kayıt altına alınır, işlenir ve muhafaza edilir. Detaylı bilgi için kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikamızı* ve aydınlatma metnini* okuyabilirsiniz.

  Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisi

  Siğil virüsü genellikle cinsel yolla veya ortak alanların (wc, hamam, sauna vb.) kullanımı sonucunda vücuda yerleşen bir virüstür. Erkekte penis üzerine veya makat çevresine, kadında ise dış cinsel organlara, rahim ağzına veya makat çevresine yerleşen bir virüs türüdür. Halk arasında siğil olarak bilinen oluşum ise bu virüsün bir etkisidir. Bu virüs kuluçka dönemini geçirdikten sonra genital organlarda sivilce veya et benine benzeyen kabarıklıklarla ortaya çıkar. Bu kabarıklıklar kalıcı olabilmekle birlikte zamanla karnabahar görünümünde bir yapıya bürünebilirler.

  150’den fazla türü olan bu virüsün bazı türleri oldukça yayılımcı olabilmektedir. Bu da ihmal edildiğinde hastalar için çok büyük tehlikelere sebep olabilmesine neden olur. Bu yapılar agresif yapıda olursa rahim ağzına veya makat içerisine doğru ilerleyebilir ve bu çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu ilerleme rahim ağzı kanseri veya makat kanserine evrilebilmektedir. Özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserlerinin %95’den fazlası genital siğil kaynaklı olmaktadır.

  Genital Siğil anal veya genital bölgede kabarıklık, kaşıntı ve yanma, genital bölgede ufak lezyonlar, cinsel birliktelik sırasında kanama, küçük veya büyük karnabahar görünümünde yapılar şeklinde belirti verir.

  Genital Siğil hastalığı Ameliyatsız Lazer Tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi sayesinde hastalık 10 dakika içinde, hijyenik ameliyathane koşullarında, ağrı ve acı olmadan, dikiş ve kesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız Siğil Tedavisi sonucunda hasta normal yaşantısına aynı gün geri dönebilmektedir.

  Siğil tedavisinde kullandığımız bir diğer yöntem ise Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans Siğil Tedavisi yönteminde siğiller temiz cilde kadar radyofrekans ile temizlenmektedir. Birkaç dakika süren bu yöntem de ameliyatsızdır ve hem makat içindeki hem de dışındaki siğillerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Kondilom bu yöntemle yakılarak ortadan kaldırılır. 

  Siğil tedavisinde kullandığımız yöntemlerden biri de Crioterapi olarak bilinen Dondurma Yöntemidir. Bu yöntemde -80 dereceye kadar düşük sıcaklığa sahip gaz siğile dokundurularak siğil yok edilir. Pratik ve kolay bir yöntem olarak görünse bu yöntem her siğilin tedavisinde kullanılamamaktadır. Siğil türüne ve yayılımına göre en doğru tedavi yöntemini hekiminiz yapacağı muayenenin ardından sizinle paylaşacaktır. 

  SİĞİL TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Siğil mikrobik bir rahatsızlıktır. Bir virüsün neden olduğu siğil rahatsızlığı, hem kişinin farklı bölgelerine hem de başka kişilere bulaşabilmektedir. Türlerine göre çok yayılımcı bir yapıya sahip olabilen bu hastalığın erken tedavisi çok önemlidir.

  • Siğil ile temas edilmesi
  • Siğil hastalığı olan kişi ile aynı eşyaları kullanmak
  • Genital bölgede yer alan siğiller için cinsel ilişki
  • Makat bölgesindeki siğiller için ters ilişki
  • Taharet muslukları
  • Banyo, sauna, havuz gibi hijyenik olmayan ortak kullanım alanları

  Siğil ciltteki bir kabarıklık gibi görünse de yapı olarak cilt yapısından farklıdır. Sigiller olduğu bölgede rahatsızlık ve nemlilik hissi verir. Bazı türleri hastaya kaşıntı, yanma veya kanama gibi rahatsızlıklar verebilir. Bu yakınmalar tedaviden hemen sonra ortadan tamamen kaybolur. Aşırı derecede kaşınan siğilleri hastalar dayanamayarak kaşır ve bunun üzerine durum daha da ağırlaşarak acı verici bir seviyeye gelir.

  Siğil kendiliğinden kanamaya neden olacak bir yapı değildir. Ancak kaşınan ve hastaya rahatsızlık veren siğiller kaşındıkça tahriş olur ve bu durum kanamaya sebebiyet verebilir.

  • Genital ve anal bölgede kaşıntı
  • Cilt üzerinde ufak gri renkte lezyonlar
  • Cinsel birliktelik sırasında kanama
  • Karnabahar görünümünde cilt üzerinde bulunan yapılar

  Genital siğiller oldukça yayılımcı olabilmektedirler. Bu nedenle ortaya çıkar çıkmaz tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalık tedavi edilmezse hızla yayılabilir ve tedavi edilmesi çok daha zor aşamalara gelebilmektedir.

  • Lazer Yöntemi
  • Radyofrekans Yöntemi
  • Crioterapi (Dondurma Yöntemi)
  • Koter Yöntemi

  İSTANBUL ÖZEL KAŞ TIP MERKEZİ