Tromboze hemoroid nedir? Hemoroid Tedavisi ve Fiyatları

Çoğunlukla basur olarak tanınan hemoroid, makat ve anüsteki toplardamarların dışa doğru sarkması ve şişmesi ile karakterize olan bir hastalıktır. Dış hemoroid ve iç hemoroid olmak üzere iki şekilde görülmektedir. Hemoroid belirtileri hastalar için çok acı verici olmaktadır çünkü hemoroid ciddi sıkıntılara yol açabilen bir rahatsızlıktır. Hemoroid kişide, uzun süre tuvalette kalma ve süregelen bir kabızlık sonucu ortaya çıkmaktadır. Hemoroid kendi içinde evrelere ayrılır ve başlarda kendini çok belli etmez, tedavi edilmediğinde ise kronik hale gelene kadar devam edebilmektedir. Hemoroid varlığında kişi tedaviden kendini muaf tutmamalı, mutlaka gereken tedaviyi olmalıdır. Aksi taktirde hastalığın seyri ilerler ve tedavisi hasta için daha da güçleşmektedir. Dış hemoroid tromboze hemoroid olarak da bilinir ve kişi için bu durum çok ağrılıdır. Tromboze hemoroid, hemoroid şikayetlerinin azaltılması ve hemoroid memesinin boşaltılmasını amaçlamaktadır.

Bu yazımızda tromboze hemoroid nedir, tromboze hemoroid belirtileri nelerdir, tromboze hemoroid kendiliğinden geçer mi, tromboze hemoroid nasıl geçer, tromboze hemoroid tedavisi nasıldır, tromboze hemoroid ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer ve tromboze hemoroid ameliyatı sonrası hasta bakımı nasıl olmalıdır sorularına cevaplar vereceğiz.

Tromboze hemoroid nedir?

Tromboze hemoroid, makat çevresinde dışa doğru damar yumaklarının oluşması ve içinde kan pıhtısı gelişmesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Tromboze hemoroid hızlı bir şekilde gelişir ve kişiye şiddetli ağrılar, rahatsızlık hissi yaşatabilir.

Tromboze hemoroid belirtileri nelerdir?

Bir diğer adı anal tromboz olan tromboze hemoroid şiddetli ağrı, sızlama, makatta ele gelen şişlik, makatta yanma, dışkılama sırasında kanama ve kaşıntı gibi belirtilerle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Tedavisi yapılmadığı sürece duyulan şikayetler devam etmektedir.

Tromboze hemoroid kendiliğinden geçer mi?

Tromboze hemoroid kendiliğinden iyileşme sağlamaz, oluşan hemoroid memesinin boşaltılması gerekir.

Tromboze hemoroid nasıl geçer?

Tromboze hemoroid, hemoroid memesinin yani oluşan kan pıhtısının boşaltılması ile ağrının azaltılması ve şikayetlerin en aza indirilmesini amaçlamaktadır. Bu durum ile tromboze hemoroid tamamen tedavi edilmiş olunmaz.

Tromboze hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

Tromboze hemoroid tedavisi cerrahi metotlarla yapılabilmektedir. Hemoroid türlerinin tedavileri hakkında bilgi almak için hemoroid tedavi yöntemleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Tromboze hemoroid ameliyatı iyileşme süreci ne kadar sürer?

Hastanın kendi kendine uyguladığı oturma banyoları sonrası makat bölgesini ıslak bırakmamalı ve mutlaka her zaman kuru tutmalıdır. Tromboze hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süreci bir hafta kadardır. Ameliyat sonrası şişlikler oluşabilir fakat 4-6 gün içinde kaybolmaktadır.

Tromboze hemoroid ameliyatı sonrası bakım nasıl olmalıdır?

Tromboze hemoroid ameliyatı sonrası hasta bakımı hastalığın seyri için oldukça önemlidir. Hasta ne kadar sunulan programlara dikkat ederse ağrı ve acıdan bir o kadar uzak olmuş olur. Ameliyat sonrası hastanın dikkat etmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Hasta beslenmesine dikkat etmelidir. Kabız yapacak yiyeceklerden uzak durmalıdır.
 • Ameliyat sonrası işlem yerinin temizliğine dikkat etmelidir.
 • Hasta dışkılama alışkanlıklarını düzene sokmalıdır.
 • Doktor tarafından önerilen krem ve pomadlar düzenli olarak kullanılmalıdır.
Kaş Tıp Merkezi Logo

İstanbul / Güneşli
Özel Kaş Tıp Merkezi’nde

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Aynı Gün Çözüm

  HEMOROİD TEDAVİSİ HAKKINDA SSS

  Operasyon ağrısızdır. Hasta operasyon sırasında ve sonrasında ağrı duymaz.

  Ağrısız bir işlem olduğundan dolayı ameliyat esnasında narkoz uygulanmasına gerek duyulmaz. Ancak hastanın konforu açısından spinal anestezi veya genel anestezi uygulanabilmektedir.

  Lazer tedavisi yaklaşık olarak 10-15 dakika arasında süren bir işlemdir. Kısa süreli operasyon sonrası hastalık tamamen tedavi edilir.

  Lazerle yapılan hemoroid tedavisinin ardından kanama ya hiç olmamakta ya da çok az miktarda olmaktadır.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde neşter gibi herhangi bir kesici alet kullanılmadığından kaslar zarar görmez. Bu nedenle dışkı ve gaz tutmada problem yaşanmaz.

  Lazerle Hemoroid Tedavisinde geniş doku çıkarımı olmadığı için makat darlığı gibi problemler gelişmez.

  Operasyonun ardından ağrı ve kanama olmadığından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

  Tedavi sonrası ağrı olmadığı için hasta aynı gün veya operasyondan bir gün sonra normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

  Gebelik, bebek nedeni ile karın içi basıncını arttıran bir faktördür. Karın içi basıncın artması hormonal değişiklikler ile birleşince gebelik esnasında hemoroid sorununu ortaya çıkarabilmektedir.

  Gebelik esnasında çok gerek kalmadıkça cerrahi müdahaleden kaçınılmaktadır. Ancak diğer tedavi şekilleri gebelik esnasında anne adayının daha iyi hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Hamilelikten sonra ise basurun derecesine göre geç kalınmadan normal tedavi planlaması yapılmalıdır.

  Basur tedavisinde kulaktan dolma bilgilerle, tavsiye üzerine ilaç kullanmak çok tehlikeli olabilmektedir. Yanlış uygulamalar basurun evre atlamasına ve tedavisinin daha da zorlaşmasına neden olabilir. Kısa süreliğini acıyı hafifletmek için bazı yöntemler kullanılsa da hemoroidin  kendiliğinden iyileşmesinin bir yolu yoktur. Basur oluşumunun ardından vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalı ve en doğru tedavi yöntemi hekim kontrolünde planlanmalıdır.

  Kurumumuzda hemoroid tedavisi haricinde, anal fistül, anal fissür, makat çatlağı, siğil vb. tüm makat hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu hastalıkların belirtileri benzerlik gösterdiğinden zaman zaman birbirlerine karıştırılabilir. Hastalığınızın tam olarak ne olduğunu ve en uygun tedavi yöntemini öğrenmek için bizi arayarak muayene randevusu oluşturabilirsiniz.